bugün

akepe nin konyalı bilim adamları tarafından yakında organik aşısı piyasaya sürülecektir. vatandaş müsterih olsun.
bir an önce bitsin bu bela inşallah, normal hayatımıza dönelim.
ikinci dalganın adım adım geldiği salgın hastalıktır.

https://twitter.com/tutog.../1272478239668174849?s=20
dünyayı etkisi altında alan tehlikeli virüs bir bit artık.
Hâlâ aşısının bulunmamış olması, üzücü. Aşı bulunsa da, grip aşısı gibi her türüne yeni bir aşı. Çok zor bir hal sanki. insan içinden, kendiliğinden sönmesi için dua etmekte, ancak.
Bukadar cahil halk varken sokakta omuz omuza halay çeken öküzler varken ömrü billah bitmez bu iş,ha Allah rahmet eder acırsa iş sonlanır.yoksa halkın keyfine bırakırsan bitmez.
Vaka sayısı en çok artan iller: Adana, Kastamonu, Konya, Bitlis, Bursa, Niğde, Şanlıurfa, Ardahan ve Diyarbakır imiş.

Adana'da günlerdir camilerden anons yapılıyor.
Ben tüm ülkeye özel sanıyordum, bize özel bir durummuş.

Maskesiz gez, öpüş, sarıl, tokalaş..
Karantina dönemindeki özenin yarısı yok şu an.
Pazarcıların hiçbiri maske takmıyor Adana'da.
ben dahil virus kapmayanlar denk gelmedigi icindir.cok saglikli oldugumuz ya da dikkat ettigimizden degil.

bana kalirsa herkes virus kapacak hepimiz hastalanacagiz.
saglikli olanlar iyilesecek kronik hastaligi olan ve gucsuzler olecek.
zaten virusun bunun icin uretildigini dusunuyorum.
saglikli nufus yaratmak icin.

mesela ben kapmis olsam coktan ölurdum.
sanirim kacmak cozum degil bir gun hepimiz hastalanacagiz.
son günlerde afedersiniz keyif 31 i çekiyor başka ülkede bu kadar rahat gezemez çünkü. kimse dikkat etmiyor maskeye mesafeye, herkes salmış vaziyette, mekanlar dolu. ulan kendinizden korkmuyorsunuz eyvallah ananız babanızda mı yok? birine bulaştırsanız nasıl çekeceksiniz bunun ızdırabını. geçen hafta berbere gittim hala triplerdeyim. berbere gittikten 9 gün sonra kuru öksürüğüm var arada gelen onda bile sürekli triplerdeyim.
kitap almak için çarşıya gitmiştim 2 gün önce adanada (gözlemlediğim kadarıyla) maske takanların oranı %35 40 civarı. takanlarında en az yarısının maskesi çenesinin altında.
sürekli medya tarafından pompalanan korku sayesinde insanlarin tehlikeli olduğunu zannettiği virüs.
bir virüs.
önümüzdeki yaz (2021 yazı) şöyle diyaloglara sahne olacak.
+ ya geçen sene corona vardı. yeni dünya düzeni falan diyorlardı.
her şey unutulup gidecek.
Fakat o zamana kadar hep sıkıntı.
bugün anlaşılıyor ki ikinci dalga söylentilerinin yeniden boşa çıktığı, medya eliyle linç edilen, üstüne gelinen vatandaşların ahının alındığı sürece imza atan şeydir.

o medyanın yatacak yeri yok, var ya yemin ederim yok. halkın ilgisini daha çok çekmek için, birkaç tık daha fazla almak için panik haberlerle ekonomiyi ateşe attınız, yandaşınız muhalifiniz aynı.
artık kimsenin takmadığı hastalık. paramız yok diyen pandemi bizi etkiledi bilmem ne diye ağlayanlara artık inanmıyorum. yasaklar kalktı herkes yazlık yerlere gelmiş. 2 günlüğüne geldim istanbul'dan kalabalık. evet.
son çalışmaya göre marsa bile gitsen bulaşacakmış kaçarı yok. ya aşı ya mezar taşı.
Arkadaşlardan bulaşmıyor diye biliyorum ben.
Avm de ve arkadaştan bulaşmıyor.

Yok dağa sahile kamp atmaya fider iseniz bulaşıyor..

Paralı tüm aktiveteler de bulaşma riski sıfır. Örnek pazar yeri..

Ama bi yürüyüş yapayım der isen ayvayı yedin..
Hasta kişilerin; öksürme, aksırma yoluyla ortama saçtıkları damlacıkların solunması ile bulaştığı belirlenmiş. Yani hastalık hastayla; tokalaşma, sarılma, öpüşme olmasa bile insandan insanlara damlacıklarla bulaşmaktaymış. Bu durumda maske, el temizliği, sosyal (fiziksel) mesafe, kalabalıktan uzak durmak mühimmiş.
kimsenin bu virüsün gerçek yüzünü anladığını sanmıyorum. bir kaç yer açıldı diye, herkes sığır gibi eski hayatına döndü. halbuki artık eski hayatımız yok. eskiye dönmemiz imkansız.

öyle kafelere gidip, arkadaş grubu ile coşmak artık bitti. türk'e özgü sapur şupur selamlaşma bitti.

evet, bunlar acı gerçekler. kabullenmek zor olsa da, artık böyle bir dünyadayız. dispotik bir hal alan, geçmişimizi unutmamız, o eski yaşantıya dönmemizin bir süre imkansız olduğu bir hayat.
artık eski hayatımız yok yazmış biri. eskiye dönemezmişiz. öyle bir döneriz ki ciğerim, sen de anca şaşkına dönersin.

iki apokaliptik film izleyen gelip eski güzel günler bitti diye entry sıçıyor. sanki nükleer savaş çıktı da hepimiz mutant olduk. daha kötü salgınlar nasıl bittiyse bu da bitecek, asıl sen bunu kabul et.
bir bitseydi de kurtulsaydık şu illetten artık. sağ salim çıkarsak vallahi fakir fukara sevindirecem ya.
dünyayı bilim kurgu setine çeviren, bize distopya yaşatan virüstür.

1 sene önce şu olanları biri dese idi, hasiktir lan derdik herhalde.

koca dünya 1-2 ayda resmen değişti. hayatlarımız değişti. gerçi hala davar sürüleri yok değil. sanki virüs yok gibi hareket edenler olsa da, artık o eski hayat ve dünya yok.
- odam covid tutmuyor -
"Odam covid tutmuyor
dezenfekte edince
Odam covid tutmuyor
karantina olunca
virüs baştan gitmiyor
kolonya sıkmayınca
virüs baştan gitmiyor
alkolü sıkmayınca "

- buraya covid geldi -
"Buraya covid geldi anam
buraya covid geldi
karantinaya geldi anam
karantinaya geldi

Hani maskem, hani anam?
Hani maskem, hani?
Maskem korumaz beni anam
maskem korumaz beni"
Neredeyse gelsin bulsun benı. Direkt beni.
Dünya hayatı tekrardan ibaret. Tekrar tekrar yaşamak istemiyorum bunu.

Tanım; varlığı bir dert hastalık.