bugün

görsel

Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde girişinde 'Burada açık giyinmek yasak’ yazısı bulunan kafeye şortla giren genç kız, görevli bir personel tarafından dışarı çıkartıldı. Kafe sahipleri sosyal medya hesabından yaptıkları açıklamada özür dileyerek, olayı gerçekleştiren personelin işine son verildiğini belirtti.

https://t24.com.tr/haber/...-genc-kiz-kovuldu,1037217
halka acik mekanlarda mekan sahibi kafasina gore kural koyamaz.
"burasi benim mekanim, istedigim kurali koyarim" gibi birsey sozkonusu degildir.
Koydugu kural (ne olursa olsun) yasalar tarafindan desteklenmiyorsa, kimse o kurallara uymak zorunda degildir.
Bu kural her turlu restoran, bar, is merkezi, avm vs. icin gecerlidir. En azindan az bucuk kanun olan ulkelerde. Umit ediyorum ki, turkiyedede durum farkli degildir.
Ne kadar açık mesela. Diye düşündüren kafe yazısıdır.
Damsız almıyoruz diyen mekanlara bi şey denmiyor ama buna tepki gösteriliyor. Bu ülkede erkekler adam yerine konmuyor ve bunu kanıksamış toplum.
"burada açık giyinmek yasak" yazan yere neden inadına şortla girersin ki?

sahibi ümmetçi bir tiptir almaz kardeşim. onaylıyor muyum? hayır. ama laf eder miyim? etmem. ok abicim der geçerim. başka kafe mi yok tenekeler? devletin dayatmadığı bir şey olmadığı sürece özel işletmelerin bu tarz kriterleri neden umrumda olsun? zorunda mısın? zorunda mıyım? zorunda mıyız lan?

aslında özgürlük böyle bir şey işte normalde. gerçek bir özgürlükte işletmesinde açık giyinilmesini istemeyen kişileri linçlemek yerine başka bir işletmeyi tercih ederdi insanlar. ama özgürlükten anladığınız çok başka hatta pek anlamıyorsunuz gibi.

mesela yurtdışında erkeklerden ekstra ücret alan feminist bir kafe vardı. kimse linç minç etmiyodu. en son ne mi oldu? evet battıklarının haberi geldi.
Ülkenin yobazlaştığının bir örneği. Yobazlaşmayın, medeni olun medeni biraz yani açık biri de gidebilsin. Elhamdülillah işine son verilmiş. Artık açıkları da çalıştırır yeni işinde. *
Bir mekana başörtülü alınmadığı zaman Kemalistler "firma özel olduğu için kendi tercihidir" yazıyorlar. Ben de diyorum ki Kafe özel işletme olduğu için kendi tercihidir.
Olayı tasvip etmiyorum, bildiğin zevzeklik lakin dinsiz kitapsız kafir acaba geçenlerde bir kapalının kovulması olayında ne tepki verdi diye de merak ediyorum açıkçası efendim. Bu Söylediklerini o olay için de demişse tebrik ediyorum. Yok "özel işletme, ne isterse yapar" demişse eğer çifte standartçılığın dibidir derim, evet.
kafe 'nin olduğu caddeyi üstü açık spor arabalar ile
bir süre trafiğe kapamak ve gösteri yapmak lazım.
açık giyinmenin tanımını da yapmaları gerekir. yani çorapsız ayakkabı mı giymeyeceğim yoksa şortla mı girmeyeceğim. şortu yasaklarlarsa şortsuz mu gireceğim. valla bana her yol uyar. haaa bu arada bu nasıl bir özgüvendir? kıçı boklu cafe. toplasan zaten 7 tane müşterisi ya var ya yoktur.
"Giyimek".

Önce Türkçe konuşup, yazmayı öğrenmesi gereken kafe.

Eleman yazmışmışmış, özür dilerlerlermiş.

Niye özür dilediklerinin farkındalar mı acaba ?
Yoksa sadece işledikleri ağır cezalık suçtan yırtmaya mı çalışıyorlar?

Kameralar karşısında "neden özür diliyorsunuz? Neyi yanlış yaptınız" diye sormak isterdim.

Oranın müdavimi müşterilerin de kimliğinin ifşası gerekiyor.
Ne de olsa o müşterilerin konforu için yapılıyor.
Unutmayın orası izmit, bu tabelayı muhafazakar müşteri kitlesini kapmak için koymuşlar.
"buraya suriyeli giremez" tabelalarını elleriniz patlarcasına alkışlıyordunuz. şimdi mi zorunuza gitti. ha bana soracak olursanız ikisi de yanlış. esnaf müşteri seçemez.
Başka illerin adı çıkmış, ülkenin en riyâkar yobaz kitlesi kocaeli ve sakarya'da kümelenmiştir.

Bu bir kenara, mültecîler kalırsa bu yobazların pervâsızlığı da, daha olağan olacak. Kafa yapısı aynı çünkü... Yâni kızları videoya alan, onlar da öyle giyinmeseymiş kafasında zâten. Özetle mültecîler kalırsa, yobazlık kazanır, buna benzer kafeler hem çoğalır hem pervâsızlaşır.
Erkek kadın ayırmamış. eşitlikçi ve yerinde bir tabela. Boxerla gitsem herkes vavv uvvv falan kızar.
Öyle bir çalışan yoktur. Kendilerince insanlara mudehale edip ardından "aaa haberimiz yok bir çalışan yaptı" demek daha kolay, sanki oranın sorumluluğu sizde değil.
Sakarya kocaeli sever böyle saçmalıkları. Yakında açlıktan oturup boklarını yiyecekler.
--spoiler--
özel mülkü yani bir bakıma.
--spoiler--

topluma acik olarak hizmet veren yerler ozel mulk kapsamina girmez. Kafana gore kanuna ters kural koyamazsin. Ozel mulk adamin evidir, ofisidir vs.
sapık insan demek ki açık göte bakıyor sürekli.
--spoiler--
o mekana bilerek isteyerek bir grubu yanına alıp açık gitmek. o da haneye tecavüzdür..
--spoiler--

"aciklik" goreceli bir kavram. Kime gore, neye gore acik? Kimisi icin basinda basortu yoksa aciksindir, kimisi icin ise tango mayo giydiysen kapalisindir. O yuzden boyle gruplastirilmalarin kontrolu kolay degil. Hele hele bir cumlede en az iki hata yapabilecek kadar okuz bir restoran yoneticisine birakacak kadar hic degil.

O yuzden kanun ne diyorsa, o.
Yakinda laikler ve Aleviler giremez diye cama ilan asarlar.