bugün

Kalbi temiz insandır. Kalbi paslanmış nice giden gördük. Hey hey..
Hiç namaz kılmayıp ayda bir cumaya gidenlerin dışladığı insandır.
Bu hafta küsüm ben imama ya.

izin aldım.
cuma ya değil camiyede gitmiyorum çünkü diyanet gibi bir kurumu samimi bulmuyorum. hatta cami hocasınıda. bakın diyanetin bütçesini 6 ayda nasıl bitirdiklerini gösteriş, şafşatayı. dinleyin bir selayı güzel okunuyorsa zengin ölmüştür kötü okunuyorsa fakir. zenginin cenazesine hocaların gitmek için yarıştıkları bunu işini layıkıyla yapmaya çalıştı diye görevden uzaklaştırılmış hocadan duydum. daha neler neler. camide dernek çalışanlarının yaptıklarını toplanan yardımları neyse. şimdi bir yerde yirmi kişiyiz. namaz kılınacak biri gametler biride kıldırır. kalkıpta kıldıran oo cemaat bana 100 tl müezzinede 50 tl verin demez. bu iş para değil Allah rızası için yapılır. yani hocalık bir meslek değil. 2 rekat kılıp gitmeyenleri kınayanlar var. günde farz olan 5 vakiti umarım kılıyorlardır. bu arada hafta da 34 vakit cumayla silinmiyor. bu arada domuz eti yemeyip içki içmeyenlerin kul hakkını gözetmemesi, gıybet, zina göz zinası vb. ilk önce insan kendini düzetmeli. iyileri tenzih ederim.
müslüman olmayabilir, kadın olabilir, engelli olabilir, cemaati olmayabilir.
Cumayı bırakın camiye bile gitmeyen insandır.
Öyle ya...
Hiç bir çıkar makam mevki kazanç gözetmeden beklemeden Allah rızası için yapılan bir eylemi, din adamlığı adı altında iş meslek geçim aracı haline getirmiş insanların arkasında durup namaz kılmayan insandır.
Üstelik Allah'ın yasin 21 de emri de "sizden herhangi bir ücret istemeyenlere uyun. Onlar doğru yoldadır" bu olup Allah'ın dediğine uyan insandır.
bile bile gitmiyorsa cenaze namazının kılınması caiz olmayan insandır. evet..
Kılınmasın aq cenaze namazım. Gitmiyorum gtimiyecemde. islam dini anlayış hoş görü dini sözde. Yok cenaze namazı kılınmaz yok idamı vacipmiş yok recmedilsi gerekirmiş. Seaaa aq yobazları.
iki katagoride değerlendirilmesi gereken insandır..

1 ailesinden veya çevresinden islam dini hakkında telkin dahi almamış imanı itikatı zayıf biridir..
2 hristiyan kişilerden biridir.
Siyasi hutbe dinlemek istemiyordur. Malum, cumanin farzlarindan birisi de hutbeyi dinlemektir. Akp gidince camide kilar. Siz once defolup gidin de.
Bizim gitmemmize gerek yok ki. Cuma her hafta kendiliğinden bize geliyor zaten.
biz robinson crusoe namazını tercih ediyoruz.
Museviler, hindular, pastafaryanlar ve scientologlar da cumaya gitmiyor yalnız. Sadece hristiyanlar değil.
hiç kaçırmadığım sosyal olay. insan böyle bir partiyi nasıl kaçırır ki.
Mossad ajanı oldugum için yapamadigimdır. Bizde böyle yalandan da olsa müsluman olamıyoruz şefimiz yasakladı. Aldıgım üç kuruş zaten.
Propagandaya karnı toktur.
Arap adetleri ile arası iyi değildir.
Kendi bilirdir.
Gitmesi ya da gitmemesi hayatımızda hiçbir şeyi değiştirmez, bizenesi...
görsel
Kendi tercihidir.
Ben gidiyorum.
etiketlenmiş adamın biridir. "cuma namazından gelmeyen insan" olarak da tanımlanabilir.
(bkz: bana ne lan gitmem cumaya)
Nedir onu bile bilmem.