bugün

kimsenin tavsiyesine kulak asmayın. canınız intihar etmek istiyorsa edin, canınız günlerce evden çıkmamak istiyorsa çıkmayın, canınız saatlerce deniz kenarında bir bankta oturmak istiyorsa onu yapın, canınız alkolün dibine vurmak, sigaraları peşi sıra ateşlemek istiyorsa ateşleyin. yani uzatmanın alemi yok, canınız ne istiyorsa onu yapın işte.

zaten canınızın istediğini yapamadığınız, olmak istediğiniz kişi olamadığınız, istediğiniz hayatı yaşayamadığınız için depresyondasınız.
sosyal medyada bu tür başlıklara biraz olsun motive olmak için uğrayan binlerce insan var. bu insanlar gerçekten çaresiz hissediyorlar. onların algısını bulanıklaştıran kara bulutları umut ışıklarıyla dağıtmak yerine, intihar önerisinde bulunan aşağılık embesillerin bir gram aklı ve zekası yok.

umutsuzluk hastalığına kapılmış milyonlarca insan var. çoğu sorununun ne olduğundan bile habersiz halde ufak çareler için çırpınıyor. bu insanlara bir parça umut ışığından bahsetmek, sabırdan bahsetmek, Allah'a sığınmaktan bahsetmek, pes etmemekten bahsetmek varken, "intihar edin yea" diye gevelemek nedir?

belki de 12 yaşında kendisine ne olduğundan habersiz gençler okuyor burayı... belki ağlaya ağlaya okuyor... siz nasıl bir kötüsünüz de burada ahmaklık yapıyorsunuz lan?..

sorsan depresyon hakkındaki bilgin göksel'in şarkı sözlerinden öteye gitmez; gelmiş burada alay ederek intihar önerisinde bulunuyorsun. bu aralar populer olan "sanal zorba olma!" hareketi var ya, aha o zorba sensin işte!

intihar hiçbir şeyin çözümü değil!
Depresyondan çık.
eğer eski sevgiliniz yüzündense, ileride çok boş yere kendinizi harap ettiğinizin farkına varacaksınız. Hani şüphe duydunuz ya bazı konularda, hepsi doğru çıkacak. unutmayın duyduğunuz tüm şüpheler gerçek. ayrıldıktan sonra konuştuğu bir karşı cinsi mi var? o kişi senden sonra ortaya çıkmadı. demeye çalıştığım şey, kurtuldunuz amınakoyim. kendinizi yıpratmaya asla değmez. öğrenciysen dersine çalış kafan dağılır, çalışıyorsan işinde en iyisi olmaya çalış. müzik dinle her saniye ama asla duygusal olmasın! türkçe de dinlemeyin çünkü türkçe poplarda bile bir bakıyorsunuz feleğiniz şaşmış. hobi edinin, resim çizin mesela. antidepresan kullanmayın! ben kullandım bir süre, beni ölüleştirmekten başka bir şeye yaramadı. son olarak, dünyaya bir kez geleceksiniz onda da ömrünüzün yüzde altmışını depresyonda geçirmeyin.
bir an önce realitenin senin depresyonunu siklemediğinin farkına var.hayat gün geçtikçe insanların bireyselleşmesi yüzünden çekilmez bi hal alıyor,biliyorum dardasın belki diptesin ama kimse sana el açmayacak.bir ailen varsa biraz ilgilenirler o kadar.arkadaşların vs vs hepsi hikaye olacak.kendi başınasın,savaşmayı başa çıkmayı öğrenmezsen silinip gidersin toplumdan.
en yakın psikiyatriste yönlendirmek en doğrusudur.
Kendine yeni bir spor bul 3 güne düzelirsin.
yalnız kalmayın. Bir şeyler yemeye çalışın zor olsa da. Gidin spor yapın.
ben depresyona girdiğimde etrafımdakilere beni halının içine dürüm yapıp camdan aşağı fırlatmalarını istiyorum. pek tavsiye veremiyorum affedin.
aslında daha çok, depresyona girmiş olan insana değilde, tavsiye vermek isteyene tavsiye verilmesi gereken başlık. bazı düşüncesizce tavsiyeler, depresyonu daha çok tetikleyebiliyor. yarayı deşmek hesabı gibi. depresyona girmiş olan insan her tavsiyeye, o trol bir tavsiye, hmm şu doğru bak, hadi lan öyle şey olur mu vs gibi yazılanlara böyle tepkiler vermez. hepsine, lan acaba doğru mu söylüyor diye süzgecinden geçirebilir. insanları doğru yönlendirmek lazım. çocuk oyuncağı değildir bu.
(bkz: Gerçek depresyon)
Duygularını yaşamayıp arkaya atarsan iyi bir son beklemiyor seni bunu bil.

Sonuna kadar yaşa.

Gerekirse ağla.

Birine anlat ama cevap isteme.

Bütün duygularını açığa çıkar.

O zaman beynin artık bu sürecin tamamlandığını düşünecek.

Üzülmek hayatın büyük bir parçası ve bunu kabul etmelisin.

Mutlu olabilmek için üzül.
Depresyona giren insana tavsiye vermek işe yaramaz. Onun acısı dinmedikçe bu süreç bitmez. Mevcut sorun ortadan kalkmadıkça veya önemini yitirmedikçe "kanka geçer yeaaa" demek saçma bir laftan ibaret olacaktır. Bu nedenle ben şahsen halihazırda depresyonda bir insan olarak çözüm bulmaya çalışıyorum ancak hiçbir şey yapmaya enerjim ve isteğim olmadığı için sorun öylece duruyor. Bu da beni daha da yoruyor. En doğrusu dibe vurmak. Dibe vurunca artık geriye sadece ayaklarını yere vurup yukarı çıkmak kalıyor.
Behzat amirin de dediği gibi eve gidip bol bol bira içilmeli.
Tek çözüm spor ...
güzel kardeşim öncelikle şunu söyliyeyim tamamen bu gece tesadüfen karşıma çıktın ben seni aramadım seni kesinlikle neyse anla ki bende senin gibi manyağın tekiyim öğütdüm şu ki çıldırdığım zamanlarda sadece cipralex iç burada yazan hiç bir adamın yazısını lütfen okuma kafayı yediğimde banada bu tavsiyeyi okumuştum sadece ben iyiyim iyiyim iyiyim iyiyim iYiyim hep içinden bunu soyle iyiyim iyiyim iyiyim çok iYiyim içimde bir canavar var nenen bana ne oluyor nasıl nedenle besleniyor unutma ne zaman atak gelse iyiyim iyiyim iyiyim iyiyim iyiyim çok iyiyim diyceksin iyiyim iyiyim iyiyim iyiyiyim atak neden böyle diye besleniyor iyiyim iyiyim iyiyim düşünme iyiyim iyiyim iyiyim sürekli bunu söyle kardeşim...
herkese renkli günler
iyi hissetmek adlı kitabi okumani tavsiye ederim.

(bkz: bibliyoterapi)
intihar et. Acılarına son ver.
Değerli depreyona girenler,

Çektiğiniz sorunlar acı veya başka bişey herne olursa olsun. Çok yoğun yaşayacaksınız.
Ağlayın mümkünse ağlayın hıçkıra hıçkıra.. Derdinizi birine anlatın. evet siz anlattıkca daha çok aklınıza gelecek daha çok üzülebilirsiniz.

Bu durum hemen bir anda geçmiyor malesef zamana ihtiyacınız var 1 ayda sürer 3 ayda. 5 ayda.
Tamamen sizin elinizde kalmış. Gezip dolaşın hep aynı yerlerde bulunmayın farklı farklı yerde bulunun.
şuradaki tavsiyeyi denemekteyim. 2 gün oldu ve kendimi iyi hissetmeye başladığımı söyleyebilirim.
Rutin dışına çıkılmalı kesinlikle.
her insanın depresyonu kendine özgüdür ve bunu ancak psikiyatrist anlayabilir. en kısa zamanda en kısa yoldan bir psikiyatriste danışın.
Deniz kenarina gidip bol bol hava almak cok iyi gelebilir. Tabi denizsiz olan sehirleri de unutmamak gerekir. Onlarda kendilerine iyi gelicek tiyatro olur ya da tek basina orman tarzi yerlere gidilebilir. Hava iyidir, iyi gelir insana.
Bugün uyandım perdeleri açmadım kahvaltı yapmadım bi kahve koydum film açtım en sevdiğim battaniyeye sarıldım.
Odaklanamıyorum
Filmi başa aldım. Kahve bitti. Sözlüğe girip bu başlığa yazılanları okudum komik geldi. Burada yazdıklarını kendi yapsalar depresyonda kimse kalmayacak zaten. Bana mesela bir kaç kişiyi doğramak iyi gelecek ama ne yapabiliyorum ne bu aklı verebiliyorum. Bazen sadece yaşamak gerekiyor düşünerek planlayarak değil ama öylece hayatın karşısına geçip bakışını ilk çeken kaybeder yarışı yaparak.
Kapadım filmi katladım battaniyeyi. Gittim omuzlarımı geçmesine hiç izin vermediğim saçlarımı kestirdim. Dönerken boya aldım diplerini boyarım kafam dağılsın dedim. Sonra kendimi mutlu etmek için kızıl sana yakışıyor dedim. Kendime güldüm. Kendime acıdım.

görsel
o içi kemiren değersizlik hissi yalan kardeşim. öyle bir şey yok. beynin yenip güçlenmen için simülasyon bir düşman yaratıyor. kendi yarattığın düşmana yenilme. endorfine, dopamine yüklen. imkan varsa da yallah tibet'e.
güncel Önemli Başlıklar