dinlerde anlatılan cennetin son derece can sıkıcı ve sonsuzluk vaadi ile bıktırıcı olabileceği gerçeğini kulaklara fısıldayan sorunsallar bütünü.

tek yönlü bir yaşamın manası nedir dostlar? acının olmadığı yerde gelişim olur mu? sabitlenmiş eşyalardan farkımız kalmayacak öyleyse.

bizi biz yapan ve harekete geçiren bütün güçlerimizden, yaratıcılığımızdan mahrum edecek bir yaşam biçimi bizi öldürmüş olmayacak mı zaten?

dinlerin öbür dünya ile insana çizdiği sınırlara bakınca, insanlığın iyi bir mertebe olduğuna ikna oluyorum artık. biz bu dünyada insanız. öbür dünyada insan bile olamayacağız... adına en fazla tutsak diyebilirsiniz.

zevkiniz de sefanız da sizin olsun
bizler insanlığa talibiz...
herkes bu dünyada bizler kadar insanın anlamını bilse ve insan olabilse
hiçbir dinin hükmü kalmazdı.
Yani tam anlamı şu, bu dünyada belan s.kiliyor bari oranın hayaliyle yaşa.
insanların düşünmediği sorunsal ve bütün yaratılış mitlerinden tanımı değişiyor.

araplar çölde yaşadığı için bağlık bahçelik ırmakları olan yerleri arzular ama odine tapılan yerleşkelerde bunlar mevcut. ve paganlıkta cennet biraz daha ılımandır çünkü tam tersi paganlar da aşırı soğuk yerlerde yaşadıkları için ılıman ortamı arzular.

paganlıkta savaştan kaçanlar soğuk cehennem ile cezalandırılır.
Bizim bazı din alimleri sınırsız cinsel istek ve yorulmayan bir bedenden bahseder. Of of off Membağı kurumayan bir kaynak.
Boş yapma gördüm ama böylesini görmedim. Sadece iyilik olunca sıkılırmış haspam.