bugün

(bkz: resurrection ertuğrul)
Artık başlasada izlesek.
eylül ayında yeni yayın dönemine başlayacak olan dizi.
kadroya yeni isimler katılmış.

http://www.ratingkurdu.co...rul_Efsanesi_geri_donuyor

gün sayıyorum.
Beklenen dizi.
Türk televizyonunun en kaliteli dizilerinden.
japonların sırf anime kültürüyle tanrılarını çocuklara ve tüm dünyaya öğrettiği dönemde amacını doğru mantalitede bulduğum ama süresini çok uzun bularak çoğunlukla sıkıldığım dizidir. yine de ben bu tarz kılıç sahnelerini hiçbi yerli yapımda görmedim, net.
bence kurgu da dizi de iyi ama muhteşem yüzyılın gölgesinde kalan dizi.
bakalım hürrem sultan ne olacak
hülay avşar falan, bekliyoruz merakla..
Ertuğrul Bey ile Halime Hatun (Esra Bilgiç)‘ nun destansı aşkının yanı sıra Ertuğrul Gazi ile abisi Gündoğdu arasındaki iktidar savaşı da izleyiciyi ekranları başına toplayacak. Dünyaya yüz yıllar boyunca hükmetmiş bir devletin temellerinin nasıl sağlan atıldığını konu edinecek olan dizide aynı zamanda Bey kızı olan Selcan Hatunun iktidar isteğinden dolayı meydana gelen entrikalar da konu edinilecek. Hem aşkını en iyi şekilde yaşayan hemde öz abisi ile iktidar savaşına giren Ertuğrul Gazinin en büyük sorunu ise zamanın Bizans imparatorluğunun güçlü komutanlarından Titus ve zamanın Mason lideri Üstadı Azamı ile olan savaşıdır. Müslümanlara ve Türklere yapılan zulümden muzdarip olan koca hükümdar, dünyaya yıllarca hükmetmiş Türklerin böyle zor durumda olduğunu görmüş ve bu kötü gidişata dur demenin zamanının geldiğini anlamıştır. Hem Türk Beyleri arasındaki savaşı bitirmek hemde Türklerin tarihte hak ettiği yere gelmesini sağlamak için büyük bir devlete ihtiyaç olduğunu anlamış ve bunun için ilk adımları atmaya başlamıştır. Babası Süleyman Şah‘ tan aldığı savaş ustalığı ve yürekliliği ve annesi Hayme Anadan aldığı merhametliliği ile Türkleri tek çatı altında toplamayı hedef edinen koca hükümdar Ertuğrul Gazinin bu yoldaki en büyük destekçileri ise Turgut Alp (Cengiz Coşkun), Doğan Bey (Cavit Çetin Güner) ve Bamsı Beyrek (Nurettin Sönmez) olacaktır. Bu Alpler ayrı ayrı özellikleriyle Ertuğrul Gazinin daima gözdesi olmuşlardır. Dizide Ertuğrul Gazinin akıl hocalığını ve yol göstericiliğini ise ilyas Fakih, ibn-i Arabi ve Kurdoğlu yapacaktır. Kendileri yılların tecrübesiyle öğrendiklerini bu yağız delikanlı Ertuğrul’ a aktaracak , yılların tecrübesi ile yürekli bir delikanlının birlikte hareket etmesinin sonucunda yıllarca zulüm gören ve kendi içinde savaşan Türkler yükselme dönemine girecek ve adete bir Diriliş meydana gelecektir. Dizimizi bir dörtlükle ifade edecek olursak;

“Bu mücadelede casuslar, hainler ve şövalyeler;
Bu yolculukta entrika, tehlike ve ölüm;
Bu hikayede yoldaşlık, fedakarlık, cesaret ve yiğitlik;
Bu destanda büyüleyici bir aşk var.
Yarın yeni sezonuyla ekranlarda olacak dizi.
özlemişiz ,gelsin .
tengrici ilhanlılar'ın safında duracağım dizi.
reklamlardan sonra 2. sezonun başlayacağı dizi. Başlıyor gönlümün dizisi. Bakalım nasıl olacak merak ediyorum.
game of thrones'un bile gercek olma ihtimali daha yuksek. o kadar alakasiz kurgulamislar. elbette birseyler katilacak vs ama bu nedir arkadas ya. bunun hakkinda uzun uzadiya yazardim da is guc sozluk uyumak lazim.
Özlenen dizi az kaldı.
On numara dizi.
2. sezonu müthiş bir tarihi hata ile başlamış olan dizi.

ertuğrul gazi han moğollar tarafından esir alınıyor...

yuh be kardeşim. yuh...
bunlar böyle giderse şeyh edebali hazretleri rolünde kıvanç tatlıtuğ oynar, sakın şaşırmayın.

meraklısına not: ertuğrul gazi han babamız moğolların eline esir düşmemiştir.

(bkz: diriliş ertuğrul dizisindeki tarihi hatalar)
https://tarihturklerdebas...zisindeki-tarihi-hatalar/
yeni sezona bomba gibi başlamış dizi.
savaş/dövüş sahneleri daha profesyonel
oyuncular daha iyi oynuyor.
Tarihsel hataların bilinçli olarak yapıldığını düşündüğüm dizi. Nasılsa kimse doğrusunu araştırmayacak.
Az da olsa ateist, seküler, eski türklere ve eski türk inançlarına saygılı biri olarak biraz belki moğolları savunurum kafasıyla izleyeyim dedim titus'a fatiha okuyordum az kalsın.

Sırf fantezi için kötülük yapan ruh hastalarından oluşan bir moğollar var karşımızda.
Ertuğrul nasıl laf çarpıyor bak hele bak " zamanında oğuz atamın itiydiniz "

Halimenin önüne geçiyor diye aykızı da harcadılar.

Mevzular yine karıştı , kadın entrikaları filan.

Olm zaten konu birbirine girmiş onlar eksik kalsın yahu. izlemeyi bıraktım bu yüzden.
çişimizi altımıza değil de tuvalete yapmaya başladığımızdan beri tv'de entrikasız bir şey göremeyen nesiliz, bıktık , tükendik amk.
koyma demiyorum hobi olarak yine koy. Ama hafif olsun. çok yıkıcı olmasın.

Bu arada moğollarla ilk kez karşılaşan ertuğrul muhtemelen " sikecem yapacağınız işi hayvan gibi savaşıyorsunuz yeaa " demiş olmalı.
Ulan yine obada hain çıktı nefret ederim böyle işlerden şimdi sezon sonuna kadar ortalığı karıştırır kimsede anlamaz gönlüm el vermiyor buna kaldıramıyorum artık.
Tapınak şövalyelerini kıtır kıtır kesen ertuğrul moğollara karşı bayağı ter döktü. En azından daha gerçekçi olmuş. Ama Halime biraz legolasa özenmiş nehir başında yakın mesafeden ok atıyor bu da abartılı yönü olmuş. Bu sezon izlenir gibi.
moğolları bire bin katarak kötü gösteren senaristler haçlıları bile böyle göstermediler.

not düşülsün.
kendini tekrarlayan bitik dizi... biz muhteşem yüzyılcıyız ! o en azından tarihi gerçeklere biraz daha uygun... hem içinde daha az islam şov var...
halimeyi moğollar değil apaçiler kovalıyor sandığım dizi.
Bu dizi vasat. Dizi tarihi gerçekleri anlatmaz. Tarihten esinlenir. iyi mlliyetçi oalrak her türlü tartışırım Moğollar etnik oalrak türk değildir. Moğolca ,türkçe farklı dillerdir. Moğol ile Türkün ilişkisi Fars-Türk ilşksi gibi komşuluk -hakimeyet ilşkisidir. Ergenekon destanındda Türklern soyunu kurutan moğol hanıdır. Moğol vahşeti tarihi kayıtlarla sabittir. Moğollor bunu psikoljik -savaşs tratejisi olarak kullanmıştır. Burda arap seef osmanlı yerien tengiric moğolu tutarım fln diyen ergen aynaya bak da gel...
Saçmalama evresine geçmiş dizi. Evet.