bugün

türkler'in egemenliğine girmeden evvel burduri adında bir dilleri ve çok tuhaf bir bayrakları vardı.kökleri mö 1500'lere kaday dayanıyor. en son bu şehrin sonveliahtı burayı fethetmekle uğraşıyordu.
(bkz: porçay)
görsel
okumak için gidip 2. gün kaçtığım şehir. ağlasun'dan bucak 1 saat.
içinde göl var, gölün kenarında restoranlar var dediler. tatil dönüşü girdik şehrin içine. ara ki göl bulasın. artık aptallık bende miydi, yollar mı bir alemdi yoksa yerlisi misafir mi sevmiyor gölde mi birşeyler saklıyorlar bilemedim.
Antalya dışında "burdurluyum" diyen bulamazsınız.

Yok. Burdurdakiler bucaklıdır.
Antalyadaki burdurlular burdurlu.

Sonuç: burdurda burdurlular yoktur.

T: tekeler diyarı, kırsal yerleri müthiştir.
polydorion adından türeyen burdur, dünya üzerindeki en eski yerleşim birimlerindenmiş, pek yeşil, pek tarihsel, tırtıl kurabiyesi, 15 numaralı plakası, susamlık tepesi, burdur gölü, yerli maldivler salda gölü, kuş gözlem evi, kibyra antik kenti ve arkeolojideki önemine vurgu yapılıyor bu şirin kent ile ilintili, kardeşimin yemin töreni vesilesi ile ziyaret edeceğim, memnun kalacağımı düşünüyorum ki zaten pek çok merak içindeyim.

günübirlik gezinti için oldukça güzel detaylar verilmiş.

'uyuyan güzel burdur' geliyorum.
Gidersiniz ama bulamazsınız. Bilecikte yoktur. Hiç olmadılar. Kim uyduruyor bu şehirleri anlamıyorum.

Burdurland diye story atanı gördüm. sonuna land koyulacak kadar hayali.
(bkz: burdur king)
+ nerelisin?
- burdur.
+ istemeden vurdur!

bu da böyle bir espridir işte.
Adı bir rivayete göre burada dur'dan gelmektedir.
Porçayistan.
ülkemizde yabancı uyruklu kadınların saldırıya uğradığı bu seferki durak.

bir türk milliyetçisi olarak söylüyorum ki hem mesude'nin, hem sakarya'da öldürülen suriyeli hamile kadın ve bebeğinin katilleri. hepiniz bu milletin utanç kaynağısınız.

istemezsin, gitsinler dersin. eyvallah.
ama bunları yapma hakkına kimse sahip değil.

işte.
iyilik, insanlık milletlere özgü bir şey değil. tamamen bireyle alakalı bir durum.
insan karaktersizse türk ise de, bulgar, alman, japon ise de bu şekilde şerefsiz olabiliyor.

afganistan uyruklu 25 yaşında bir kadının parçalanarak vahşice öldürüldüğü ilimiz.

tabi burdur başlığına bu tanımı girmek yanlış ancak olaya dair bir başlık olmadığı için affola.
o şerefsizleri asla ama asla bir şehirle genelleyemeyiz.
(bkz: burada dur)
Belediyesi uzun zamandır chpde olan Yörük şehridir.
Dokusu ıspartadan daha az muhafazakardır.
(bkz: işte burdur üstad)
349. KD olarak acemi birliğimi yaptığım yer
15 gün falan kaldım

Havası berbat
Bir memlekete hergun yağmur kar yağar mi demek ki yağıyor
insanı bayaa kaba
Asker olduğunu anlayınca kaçıp gidiyor
ilginç bir yer.
Es geçilen şehirlerden olup, uzunca bir es verilen ilçeye sahip olan vilayet. ilçe için: (bkz: amasra) gideceğiz işala.
Nasıl bir yerse ,haber değeri olan Hiçbir olay yaşanmıyor.
sikim gibi şehir hava doğu tarafından eserse leş gibi bok kokuyor ortalık. evet bildiğiniz lağım kokusu geliyor.
sadece hayvan alıp satmak icin geldigim gelismemiş bir şehir. insanları olur olmaz her şeye burnunu sokan meraklı tipler genelde.
hatira gibi bisey olsun, belki sonra gelir okurum.yasamakta oldugum sehir. guzeldir sirindir, sevdim.
Acayip bir yer. Çarşıya çıkın karı kız kaynıyor. 1 erkek görürseniz 5 kadın görürsünüz.
Gerçekten 'Burdur amı götü boldur' sözü doğruymuş.
küçücük ve sıcacık bir akdeniz şehri. tabi akdeniz deyince akdeniz'e kıyısı yoktur, antalya'ya şöyle ortalama 2 saat falan uzaklıktadır. birde burdur gölüne kıyısı yoktur. göl şehre 5 dakika uzaktadır.
Dayımın askerliğini yapmış bulunduğu, yörük nüfus ağırlıklı gölleri meşhur iç akdeniz kenti.
ısparta daha sağcı daha az sekülerken burdur atatürkçüdür.
Kimsenin yerini bilmediği memleket. Memleketim.

insan memleketine benzer diyordu şairin biri, yaşadığı yer de demiş olabilir. Burdur’da yaşamıyorum ama, ben de böyle silik bir tipimdir.
oldukça küçük.
muhtemelen şehir merkezleri en yakın illerdir ısparta ile.
akdeniz'in denize kıyısı olmayan ama özbeöz bu bölgenin kenti olan ikiz kardeşlerden biridir.
biri kozan-kadirli ikilisi iken, diğeri burdur-ısparta ikilisidir.

burdur-ısparta arası 31 km'dir.
kadirli-kozan arası 35 km.

ama bu dörtlünün en küçüğü burdur merkezdir.
ısparta merkez: 264 bin,
kozan: 132 bin,
kadirli: 125 bin,
burdur merkez: 115 bin nüfusa sahiptir.

-burdur'un bu ısparta'ya nazaran dezavantajı ''öğrenci'' şehri kimliğini kazanamamış olmasıdır.
öte yandan ısparta kendi çapında sanayileşirken, burdur'da henüz sanayi namına bir şey yoktur.

-kozan'a göre ise belirli bir metropole nispeten daha uzak olması, topraklarının çukurova'ya nazaran tarımsal veriminin az oluşu, ormanlarını arıcılık gibi ekonomik sektörlere dayalı kullanamaması, sanayi alanında kendi çapında da olsa bir atılım yapamamış olması gibi dezavantajları mevcuttur.

osmaniye merkez dahi 268 bin nüfusa sahiptir.
burdur ısrarla akdeniz'in değil illeri, önemli ilçelerinin yanında dahi sönük bir il olarak kalma konusunda kararlılığını sürdürmektedir.