bugün

Okumazlar çünkü Japonlar şuna inanır.Ben tedbirlerimi iyi alır,herşeyi sağlam yaparsam riskin önemli bir bölümünü yok ederim.Dolayısıyla insanın aklıyla çözebileceği çözümlerden Tanrıya sığınmazlar.
Doğru mantık, yanlış benzetme,
Adamlar zaten dinsiz, sair zamanda sanki okuyorlar da deprem sırasında okumazlar gibi olmuş.
Ama şahsın mantığı şu, deprem anında kendi teknolojilerine olan güvenleri yetiyor, ilahi bir güce sığınmıyorlar,
Adamlar Japonya'da 8-9 Luk depremde kıçları silkelenince korkmuyor ama aynı depreme burada denk gelseler, gördükleri mazara karşısında dehşete düşerler, 11-12 şiddetinde sanıp istanbul'un topografik haritasının değişeceğini düşünürler, o sırada hatim bile indirirler diyenler haklıdırlar.
bilse okurlar bence.
Ayetel kursi bitene kadar adam zaten patates püresi olur depremde.

Sms, kısa mesaj gibi imkanlar olmalı bele durumlar için.

"Allahım sana geliyorum" yeterli bence.
harbiden anlayana derler ya, anlayana amk. anlamayan zaten damacana soksan anlamaz.
adamlar binalarını inşa ederken okudukları için gerek duymamaktadırlar. bizimkiler gibi demirden çalıp çimentodan çalıp kaçak kat çıkıp sonra deprem olurken okuyup kurtulmaya çalışmıyorlar. binaları yaparken okuyorlar ne okuyacaklar ise. sonra malzemeyi en sağlamından en olması gerektiği şekilde üst üste koyuyorlar sallanırken sadece çömelip geçmesini bekliyorlar.
adam teknolojiye ve bilime vurgu yapmış. gerzekliğin alem yok sürekli "din karşıtı bunlar" diye. deprem olduğunda okur üflersiniz bakalım işe yarıyor mu.
adam lafı o kadar zarif o kadar güzel koymuş ki. bu tespite şapka çıkartılır.
deprem uzmanı ahmet ercan'ın ilginç tweeti.

görsel
https://twitter.com/ovgun...tatus/1418853927689363457