bugün

dışkı gibi bir bölümle 5. sezona veda etmiştir. 12 sinde teslim olupta kaçıran asker arkadaşlar hiçbir halt kaçırmamıştır. diğer sezon yayınlanmasa da olur o derece vasattı.

hani şu ilk 4 sezona bakıyoruz bir de buna bakıyoruz resmen teletubbies modunda herkes.
--spoiler--
-tüm dünya dexter yakalanmasın diye dönüyor sanki anasını satim. ilk 4 sezondaki gerçekçilik hissiyatı kesinlikle yoktu. liddy ölcek de quinn in ayakkabısındaki kan analizi dexter tarafından örtbas edilecek de debra gelip bizimkileri enselemeden insaniyet yapıp gidecekte... anasının gözü afedersin.

-hani lumen bu jordan chase ile boğuşmuştu? yerde kan izlerini hatta bıçağı bile gördük değil mi? başka biri olmadığına göre ya jordan da ya lumen de 2 sinden birinde ciddi bir yara olması lazımdı. ama bir bakıyoruz lumen in başında hafif bir sıyrık. jordan ise cillop gibi. ee o zaman o bıçak kime girdi de o kadar kan çıktı? muhtemelen lumen , jordan ı en azından bacağından bıçaklamıştı. ama senaryo da unutulmuş devamı.

-öncelikle quinn "aman dexter bana bir iyilik yaptı" olayına girip de "thangs brooo" muhabbetine girmez. diğer sezondada quinn , dexter ı enseleyip "sana iyilik borcum vardı kankeyta " edebiyatı mı yapacak?

-debra öyle bir durumda kalkıpda onları orada bırakmaz. hadi onu geçtik zaten kendi başına hareket etmez. destek çağırır. swat timi ile girerler içeri.

-öyle bir noktaya çektiler ki diğer sezonda debra + quinn + lumen + dexter muhteşem süper kahramanlar ekibi kuracakmış gibi duruyor ki realist bakalım hiç gerçekçi değil.
ha bunu da sevecek bebeler olur tabi.

-jordan chase in haklanması çok klişe idi. yeter la bir değişiklik olsunda bir kötü adam da problem çıkarsın dexter a , sıksın 2 tane delsin bir taraflarını.

-liddy cinayetini kimse sallamadı anasını satim. yok yea? eski polis katledilicek , kimse tınmayacak. oldu...

-varil cinayetleri davası nasıl kapanıyor sorması ayıp? babayı kapanır o dava. birde alkışlıyorlar debra yı. ne yapmış da alkış alıyor? ne kurbanlar ne de olası katil ortada yok.

- her sezon finalinde (4 ü saymazsak) herkes alem peşinde parti veriyor anasını satim. ne la bu?

- quinn "avukat" dediği anda dedim tamam dexter dan tırstı avukat gözetiminde adli olarak ifade vericek enseleyecekler dexter ı.
ama ne çıktı? hiçbirşey çıkmadı...
ayakkabı da ki kan ı görünce kendisini suçlayacaklarını düşünen quinn doğrudan ifade vermeliydi orada dexter a karşı.

açıkçası beklentim enselenmiş ve herşeyi itiraf etmiş bir dexter ile sezonun kapanmasıydı.
--spoiler--
kısacası nereden tutsan elde kalıcak kadar tırt bir sezon finali idi.
5. sezonu * bende hayal kırıklığı yaratmış dizidir. 4. sezondan sonra beklentilerim çok yükselmişti. öyle ki, 4. sezon finali dünyada ilk on final arasına rahatça girebilir. ancak bu sezonda dexter yalnızca kendi hayatını paylaşmayı öğrendi. farklı duygular kazandığı ya da yaşadığı çok daha fazla durum olabilirdi gibime geliyor.

gelecek sezon hakkında da:
--spoiler--
jordan chase'in ölümü beklenenden çok evvel gerçekleşti. daha dizinin bitmesine 5-10 dakika kala cinayeti gördük. bu zaten başlı başına bir süphe oluşturuyor "olay gerçekten kapanmadı mı?" diye. *
ayrıca dexter'la lumen, jordan chase'in cesetini attıktan sonra teknedelerken, dexter lumen'ın yüzündeki yaraya bakıyor. neden bakıyor? yoksa cinayetin işlendiği yerde lumen'ın kanı mı var? bu yaraya odaklanılan sahneden sonra da pek çok kez lumen'ın yüzüne yakından çekim yapılmış ve hepsinde de yarası görünüyor. bu tür durumlar için sözümüz anton çehov'dan gelsin: sahnede silah varsa patlar. yani o yara gösterildiyse, kullanılır! *
--spoiler--
6.sezonla ilgili pek umut vaadetmeyen bir finalle 5.sezona elveda demiştir lakin severek izlemeye devam ediyoruz efenim.
losttan başka dizi izlemeyen insanların finalini lost geyikleri yapar gibi inciğine cinciğine yorumladıkları dizi. Oğlum siz şaka mısınız? Lostta o kadar geyik yaptınız da ne oldu? hepsi allah'a havele oldu.

diziyi bir sezon daha uzatıyorlar, ne bekliyordunuz bağlayabilecekleri tek hal buydu. iyi de bağladılar zaten. Lost kıvamında bitseydi 9 ay kim bekleyecekti yeni sezonu? zaten dizinin formatı da arkası gelecek sezona tarzında değil ,öyle format ya Kurtlar vadisinde olur ya da Lostta başka da adam gibi dizi de gelecek sezon ne olacak ne olacak diye arkası gelecek sezona finaller kolay kolay olmaz.

iyi böyle bitmesi. Polat alemdar öldü mü? Dexter Hapise girecek mi? John locke dirilecek mi? bu tarz final olmaz dexterda.
--5x12 spoiler 5x12--
bu dizinin gelecek bölüm fragmanlarını (bkz: promo) kim hazırlıyorsa acayip kıl oldum arkadaş. lan 5x11 finali ardından yayınlanan final promo'sunu izledik ve 0:14 'te bilgisayardan lumen ve dexter ın görüntüleri izlenirken gördük. öyle bi yere de yerleştirmişler ki polisler sudan çıkarıp izlediler izlenimi veriyorlar adama. ayrıca yine promo'da debra'nın dexter tam cinayet anında elinde bıçakla yakaladığı izlenimini verdiler çakallar. neyse alıştık artık size.

5x12 promo
http://www.youtube.com/watch?v=luwlwfer-ci

bu arada dexter kamp yerine kırmızı bir araba çalarak geldi ve onunla kaza geçirdi. o an gördük ki kafayı biryere çarpmış ve kafası kanamış. arkadaşım 5 sezondur izliyoruz, bizde az çok anlıyoruz artık bu kan işlerinden. bi çakmak çakıvereydiniz arabaya gitmeden önce. senin kanın var araba da ve belki de kaza anında tükürüklerin saçıldı, saçından bir kısmı koltuğa yapıştı ne biliyorsun? hayır o kadar ayrıntılı dizi yapacaksan bunu da düşüneceksin.
--spoiler--
--5x12 spoiler 5x12--
ayrıca lumen'in dexter'a 'artık içimde o his yok gitmeliyim'' derken dexter'a bi haller oldu titredi, gözü karardı felan. o an dexter ''beni kullandııığğğnnn ve şimdi pis bir bez gibi fırlatıyorsun kaltaağğkkk'' diye lumen'e dalmasını bekledim, olmadı.* *
--spoiler--
--5x12spoiler5x12--
görsel
--spoiler--
sabahın 4ünde kalkıp izlediğim sezon finaliyle öldürmüş dizidir.
--spoiler--
içimden keşke lumen gitmeseydi, mutlu olsalardı falan dedim. ama görüldüğü üzere, dexter o yokken mutlu olmayı öğrenmeli. final beklediğim gibiydi, harrison'ın doğum günü partisinde bitti. dexter'ın araba çaldığı ve o arabayla kaza yaptığı sahne saçmalık olsa gerek. yanlışlıkla diziporttaki yorumlardan birini okuduğum için dehşete kapılmıştım ama sırf gıcıklığına yalan yanlış yorumlar yapan var, olmuyor böyle.
adam gitmiş "dexter'ın hapse girmesi, çocukların ölmesi kötü oldu" yazmış. ben nasıl telaşa kapılmayayım, hem de çocukların miami'ye döneceğini bile bile? demek ki neymiş, ya insan gibi izleyecekmişsin, bilmiyorsan da yorum yapmayacakmışsın.

sezon finali diğer bölümlere göre, aslına bakarsanız diğer sezon finallerine göre oldukça kötü geldi bana. üçlemeci ve ice truck killer'ı özledik açıkçası. o kadar da gerilim yaratmadı bu sezon. gelecek sezonla ilgili isteğime gelirsek; gelecek sezon harrison büyümüş olsun derim, babasından öldürme teknikleri öğreniyor olsun ve finalde de dexter'ın bir yaratık olduğunu düşünüp onu öldürmesi güzel olur.

öyleyse alın size afilli spoiler;

"wishes, of course, are for children."
--spoiler--
http://dizidiziizle.com/d...n-12-bolum-s-finali-izle/

5. sezonunu bitirmiş dizidir.
5. sezon finalinden anladık ki bu dizi 4. sezonda öyle bir kalite yakalamış ki artık ne yaparlarsa yapsınlar o seviyeye gelemezler.
--spoiler--
quinn, debra üzülmesin diye liddy'nin dexter'la ilgili onu aradığını anlatmadı laguerta'ya. Dexter da debra üzülmesin diye ayakkabıdaki örneği liddy'nin kanıyla uyuşturmadı. müthiş bir finaldi.
--spoiler--
ne kadar süper bir dizi olduğunu son iki bölümle göstermiştir dexter. ama 9 ay daha nasıl bekleyeceğiz be dex baba? bari lumen gitmeyeydi.
fedakarlıklar silsilesiyle oluşan bir sezon finaliydi.ufak tefek mantık hataları olsa da tam anlamıyla oturmuş bir finaldi. tam bir dexter klasiği.!
--spoiler--
ilk fedakarlığı quinn dexter a yaptı. dexter ı ihbar etmeyecekti tabii ki ne bekliyordunuz ki? liddy nin öldürülmesinden sonra quinn bunu dexter ın yaptığını anladı ama hem liddy i dexter ın peşine takmasından dolayı debra ya olan mahcubiyeti, hem de aşkı ihbar etmesini önledi. zaten pislik adamın teki gitti, quinn ne diye ihbar etsin ki susacaktı tabii ki.

debra nın o perdeyi indirmemesini eleştiremeyiz zira bu haşin polis ablamız, perdeyi indirdiğinde polis içgüdüsü ağır basıp bu yüceleştirdiği yasadışı kahramanları tutuklamaktan korkmuştur. olamaz mı? bunda bi yanlışlık yok.

dexter ın yaptığı kan analiziyle quinn i temize çıkarma numarası biraz basit olmuş ama normal durumda ilerde dexter ın başına iş açması gerekir.

son olarak lumen gidecekti tabii ki. o dexter gibi kan içinde doğmadı ki!
--spoiler--
--spoiler--
tick tick tick, dexter… that’s the sound of lumen’s life running out…”
--spoiler--
--spoiler--
heyecanın dozu final bölümüne kadar giderek artmış son bölümde her şeyin açıklığa kavuşmasıyla birlikte adrenalin makul seviyelere inmiştir.4.sezon finalinde herkesi yamultan ve sürpriz bir final sunan dizi yapımcıları beklentileri fazlasıyla artırmıştır bu sezon için..bu yüzden hafif bir burukluk olmuştur ancak ayakları yere basan bir final olmuştur..

bana kalırsa dexterin herhangi bir sezonunun final bölümü iyi olamaz..çünkü final bölümü demek 9 ay dexter yok demektir.ben final bölümünü izlerken bir yandan yine bitiyor diye derin üzüntülere dalmaktan diziden doğru dürüst keyf alamadım.kötü bir duygu ama elden bir şey gelmiyor.
--spoiler--
--spoiler--
lumen, biz seni anamız, bacımız bilmiştik. yapılır mı bu dexter reyise.
--spoiler--
(bkz: Dexterin Laboratuarı)
5. sezon finali ile gönüllerde taht kuran dizidir efem. *
5x7 itibariyle prison break'taki adamları görünce bi ilginç oldum mnakoyimlan. *
finalinde sıçmış dizidir.

son 6-7 bölümdür, tecavüz edip öldüren adamın peşindelerdi yeni kafa dengiyle. polis videolardan birşey elde edemedi. Dexter buldu tek tek.

PEki bizim dexter'in sevgili kardeşi finalde, kendi alıkoyuluşunu biz izleyenlere hatırlatmak için tekrar videoları izlerken sarışına tecavüz eden güvenlik şefinin yüzünün görülmesi hemde alenen, bu bir fiyasko değil mi?

madem görünüyordu? olay çözülürdü zaten.

(bkz: boşuna izledik)
izlerken bir gün kalp krizi geçireceğim dizidir. Ama 5. sezon finali kendine hiç yakışmamıştır. Ben dex'in yerinde olsam bir güzel keserdim lumenı. Yazıktır lan dexter'a.
4. sezonunun en başarılı sezon olduğunu düşündüğüm muhteşem dizi. 6. sezonunu beklemeye başladık efenim.
--- spoiler --
beşinci sezon süper ötesidir. çok güzeldi, zevkle heycanla izledim. neydi son 5-6 bölüm diken üstündeydik sürekli. sezon finali öyle çokda heycanlı bitmedi özellikle debra onları bıraktıktan sonra herşey yerine oturdu zaten.kabul ama öyle olucağı da belliydi.
-ben debranın öğreneceğini düşünmüyordum öyle de oldu.
- lumenciğin gideceği belliydi zaten. herşey bir yana jenerikte adı special gueat star olarak geçiyo ötesi var mı? o yüzden heyecan yapmaya gerek yoktu. amaumarım 6. sezonda kendisini görürüz sürekli olmasada.
-ben çocuğun bakıcısından bişler çıkacağını düşünmüştüm ilk görünce ama olmadı. sonuçta the tudorsun kadim oyuncusu öyle bir iki heykel başucuna koyup tanrıyı sorgulatmakla ya da dexter'a kapris yapmakla dürüst ol demek le olmuyo yani o kadarla bırakılmazdı bu yetenekli kadın nese.
-angel pek mutlu olamadı bu sezon gariptir aslında değildir tabi o cadoloz aklını ünle bozmuş kadınla nereye kadar.
-gelelim quinn. ben hep bekliodum ikisinin arasında bişiyler olmasını tee bu debra o antonla beraberkende. nese bildiğin aşık falan oldular bayağı bilemedim ama dexterdan uzak tutacaksa tabi olsun aşık. devam.
-4.sezondan sonra en beğendiğim hatta eşit tuttuğum sezondur.
bu arada imse değinmemiş ama söylemeden geçemicem yok eskisi gibi böyle güzel sevişme sahneleri falan ya. eskiden kablolu tvde yayınlanan program olma hakkını verirdi. julie benz sağolsun. şimdi iki öpüşme cumburlop hoooop seviştik çokda güzeldi bakışları eşliğinde üzülen seyirciler bırakıyorlar ekran karşısında. pek hoş olmuyor. söylim dedim. çok da saçma teorilerim vardır. mesela evli oldukları için(gerçek hayatta) sevişmiyorlar eskisi gibi uzun uzun gibi. çünkü hatırlayın 4. sezonda da yok pek bişi. ama ayrıymışlar da uzun süredir bu yüzden neden sevişme sahnelerinin artık kısa kesildiği hakkında yok bi neden. bulamadım ben.
değil 5 sezon, 55 sezon olsa yine izlerim dediğim, bu haftadan itibaren kendimi boşlukta hissetmemi sağlayan dizi. bir seri katilin izleyici gözünde nasıl sempatikleştiğini anladığım ve her an yakalanmaması için neredeyse kendimi içine atacağım ve dexter'a yardım edeceğim dizi.
son sezonu hiç sevmedim desem yeridir. dexter bu değil; amacından saptı, profesyonellik desen hak getire. lumen'in gidişine deli sevindim. o son 2 dakika resmen eski dexter hissini verip mutlu etti. yahu ama gerçekten olmaz dexter'ı süper dengesiz bi şeye dönüştürdüler, aptal oldu garibim. sezonlar arası bu kadar da kopuk olmaz ki. maalesef ki amacı, duyguları ve düşünceleri çok değişken, bu da karakterden kopmaya neden oluyor. dexter sağlam ve profesyonel olmalı. dexter içindeki canavara engel olamadığı için öldürüyordu ama sezon ilerledikçe daha çok alışkanlık haline dönüştürdüler bunu. kızdırdılar çok, sayfalarca yazabilirim. son olarak diyeceğim, bu kadar kopuk olmasın bu dizi olmasın, ve 6. sezon da bize veda etmesn!
ilk sezonu hiç sarmayan dizidir. bırakmamak için direniyorum böylesine bir dizide neredeyse sıfır aksiyon. halbuki az daha polisiye tadı verseler ya flashforward tarzı. bakalım devam eden sezonlarda bu taleplerim yerine gelecek mi ya da ben 2. sezonu da izleyip bırakacak mıyım