bugün

Sadece 16.900 nüfuslu komşu ilçemde vaka sayısı 55 imiş.
Bizim 130 bin nüfuslu ilçeyi düşünemiyorum.
aşı meselesinin boku çıktı iyice. her kafadan farklı ses çıkıyor.

bakıyorsun saygın bildiğimiz doktorlar gönüllü olup aşılanırken diğer tarafa aynı derecede saygın diğer doktorlar aşının pek de güvenilir olmadığına dair açıklamalar yapıyorlar. bu milet ne yapsın abi?

satın alınan çin aşısının 18 altı 60 üstü için bir etkisi olmadığı söylendi ilk başta ama ertesi gün 65 yaş üstüne öncelik verileceği açıklandı. kendimi zaten geçtim annem mesela 65 yaş üstü ben nasıl güvenip yaptıracağım şimdi?
Her gün 2-3 tanıdığımın yakalandığı hastalık. istanbulda yaşayıp korona olmayanlara bölüm sonunda plaket verilmeli taksim anıtına isimleri kazınmalı.
arkadaslar belim agriyor.
zaten bel fitigim var tek tarafli ama onun agrisi bu sekil olmuyor.kalcam agriyor bazen.
simdiki agri dun basladi agri degil de sizlama seklinde belimin ortasi agriyor.

virus kapip bu sekil beli sizlayan var mi.
umarim fitiktir fitigin gozunu seveyim.
ömrümüzden neredeyse 1 sene yedin namussuz virüs,
hep kulaklarını çınlatacağız.
bir diğer adı çin virüsü.
Mıilyonlarca insanın hayatını alt üst eden salgın hastalık. Hiçbir deprem, sel ya da herhangi bir doğal afet insanlığa bu denli darbe vurmadı.
görsel
3-4 gün önce aylardır göremediğim yakın arkadaşımla buluştum ve o zaman ona "bacim şom ağzımı açmak istemiyorum ama şu hastalık bi bize bulaşmadı aq" dedim.
Onlarda kaldığım akşamında 9. Ay başvuru yaptığım iş yeri arayıp pazartesi başlayabilirsiniz dedi çok mutlu oldum ve gerekli evrakları çıkarmaya başladım. Biri de covid testi.
Dün gece test yaptırmaya gittik iş yeri istemişti.
0 belirtiyle demin arayıp pozitifsin birazdan geliyoruz dediler.
Ailemde de hiç belirti yok.
Testin güvenilir olmadığını düşünüyorum. Ayrıca şom ağzıma kürekle vurup karantinaya giriyorum.
henüz kapmadım ama çok yakınımdaki insanların çoğu kaptı ve hemen hemen hepsinde çok çok hafif halsizlik, ara ara öksürük ama ciğerden değil. ve koku alamama gibi temel 3 belirti vardı.

ateş, yoğun öksürük ve eklem ağrısı yaşamadılar.

yani coronada görülen belirtiler normal şartlarda gripte olan belirtilerden bile daha hafif. covid-19 u gripten tehlikeli kılan vücutta yayılma hızı ve bağışıklığı düşük, kronik hastalığı olan kişilerde organlara zarar vermesi. kuluçka bitse bile ölümle sonuçlanacak zararlar verebiliyor.

yani öyle bir virüs ki grip kadar etkili bile değil ama bazı bünyelerde ölümcül olabiliyor.

birde kişiden kişiye hastalığın tanımı, seyri değişebilir mesela benim vücudumu en çok yoran hapşırıktır. özellikle en ufak soğuk algınlığında bile sık sık hapşırmak her hapşırıkta kürek kemiğine kadar işleyen ağrı beni daha çok yorar ama covid 19 da hapşırık yok. kimiside baş ağrısına tahammülü yoktur mesela.
görsel
Geçirdik plazmamızıda veriyoruz. ihtiyaç sahiplerine...
ananı sikeyim bit artık !
Bittiğinde bile normale dönemiceğimiz normalin ne olduğunu unuttuğumuz süreç.
soğuk havayı çok seven ve hızlı üreme imkanı bulan virüstür. aşı başarıyla hayata geçirilmezse insanlığa bilançosu ispanyol gribi gibi olacaktır.
şubat-mart gibi okuluma dönmek istiyorum artık ya, erken uyanmayı özledim çürüdüm artık. bedensel ruhsal hasta olacağım bu gidişle.
Virüse memur gibi davranıyoruz. Belli saatler içinde çalışmasına izin veriyoruz
Yeni dünya bu olsa gerek. Geçse bile psikolojik etkisi olacaktır
ingiltere aralık ayının başında bir aylık ulusal lockdown'dan çıktı ve bölgesel kısıtlamalara geri döndü. Geçen hafta ülkenin güneydoğusunda covid19'un mutasyona uğramış halinin keşfedildiği açıklandı. Mutasyona uğramış halinin çok daha hızlı yayıldığı ve öldürücülüğünün daha yüksek olduğu konuşuluyor. Ayrıca bulunan aşıların bu mutasyona cevap verip veremeyeceği de bilinmiyor. Bugünden geçerli olmak üzere londra dahil ingiltere'nin bir çok şehri lockdown koşullarına geri dönüyor.

Ada bir haftadır virüsün mutasyona uğramış halini konuşuyor ama sanırım bizi teğet geçecek.. Haftasonu Kısıtlamaları da sonuç verdi, vakalar düşüyor çok şükür.
3 gün önce pozitif çıkmakla beraber dün gece itibariyle hastane serüvenim başlamış bulunmakta.

ilk belirtim 40'a varan atesti. Sonrasında kusma gelişti. Akabinde testim pozitif çıktı.Dün gece itibariyle genel durumum kötüye gittiğinden hastaneye yatırıldım takip amaçlı.

Bilinen bir temasım yok. Elimde sürekli kolonya, dezenfektan, maskemi kesinlikle çıkarmam. Sürekli yenilerin gün içerisinde çalışırken. Diyeceğim o ki ne kadar kaçarsan kaç bir şekilde yakalayabiliyor.
kendisi şu an ingiltere kraliçesinden daha ünlüdür. ayrıca her gördüğümde sinirimi bozduğu için anlamsızca güldüğüm şöyle bir şey de var;
(img:#2109897)
Dünyanın eksenini kaydıran hastalık.
Sonrasinda yasanacaklar tam bir muamma.
99 türlü yalanı sürekli basın yoluyla sistematik bir şekilde söylenen ve toplumda koyunluğu hat safhaya çıkarmış pandemisi olmayan zararsız virüs.
7 - 8 ay olacak bu şekilde düşünüyorum. peki bu neden yapılıyor, kısaca özetleyeyim.

siz bir köy ağasısınız(büyük sermayedarlar seçkin bir kaç binden birisi) ve köyünüzde 1000 tane maraba var(görece zengin, orta ve fakir sınıf 7.5 milyarcık) ve endüstri 4.0 diye bir şey geliyor (tıpkı zamanında arabanın icat olup atların önemsizleşmesi gibi düşünün) diyor ki size ; "burada ki tüm işleri, sistemsel, raporlanabilir, gözlenebilir, otomatize olmuş, ve az insan bağımlılığı olacak şekilde ben yaparım diyor ve yapıyor da"
bu durumda ağamızın ilk düşündüğü şey şu olacaktır ;burada bu kadar insan maddi ve manevi anlamda ciddi tahribat ve atıl kapasite yaratıyor". tıpkı atların bakım maliyetleri ve verimlerinin önemsizleşmesi gibiyiz onlar için.

dolayısı ile 1000 değil (ağalar dahil 8 milyar dünya nüfusu) bunun 200 olması yeterli (2-2.5 milyar insan)...
böylece ağa köyünün ekosistemini kurtaracak aynı zamanda bu kaynakları keyfince kullanabilecektir...

ve gelelim covidimize ;

ve efenim son söylenen yalana sıçanzaaaa şekilde güldüm

https://www.sozcu.com.tr/...us-gorunmez-oldu-6183842/

mutasyona uğrayan virüs görünmezmiş. evet.

not : bu tarz dönemler de sistemle kavga etmeyin zikerler ancak aklınızı da kaybetmeyin.
not2 : bu sözcü de az oc değil... ! bekir abi affet.

sonradan gelen edit ; ağanın bunu insanlara yapmalarında haksız da değiller.
nüfus planlamasına uymaz, kurbağa gibi insan pırtlatırsın.
çevre ve doğa kurallarına uymazsın, ekonomiye zerre nitelikli katkın yok. mal mal avm lerde osurarak dolaşır ortalığa plastik atık saçarsın.
ağalar ne yapsın...
görsel
kuzenle 2-3 gün kaçamak yaptık geçen ayvalık tarafına. aynı odada kaldık, aynı arabada seyahat ettik tabi.

bugün aradı ben koronayım diyor. ne belirti var dedim; başım ağrıyor, su gibi ishalim diyor. dedim amın evladı ishal korona belirtisi mi? değilsindir korona falan dedim. yok kesin koronayım her tarafım ağrıyor diyor.

odamda karantinaya aldım kendimi, git test yaptır içim rahat etsin diyorum sabah giderim diyor.
az önce aradım, 31 çektim iyiyim şuan korona değilim galiba ama emin de değilim dedi.

içime kuşku düşürdü piç, sabah gitsin test yaptırsın öyle çıkacağım odamdan. büyük ihtimalle hiçbir şeyi yok ama ibnenin.

tek başıma ıhlamur içiyorum.
insanlık veba, çiçek vb ile haçlı seferlerini, ortaçağ'ı, coğrafi keşifleri, endüstri devrimini yaşadı ama bu virüs ölümcül.

ağızda maske, kafada yarım pet şişeyle bu çok ölümcül virüse rağmen çalışabiliyorsunuz ama eğlenme ve dinlenme yapamazsınız. insani hiçbir hakkınız yok, sosyal hayat yok, aile bütünlüğü yok utanmasa aynı evdekilere ayrı kalın diyecekler.

Bildiğimiz çin darbesi ama mevcut iktidar ve halkı bu yalana tapıyor, aşı gelse donu sıyırsak diye eli götünde bekliyor. muhalefeti daha da beter orası ayrı! çin, virüsü yendi ama aşıyı biz oluyoruz be amınakodumunoğlu sorsana ne kullandın da yendin? nasıl yendin?

demokrasi böyle birşey işte sizi, size benzeyen mallar yönetiyor, tr'den umudum yok ama inşallah avrupa bu yalanın üstesinden gelecek!
dünya genelinde 2 milyona yaklaşan ölü sayısı ile imanımızı gevreten illet.