bugün

Okullarda goygoy yapılarak geçen (özellikle liselerde) arada 1-2 dine dair kelamın geçtiği bir ders.

Bunun sebebi hocalar, eğitim sisteminin getirdiği gevşeklik, öğrencilerde ki ilgisizlik..vs. Ama düzeltilmesi gerekiyor en azından bir bilinç aşılaması yapmalı.
sanırım başka dinler hakkında bir şeyler anlatmak, bilgi vermek günah olan ders. çünkü çocuk diğer dinler hakkında bilgi sahibi olduğunda kültürlenip yanlış yola girebilir. bir de ahlaklı olursa belki ileride sorgulayan bir vatandaş olabilir. aman dikkat.
Lisede bu dersimizin hocasini cok severdim. Inanilmaz mukemmel bir insandi. Her ne kadar hocasini cok sevsem de baskalari yuksek yuksek notlar alirken ben hep 70lerde alirdim. Hocayi sevmem dolayisiyla kopya da hazirlamazdim cunku eğer yakalanirsam hocamin bana hayal kirikligina ugramis sekilde bakmasini istemiyordum. Ygs ye hazirlanirken de denemelerde hep yanlıs yapardim. Sonuç asıl ygs de sadece 1 doğrum oldu tabii. Niye öyle oldu hiçbir zaman anlamadim.
çünkü sen şeytan ın bebesisin. yanacaksın!
Lisedeyken en yüksek notumu aldığım dersti. Sırf bu yüzden severdim.
1949 yılında Türkiye'de ilkokulların dördüncü ve beşinci sınıflarında, din dersi okutulmaya başlanmıştır.
En azından 10 yaşına kadar bir çocuğu dini eğitimden uzak tutacaksın.
Tüm okullarda ders sayısı artmalıdır. Evet.
10 sene çocuğa din dersi ver
okut ögret sınav yap vs vs

ama okul bittikten sonra çocuk iki duayi okuyamasin

ağbi hala abdest almayi bilmeyen lise mezunları var.

gerek gusul
gerek namaz.
din ile ahlak birbirinden ayrılması lazım kanaatimce. aksi taktirde ülkeyi hem bok hem bok kafalı götürür. bkz. günümüz türkiyesi.
Boş dersdir.Matematik için affedersiniz arkamı yırtmam gerekirken benim yoluma çıkıp birşeyler ezberleten ders.Soruları kolaydır.Çoğu şeyi zaten çocukluğunuzda öğrenmişsinizdir.1949 da başlandığını bilmiyordum,Marshall sağolsun bugün çok ilerdeyiz.
Adının hakkını vermeyen ders. Genelde boştur.
Amerika'nın yeşil kuşak projesinin bir yansıması. (bkz: kin kültürü ve ahmak bilgisi) olarak işleniyor. insan haklarına aykırı. Saçma sapan. Devlet halkına din dayatır mı? Ama türkiye'de dayatıyor!
Din ve ahlak birbirinden ayrılmaz diyen angutlara Japonya'dan, isveçten Vs. Selam olsun.
Ahlakı bilgi, din’i kültür olarak anlatmalarını hep saçma buluyorum.
iyi veya kötü islamiyetle ilgili bilgilerin verildiği ancak ne yazık ki ahlak bilgisinin verilemediği ders türü.
Günümüzde içi boşaltılmış bir ders haline gelmiş, görgü nezaket kuralları benzeri şeyler işlenmektedir. Ya kaldırılsın ya adam gibi işlensin diyorum.
tezat konulardır. birbirinin zıttıdır. görülen imaj böyle.
Üniversitelerde okutulması gereken ders.
Gençlik çok bozuldu.
5. sınıftayken ilkokul öğretmenimizin kalp krizi geçirmesi sonucu başka bir öğretmenin sınıfına geçmemle birlikte varlığını ilk olarak öğrendiğim ders.

Bunun yanında sure diye adlandırılan Allahın sözleri olduğunu da öğrenmem tam bu döneme denk gelir. Gittiğim sınıfta herkesin bu surelerden namaz surelerini ve dualarını ezbere bilirken ben dumura uğramıştım.

Ama eski öğretmenimiz sağolsun yıllarca surelerin yerine hayatta başka hiçbir zaman dinlemediğim ve benim dışımda da çok az kişinin bildiğini düşündüğüm birçok türküyü bize ezberletmişti.

Sadece benim bildiğimi sandığım ve hala unutmadığım türkü sözlerinden birkaç bukle:

Arzu ederdiniz bir yol görmeye
Bugün bize hoşgeldiniz erenler
Muhabbet bağından hey dost güller demeye
Bugün bize hoşgeldiniz erenler.

Yada

Dön gel ağam dön gel dayanamirem
Uyku gaflet sarmış uyanamirem
Ağam öldüğüne oy oy inanamirem
Burası muştur yolu yokuştur giden gelmiyor acep ne iştir..

*şu anda hard Rock, metal ve elektronik müzik dinliyorum. Namaz kılıyorum...
ilkokulda genelde 70-80 civarı not alıp lisede sağdan soldan toplayıp arkadaşlarımın hocaya yalvarmasıyla 50 ile geçtiğim bir ders. lisedeki din dersi daha zormuş bunu öğrendim ama ne gerek var, yks'de sosyal bilgiler (araya serptirilen din soruları) sorularını fulleyince boğaziçi kazanmıyoruz sonuçta. ayrıca bakın burası çokomelli, zorunlu din dersine hayır.
Müfredattaki en Boş ders.

Nerde kültür nerde ahlak diye sorarlar adama.
Dinler hakkında üstünkörü bilgi veren bir ders.

Tüm dersler öğretmenimize p*ç p*ç muzır sorular sormakla geçerdi.
cayır cayır islamcılık, ümmetçilik, arapçılık propagandasının yapıldığı bomboş bir derstir. zaten dersin adıyla da bir alakası yoktur. sadece islam dini öğretilir. bir de peygamberin akrabaları falan öğretilir. ahlâka şöyle iki değinirler. kültür deseniz hak getire. diğer dinlerin, inançların üstünden şöyle bir geçilir. dersin hocası da bunlara demediğini bırakmayıp öğrencilerin beyinlerini yıkarlar. seçmeli ders olması gerekmektedir.
tamamen algı yaratmak için uydurulmuş sözüm ona ders, bir kere din kültürü dediğiniz zaman işin içine bütün dünya dinleri girmektedir ama bu derste bırakın dünya dinlerini islamın bile sadece sünni ve hanefi versiyonu anlatılarak çocukların beyni yıkanmaya çalışılır.
ikincisi, sanki ahlaklı olmak için illa sünni müslüman olmak gerekiyormuş gibi bir algı yaratmak.
ahlak bambaşka birsey, din ise bambaşka, islam'dan öncede insanların arasında belli ahlak kuralları vardı, kaldı ki bugün islam ahlakını ahlakın zirvesi olarak görenlerin yaptıklarıda ortadadır.