bugün

(bkz: kurbağa değil lan o tosbağa)
kurbağayla kamplumbağa farkını bilmeyenlerinin götünü yırtan güruhtur.
acıdı tabi...
(bkz: neslini sikeyim sana bir şey olmasın)
o yırttığı götü satmadığı için güruh olarak nitelendirilen insanlardır..

bunları küçümseyenler, evindeki boş vita tenekesini bile atmaz, memleketini satarlar, gıkları çıkmaz..
yarın birgün sana birşey olsa senin için de götünü yırtarlar.

öyle insanlardır.
haklı ve iyi bir "güruh"tur. özellikle dalyandakiler desteklenmelidir.
(bkz: 404 not found)

caretta caretta kurbağaları için kıçını yırtan bir hayvansever görmedim. zira caretta carettalar soyları tükenmekte olan kaplumbağalardır.

bilmiyorsan öğren, öğrenemiyorsan sus.
(bkz: ninja kurbağalar)*
insanlık medeniyetinin sudan yeni çıkmış balık gibi gözleri dışarı fırlamış şekilde ağzını açıp kapatırken * * o zaman bu ekolojik dengeyi korumanın önemini anlayacağız. ekolojik dengenin her elemanı korunmalı ve nesillerin sürdürülebilrliği sağlanmalıdır. yapmazsak kazık bize girer.
yazarda, koruma altına alınması gerekir.
''ee biz seni de umursamayalı o zaman, hep onar sayıca üstün ve ekosistemin bir parçası.fakat sen ne ayaksın çözemedim'' diye cevap verilmesi gerekn ilgi muhtacı yazarın yakarışı.

(bkz: ben bu kardeşi sevmedim siktirsin gitsin)
güzel bir amaç uğruna götlerini feda insanlar. ama niye hepsi kokoş oluyo, niye hepsi konkenci tipler? niye sikim kadar bi köpek alıp adını 'fifi' , 'şüşü' falan koyuyolar? amınıza koyayım çok afedersiniz.

edit: kurbağa.
çok önemli şeyler küçük detaylarda saklıdır.

caretta caretta kaplumbağalarının birer canlı varlık olduğunu hatırlatmaya gerek yok. insanın da dünyadaki doğallığı bozan yegane canlı olduğunu da. şayet bunu nereden mi anlıyoruz? bir kaplumbağaya bile sahip çıkamamaktan. hayır bir canlıya sahip çıkamazsın onu anlarım da vahşi bir yaratık gibi onun ölüyor olmasını umursamamak da insanlıktan çıkma noktasına gelindiğini gösterir. tabi ki bir insanın yaşamını bir hayvanın yaşamından üstte tutmam ancak bir türün gözümün önünde yitip gitmesine de kayıtsız kalamam. göt yırtan denmiş. bu gün kaplumbağanın hayatına sahip çıkmayan insan yarın insan hayatına da sahip çıkmaz. ben bunu bilir bunu söylerim.

dünyaya sahip çıkmak, insanların yıkımlarına karşı kayıtsız kalmamak eleştireceğimiz son şey olsun. yapmıyoruz bari susalım, yapana engel olmayalım.
şahsen yeni bir tür olup olmadığını tam kestiremediğim kurbağa cinsi.*
(bkz: yaran başlıklar)
(bkz: hasan şaş aramızda)
bu kurbağaların sıçtığı yerde ot bitiyo göt yırtan bir güruhun olması normaldir.
http://dunya.milliyet.com....2011/1423079/default.htm

178 yaşındaki jonathan ın haberi. Su kaplumbağası değil ama, neden saygı duyulduğuna dair ufak bilgi içeriyor.
12-30 yılda ergin yaşa geliyorlar, yumurtlama alanları korunmadığı taktirde soyunun tükenmesi an meselesi, yumurtlama şansı olanlarının bıraktıkları 100 yumurtadan 2-3 tanesi yaşama şansı buluyor. doğadaki her canlının bir görevi bir yararı vardır, bunu her seferinde unutan biz insanlar, değişen ekosistem karşısında ilerleyen yıllarda daha çok sorunla karşı karşıya olcağız.