netflix dizisidir. 2017 ile sezonu açmıştır. sezonu vardır şimdilik. soundtracklarını yani arka plan müziklerini bir çok filmin müziklerini yapmıs ben frost yapmıstır. 3 farklı zaman ve 3 farklı tipler kafa karmaşıklığına yol açabilir.
tükettiğim en karmaşık eser ve böyle olmasına rağmen pek de keyifli geldi bana.
friedrich nietzsche felsefesini ve zaman konusunu sevenler ayrıca keyif alacaktır. ama ilk sezonda olmama rağmen baştan diyeyim rahat izlenecek bir dizi değil, biraz kafa patlatmalı.
ve böyle katman zamanlar içeren bir dizide mantık hataları olmasını da tabii görüyorum.

spoiler olarak zaman ve insan ilişkilerinde faydasını gördüğüm bir görseli ekleyeyim girdime.

çözünürlükten dolayı bağlantı düzenlemesi: https://images.app.goo.gl/AUD31JB2jpjtSBzk6
kıyakmış.

sardı.

not:ilk bölüm itibariyle akıllara dyatlov geçidi vakasını getirdi ama bakalım alakası olacak mı?
görsel
Harika dizi, yeni sezonu gelse de izlesek. Evet.
güzel dizi sardı beni. yalnız izlerken kim kimdi, kim kimin annesiydi, kim kimle evliydi not almak için yanınıza kağıt kalem almanızı tavsiye ederim.
ilk sezonu daha çabuk anlaşılabilir olsaydı iddia ediyorum son üç yılın en popüler dizisi olur. karmaşık ama kaliteli bir işin çok tutması için başlar daha rahat olmalı diye düşünüyorum, kitle kazanması için. bu almanlar en baştan hard girmiş.
bu durumun oluşmasında almanca ve isimler de etkili yapım başlama şeklini hariç tutarsak.
hiçbir diziyi bitirdikten sonra geri dönmem ama bunda gerekeli ve haklı olur gibi bu.
karmakarışık
gizemlerle dolu
izlemekten vazgeçemiyorsun ama sıkıliyorsunda yer yer.
eved.
bunu izleyenler stranger thingsi de izledi.
beni ürküten dizi. rüyalarımın seyri değişince bırakmak zorunda kaldım ama hayatımın daha iyi giden bi evresinde kesin izleyeceğim.
ilk sezonu izledim,ikinci sezon gelince ilk bölümü izledim ve hicbirsey hatırlamadığımi farkedince ipin ucunu bıraktım
Boş zamanlarda üzerine kafa yormayı sevdiğim bir başyapıt. ikinci sezonu izlemiş olarak döngüye dair bir görüşümü yazacağım (3. sezon 27 Haziran'da çıkacak):

--spoiler--

--spoiler--
....

--spoiler--

--spoiler--

Bana bu işin sonunda jonas ve martha'nın adem ve havva çıkma ihtimali var gibi geliyordu. Üçüncü sezonun son fragmanını az önce izledim ve gördüğüm birkaç sahne bu düşüncemi güçlendirdi. Bir de yine jonas ve martha'nın aynı insanın farklı gerçekliklerde doğmuş versiyonları olma ihtimali aklıma geldi.

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--
Ilk iki sezonu unuttuk bakalim bizi neler bekliyor.
kafam iyiyken izlediğim için hiçbir şey anlamadığım dizi. herkes herkesin bir şeyi.
Adamlar gayet açık şekilde kim kimin neyi anlatmıştı oysa. Çevremde Karakterleri birbirine karıştıran çOk fazla insan var ve anlam veremiyorum. Daha nasıl açık anlatsınlar.
iki sezonu ve olayları unuttuk bile. O kadar çok karakter ve karmaşık olaylar varki insan kim kimdi neydi karıştırıyor şimdi bir de paralel evrenler olayına el attılar hepten kayış atarız artık.
oldukça uzun bir süre izle diretmelerine dayanarak final sezonuna üç kala başladığım ve bu gece itibariyle, hiçbir tekrar izlemeye gerek kalmaksızın, bitirdiğim dizi.

Spoiler vermeden ifade etmem gerekirse, ilk sezonun ilk bölümleri güzelliğinden çok gizemliydi, ilk sezonun sonu ve 2.sezonun tamamında benim için parçalar oturmuş harika bir dizi halini aldı. Son sezon içinse ilk bölümleri biraz durgun olup, yeni eklenen konuyla ilgili ne gerek vardı düşünceleriyle geçti. Fakat son 4 bölüm öyle iyiydi öyle güzeldi ki, bütün olumsuzlukları, kafamdaki eleştirileri götürdü.

Bu dizi olmuş abi, dizinin kalitesinin yarısı finalini güzel yapmasıdır. deutschland über alles.

Müzikleri de hoştur: https://www.youtube.com/watch?v=ooXxU878ils.
2. Sezonun 3. Bölümüne kadar bir eleştiri yapmak gerekirse jeneriği çok berbat. Zaman zaman bayıyor, sevişme sahneleri de sevişme sahnesi olsun diye konulmuş gibi.

Genel olarak 7.2/10 ilk iki sezon.
3. Sezon ilk bölümünü izledim. Ilk iki sezonu gayet iyi anlamıştım. Bakalım 3. Sezonu nasil yapmışlar.
harika bir final ile aramızdan ayrılan dizidir. 3 sezon boyunca hep bu mesaj verildi "Tanrı'yı oynamak tehlikelidir." Bu yüzden diyorlar ki:" Bildiklerimiz bir damla, bilmediklerimiz ise bir okyanustur."
harika bir dizi senaristi ne para götürmüştür bunun var ya.
son sezonu kim kimin kimisiydi unutarak sırf sonunda ne oldu diye izledim. bi sik anlamadım. amına koyduğumun dizisine artistlik olsun diye boktan bir tarihe denk getirmek için o kadar ara verirseniz olacağı buydu. işin yoksa en baştan bir daha bakın.
Zamanda yolculuk ve uzay zaman ilişkisine meraklı olan şahsımı heyecanla izlettiren dizidir. Yonas bence dizide bir metafordur. Tahminim öyle ki, tıpkı bigbangde evrenin tek bir noktadan oluşması gibi. Dizide de tüm insanlık adam a bağlanacak.
karanlık anlamına gelen ingilizçe kelime.
3. Sezonunun 6. Bölümünde izlemeyi bıraktığım dizi. Bu sezon aşırı sıkıcı geldi. 6. Bölüme kadar zor tahammül etmiştim. Bıraktım gitti. Finalini merak etmiyorum. Soğudum diziden.