bugün

hayallerde yaşayan öğrencinin teselli cümlesidir, bu cümlelere sığınır, ancak böyle kendini mutlu eder napsın işte final öğrencinin ekmeğidir. *
'olm finaller daha zor oluyomuş lan' cümlesini işittiğinizde içinizde yaktığı umut ışığı sönen teselli cümlesi.
buyur buradan yak
bu finalin bir de bütü var, bu bütün bir de yaz okul var diye gider.
finallerde sağlam çalışıp kurtarabileceği ihtimalini her türk gibi yüksek gören öğrenci cümlesi.

çoğu zaman finalden sonra yaz okulunda ortalığı dağıtıcam uleyn diyip gaza gelir.
top yuvarlaktir demenin ogrencicesi.
kendi kendini teselli cümlesidir. başarı oranı %30 u geçmez.
finaller genelde yılbaşı sonrasıdır. böyle ocağın başı gibi. sonbaharın hüzünlü ortamında bile eve kapanıp ders çalışamayan birini hele hele yılbaşı gecesi dağıttıysa ve kendini sonrasında sömestra saklıyorsa hiç tutamazsınız. vizede alınan not neyse sürprizleri bir kenara koyuyorum alınan not en fazla vizenin %70-80'idir. vize 50yse finali 40 olabilir ya da 40sa 30. süprizleri bir tarafa koyuyorum tabi. 35-45 gibi durumlarda olabiliyor bazen. ama dediğim gibi ''iş finallere kaldı o zaman ben çok çalışacağım işte'' cümlesi yalan. tabi içecek şarapları rakıları, bulacak kafayı yılbaşı gecesi. sonra tv'de dansözleri çengileri de izleyecek devri dönecek. cipsleri kolaları götürecek. evde de olsa eğlencenin dibine vuracak sonra iki gün sonraki finalde başarılı olacak.. pehhh!!! o kafayla zaten 2-3 günde zor ayılır o bünye, kendimizi kandırmayalım.
dersten kalacağını gören vizede çalışmamış öğrenci tepkisidir.vizeye çalışmayan daha fazla konu içeren finale de çalışmaz.
(bkz: bu karanlık gecelerin bir sabahı olmalı)
nasıl olsa daha final sınavı zamanına çok olduğundan dolayı söylendiği anda bir rahatlama sağlayan cümledir.
2 saat uyuyayım sonra çalışırım diyip uyuduktan sonra bulaşıkları yıkayayım sonra çalışırım diyip yıkadıktan sonra şu diziyi ilk reklama kadar izleyeyim sonra çalışırım diyerek hiç çalışmadan sınava giren öğrencinin finalden bir önceki güne kadar da çalışmamasına karşılık kendi içini rahatlatmak üzere kurduğu cümledir.
günü geldiğinde 'mutluyduk belki, finale kadar' olacaktır.
(bkz: ya sonra)