bugün

insanın belki de ömründe bir kere tadabileceği benzersiz lezzetlerdendir.
iyi yapan yeri bulmanız durumunda yoldan çıkarsınız, etin en lezzetli halidir, taş fırın veya toprağa gömülerek yapılması durumunda etin içindeki suyun tamamen yerli yerinde kalması, size tanımsız bir deneyim sunar. yanında çoban salata, kaymaklı manda yoğurdu ve künefe kullanılması durumunda combo finishhim imkanı tanır.
Istanbul'da fatih kadın pazarında yiyebileceğiniz kebap çeşididir. Kadın pazarının girişindeki süslü püslü büryan salonlarinda yemek yerine sokağin sonundaki gül büryan kebap salonunda yiyebilirsiniz. Hem fiyat kalite açısından hemde hizmet açından diğerlerinden iyidir.

(bkz: Gül büryan kebap salonu)
(bkz: Sur büryan kebap salonu)
şato büryan var bir de.
bugün fatih kadın pazarında yediğim ve beğenmediğim yemek. tatsız tuzsuz bir şey olmuştu. denemek için yedik ve memnun kalmadık. şöyle iyi bir tandırın yerini tutmaz.
Fatih te kadınlar pazarında yapılan mide bulandırıcı yemek türü.
Asla yeme girişiminde bulunmayın.
Ne ilgisi varsa aynı zamanda bir kadın ismi.
olsa da yesek kıvamında bir kebap.
siirt ve civarına özgün olan,kuzu etinin 2-3 metrelik kuyuda terbiye edilip pişirilmesiyle oluşan kebap türüdür.
Sabah sabah aklıma gelen namussuz kebap. Şu saatlerde siirt, bitlis civarlarında herhangi bir tandırda ne pişiyordur var ya. Büryanın iyisi sabah saatlerinde yenir zaten.

Olsa da yesek diyecem de nereden bulabiliriz ki bu memlekette. Neyse ben çayıma ve simitime devam edeyim. Bu kadar hayal yeterli bu sabaha.
Birkaç kez yiyip beni mest eden yemektir. Ne zaman ismini duysam Pavlov un kopegi gibi salyalarim akıyor. Su an bir kez daha yemeğe gidiyorum. Bu gidişle spor filan hiçbir ise yaramayacak.
Siirt ve Bitlis'in paylaşamadıgı kebap, Daha iyi pişmesi için piştiği yeri çimento ile kapatırlar. Tadı efsanedir.
rumeli göçmenlerinin tepsiye serilmiş pilavın üzerini kırmızı et ya da tavukla döşeyerek, fırında pişirdikleri yemek. çok da lezzetlidir.
Hiç denemediğim ve çok da merak ettiğim kebap türüdür.
siirt ve bitlis'in paylaşamadığı ama orinali kastamonu'nun biryan kebabı olan yemek. iddiaya göre kastamonu'da askerlik yapan siirt veya bitlisli bir asker, memleketinde bu yemeğin lokantasını açmıştır. kastamonulular ise, kır pidesi, lokum, saray helvası gibi daha kolay yiyeceklerden para kazanmayı tercih etmiştir.
Büryan geldim gene büryan giderim,
Azrail gelmiş de can talep eyler...
Var mı, var mı ölmeye dermanım?

(bkz: serbest çağrışım)

https://www.youtube.com/watch?v=SQlPkBxwYsk
Bunu hangi ilde yemeliyiz bebeğimler acil söyleyin? Biri diyor bitlis öbürü diyor nivcörsi. Bir kebabın nereli olduğu bellidir.

Büryanımsı bir şey ısmarladım bakalım paketten hıyar mı çıkacak göreceğiz.
Bünyan'a gitmedik bayağıdır ama teknolojiden uzaklaşmak için iyi bir orman.
istanbul fatih'te kadınlar pazarı diye bir yer var. siirtlilerin mahallesi. orada yenilebilir.
siirt'te kuyu şeklindeki tandırlarda pişirilen, sütten kesilmiş kuzu etinden hazırlanan ve gün ağarmadan servis edilmesinden dolayı uykudan feragat ettiren lezzet olarak da adlandırılan tescilli kebap.