bugün

kötünün iyisi.
eyice bir dizidir. bilseydim bu kadar saracağını ilk 5 sezonu sıkıla sıkıla da olsa izleyip bir haftaya sığdırırmıydım ulaaan.
--spoiler--
i’m used to hunting on my own.
and here we are, hunting as a pair…
and it’s all become so… natural…
--spoiler--
pokemon eğitmeni ash catchem ın hiçbir zaman elinden ayırmadığı tanımadığı bir pokemon görünmce hemen kullandığı bir aygıttı.
"keşke önümüzdeki haftayı bekleseydik de 2 bölümü ardarda attırsaydık" diye düşündüren dizi. nasıl geçicek lan bu bi hafta.
--5x12 spoiler--
nobody is safe.
--5x12 spoiler--
showtime 6. sezonu müjdelemiştir.
12. final bölümü için 40 küsür dk. bir çok girift olay için yetersiz gelecek olup olaylar çok hızlı geçmek durumunda kalacaktır. gönül ister ki lumen ile dex, debra ile guinn devam etsinler. lumen diziye misafir oyuncu olarak girmişti gerçi, bakalım yeni sezon için akibeti nasıl tayin olacak.
-- az spoiler --
şunu derim ki, sezon mutlu bir harrison doğum günü partisi ile bitecektir.
-- az spoiler --
dexter in bir sezon daha uzatılacağı konusunda söylentiler var ki, kişisel görüşümde öyle olması gerektiği yönünde.
--azcık ucundan spoiler--
5x11 gayet heyecanlı ve her sezon finali öncesi bölümü gibi dexter ın çıkmaza düştüğü bir bölüm oldu ve sezon finalinde dexter ın yapacak çok işi var yine.
Fakat bu sezon finalinin yinede diğer sezon finalleri kadar heyecanlı olacağını düşünsemde, diğer sezon finallerinden çok farklı olacağı hissiyatine kapılmadım işte bu yüzdendir ki bu sezon finali dizinin finali olamaz böyle bir dizi bu malzemelerle bitemez.
quinn in ayağına damlayan kan damlasından bişeyler olacak gibi. Bu arada stan liddy ve quinn in birbirini sevmeyen birer baba oğul olması teorim vardı kendime sakladığım ama öyle birşey olmadı. keza ikisinin arasındaki fiziksel benzerlikler had safhadaydı.
--azcık ucundan spoiler--
latince kökenli bir kelimedir sağ anlamına gelir.
5. sezon 11. bölüm itibari ile..

dexter tam olarak bir "kötü adam" olmuştur.

--spoiler--
stan liddy yi bir güzel öldürmüştür. hadi sinir harbi ile kafasını beynini dağıttığı barmeni görmeyelim , kendinde değildi diyelim. ama stan liddy son derece masum , dexter ın "code" una uymayan birisi. birilerini öldürmüş mü? incitmiş mi? hayır.

lila yı , miguel i niye öldürdü bu eleman? "code" a uymadıkları için. masum kişilere zarar verdikleri için. ve hatta doakes i yakalamış , kafese kapatmış.

ama code u izin vermediği için öldürememiş ,teslim olacak bir kişiydi dexter morgan... lila , doakes i öldürmeseydi teslim olacağı kesindi.

stan liddy nin doakes den ne farkı var? 2 side dexter ın kodese yollanması peşindeydi. fark dexter da...

artık yozlaştı. ilk 3-4 sezon ki kahraman , sadece cinayet işleyenleri öldüren , kuralları olan felsefesi olan iyi dexter yozlaştı. artık kendi totoşunu kurtarmak için stan liddy gibi işini yapan bir polisi bile kesmekten kaçınmadı.

açıkçası nefret ettim dexter dan.
artık yakalanması yada ölmesi gerek. o bir kahraman değil sadece bir manyak artık...

stan liddy ye yazık oldu.
quinn içeri girse herhalde onu da kesecekti bizim psikopat...

felsefesini kaybeden bizden değildir.
ölsün artık...
--spoiler--
12 bölüm tanıtımını izledim ve bekleyecek olduğum bir hafta bana ömür gibi geliyor artık. hele o debra'nın dexter'a silah doğrulttuğu sahne!
eminim ki pek çok kişi aynı şeyi söyeleyecek ama son 1 hafta nasıl geçer bilmiyorum. gerilimi üst düzeyde olan bir 11. bölümdü. sezon finali için iyi bir altyapı oluşturdular.
--spoiler--
bence quinn çok zor durumda. özellikle de liddy'nin kanının izi aykkabasında olunca her şey üstüne kalacak gibi. debra'ya yin hüsran var.
--spoiler--
arada derede, kendi hayatımda gördüğüm insanları folyolar içinde keserken görmeme sebep olan dizi, o değil gerçekten yapmak geliyo içimden.
--spoiler s5e11--
quinnmiş liddymiş umrumda değil. o kedi videosu neydi lan öyle ahaha
--spoiler s5e11--
insanları döner titizliğiyle kesip, bunu da yaparken ''ama sadece kötüleri kesiyoruz/evde denemeyin/denerseniz kötüleri kesin'' kıvamında bir dizidir.
s5e11'de hem güldürmüş hem germiş dizidir.kedi sahnesi fenaydı * ancak liddy'yle dexter'ın kamyonette boğuşmaları acayip gerilimliydi.

12.bölümü merakla bekliyoruz.
partner mevzu yüzünden 5. sezonda dexter karakterinin gizemini kaybettiğini düşünürken 5x11 ilaç gibi gelmiştir.
1.sezon 12. bölüm itibariyle psikolojimi bozmuş dizi.

edit: tamam biraz gerideyim. üstüme gelmeyin mk.
--spoiler (genel olarak)--
dexter bugüne kadar babasının öğrettiği kuralları çiğneyerek kendini sürekli zor durumda bıraktı. bu durumda izleyiciyi germeye yetti. zor durumda kaldıkça masum insanları öldürerek * işin içinden sıyrılma yolunu seçmesi dizinin finalinin, dexter'ın kendini insanlar için potansiyel bir tehlike olarak görmesi ve kendi bedenini masaya yatırmasıyla sonuçlanacaktır. *
--spoiler (genel olarak)--
s5e11 bölümüyle izleyenlerinin adrenalini tavan yaptırmış olan kanlı-canlı dizi. sezon finalini sabırsızlıkla bekleyenler trailerını izleyin ve şok olun!
http://www.youtube.com/watch?v=u-u947KcPJ0

tick tick tick!
--spoiler--
sonunda lumen'a çaktı.
--spoiler--
edit: lan bir de debra'ya çaksa ya... zaten üvey kardeşik deyü. ne güzel olmaz mı?
birazdan 5in4 ünü izliceğim ve o masum kızı ne yapıcak diye merakla beklediğim mukemmel ötesi dizidir...
debra gibi mükemmel bir insanı içinde bulunduran dizidir. debra seviyoruz seni.
e2 tanıtımında requiem for a dream'in soundtracki kullanılan dizi.
--spoiler--
Final sezonunda Lumen acayip ayıp etmiştir. Dexter onu da öldürse üzülmezdim yani o derece. Yahu adam her ne kadar normalde de bu işi yapıyo olsa da senin için bir çok kere hem kariyerini hem kendi hayatını tehlikeye attı. Cd mi çalmadı, dosya mı araklamadı? Binbir badire atlattınız birlikte. Gittin bide üstüne adama verdin. Haliyle iyice bağlandı, umutlandı. Sonra ben gitmek istiyorum. Yazık günah arkadaş. Boy boy dexterlarınız olsa ne olurdu?

Gerçi gelecek sezon dönebilir de o ayrı mesele ama dönmezse çok ayıp eder. Adam sabah gidiyo polis departmanında çalışıyo. Akşam gidiyo kanıtdı, takipti, öldürmeydi uğraşıyo. Sonra doğrucanda, paketlicende, gitcen denize atıcanda. Bir ton iş. Bare evde bi kapıyı açanı, bi yemek yapanı olaydı. insan dediğin bunları düşünür ama yok.
--spoiler--
(bkz: Gelecek sezonu iple çekiyorum)
http://www.tividizi.com/dexter-5-sezon-12-bolum.html