bugün

15 senelik evli biri olarak

Boşanılıyor çünkü

Birbirini tanımadan insanlar evlendiriliyor..

Boşanılıyor çünkü kimsenin kimseye sabrı yok ..

Boşanılıyor çünkü dışardaki yalanlar evdeki gerçeklerden dağa çekici geliyor..

Boşanılıyor çünkü hanım sana evde yiyecek bir şey yok dediğinde ağır geliyor.

Boşanılıyor çünkü kendine vakit ayıramıyorsun..

Arkadaşlar o kadar fazla neden var ki..

Not.. Evliliğin ilk yılları çok önemli çocuk yapmadan o sürede eşini çok iyi tanı..

Bu adam bana koca yada karı olur mu.. Yoksa zorlamasak mı diye..

Not evliliği fırtınalardan geçmiş derede demir atmış yazar beyanı...
tazminat ve nafaka saçmalığıdır.

sırf hayatını garantiye almak için çocuk dogurup boşananlar var. neredeyse tüm "ünlü" takımı bu guruba dahildir.
En büyük sebebi ekonomik sorunlardır.

lanet olsun bu ülkede mutluluğun %80i maddiyattan geçiyor.
evlilik bazı konuları beslemeli, beslerse bunları bir ağacın kökleri gibi derinleşir ve o evliliği uzun ömürlü yaşatır,
bu konular;

- cinsellik
- ekonomik konfor
- bireylerin ihtiyaç duyduğu ilgi
- konuşma -iletişim
- şefkat
- sabır

bu konu başlıkları düzenli sulandığında , gerekli ilgi gösterilip düzenli bakımları yaptırılırsa, evlilik uzar, boşanma olmaz.

ama bu konu başlıklarından hangisi ihmal edilirse, ihmal edilen konuya dışarıdan karşı cins bir ilgi gösterirse, bu boşanmanın ilk adımı olur.
işaret fişeği gibi bu ilk adım sonrası sadece sonun ne zaman olacağını bekler çiftler.

insanları tanımadıklarına hayran olur, kendi evinde yaşadığı 1 birimlik sevgi yerine, dışarıdan yalanlar ile abartılmış 2 birimlik sevgi peşine koşar, biraz yakınına girdiğinde aslında o peşinde koştuğu 2 birimlik sevginin eski 1 birimlik kadar bile olmadığını anlar ama çok geçtir.

bu yukarıda adı geçen sevgi yerine cinsellik- para - ilgi istediğini koyabilirsin.
Evlilik insan tabiatına ne kadar uygun bunu masaya yatırmadan boşanma konusunu konuşmak bana yersiz gelse de , bence boşanma oranlarında artışın en önemli nedeni insanların artık başka hayatları her zaman olduğundan daha fazla yakından gözlemleyebilmesi.

Sosyal medya insanlarda tatminsizlik duygusu yaratıyor. Onun eşi böyle benim eşim neden böyle kıyaslaması ilişkiyi baltalıyor.

Olmayan bir parayı harcayarak sürdürülmeye çalışılan hayat tarzları sonunda ekonomik çöküşü getiriyor ve borçlar gemiyi batırıyor.
erken boşanma sorunu.
Tahammulsüzlük sanırım en önemli faktorlerden biri. Eşlerin birbirlerine müsamaha gostermemesi,alttan almaması gibi nedenler ilişkiye zararı veriyor ve sonunda tek çözüm bosanmakmis gibi boşanma yoluna giriyorlar. Temeli sağlam olan bir evlilik kolay kolay bitmez ,temeli saglamlastirmadan hobaa Hadi evlenelim diyince insanlar sonuç da hüsran oluyor tabi. Sırf asosyal medyada evlilik fotoğrafları paylaşmak için evlenenler de var,samimiyetsizce. Derine inince sosyal hayata ,kültüre de,evliliğe de darbeyi vuran yine asosyal medya .
aile hayatına, aile kurmaya psikolojik olarak hazır olmadan evlenmek. doğru insanı bulmadan evlenmek. daha doğrusu evlilik için ideal partneri bulmadan evlenmek. bir de bekar iken takındığın hal ve tavırları, yaşama tarzını evliyken de sürdürmeye çalışmak. dolayısıyla dişliler bozulur tepe taklak olur. birileri size hadi artık evlen zamanı gelmedi mi dediği zaman değil, bünyenize psikolojinize evlilik ihtiyacını doğru insanla karşılama isteği geldiğinde evlenin.
Doyumsuzluk, yetersizlik ve gösteriş bunların hepsi tahammülsüzlük ile birleşince sonuç kaçınılmaz oluyor.
insanların hırsları, aç gözlülükleri, bencillikleri, bir türlü mutlu olmayı beceremeyişleri nedenlerden bir neden olabilir.
Çok fazla evlilik hımm bunu bi deneyim olmadı at çöpe bide bunu deneyim hımmm buda yan yana iken kilolu gösteriyor sıradaki.
En net cevabı bir yazar arkadas vermis zaten.

-insanlar birbirini tanimadan evleniyor.

Evlilik, bir anlik hevesi gerceklestirmek uzere yapilan bir oyuncak degildir. Evlilik gercekten de kutsal bir olay. Omur boyu hayati paylasacaginiz birisi ile evleniyorsunuz bu kolay bir karar degildir.

Kadinin veya erkegin sadece sevismesi veya yataktaki performansi icin evleniyorsaniz bu birinci hata zaten. Bu mantikla evlenen, her zaman ilk aldatan veya aldatilan olur.

Ulkemizde gercekten birbirini taniyip evlenen cok az.

Kisisel cikarlar cok on planda. Bir de maalesef gorucu usulü olayi var. Gerci gorucu usulu genelde en saglam evlilikleri cikarir ama yine de tasvip ettigim bir olay degildir.

Son olarak benim tespit ettigim kadariyla evliliklerin bitmesindeki nedenler sunlardir:

- ciftlerin birbirlerini iyi tanimamasi.
- cinsellik heveslerinin bitmesi (ayni insan üstundeki).
- tabi ki para ve maddiyat.
- el gorduluk yapmak, kisacasi gorgusuzluk.
- kultur catismasi.
- doyumsuzluk.
- siddet.
Dış faktörler.

Görende sınavdayım sanacak.
çoğunuz bana katılmayacak ta olsa boşanmaların en büyük sebebi kadıın erkek eşitliğidir. kadın çalışıyor ekonomik özgürlüğü var dolayısıyla söz hakkıda var diyebiliriz.bu her ne kadar iyi bir şey gibi gözükse de aslında bu sistemin kilitlenmesine yol açıyor. şöyle anlatmakta yarar var. kadın erkek arasındaki en küçük anlaşmazda kadın nasıl olsa arkam sağlam kendi ayaklarım üzerinde durabiliyorum diyerek boşanıyor. chp nin en çok oy aldığı yerlerde artık çiftlerin boşanmaması garipsenir duruma geldi. çözüm bu kadar basit kadın erkek eşit değil eğer kominizm mantığı ile hareket ederseniz sonuç bu olur.
insanların bilinç altı evliliği saçma bulduğunu sonunda kabullenmiş olduğundan dolayıdır.

boşuna sorumluluk almaktan daha iyi yaptığımız bir şey olmadığı için evlenmeye kaçıyoruz, çünkü orada da boşuna sorumluluk alıyoruz.

bir evlilik fiyatı 200.000tl nasıl olabilir? zengininden fakirine değişmeyen fiyat oranı. herkesin evlenmeden önce oturup bir milyon kez falan düşünmesi gereken olay.
Tüm duyguları kolayca tüketmek.
Boşanmaların tek sebebi evliliktir.
(bkz: boşanma ve boşalma oranlarının paralel ilerlemesi)
boşandınız da ne oldu.
tükürdüğünüzü yalamayın.
Erkeklerin kalitesizleşmesi.
Bana göre bu artmanın sebebi insanların saygı ve tahammül değerlerinden git gide yoksun olmaları. Zira bu iki şeyi barındırmayan bir ilişkinin sağlam kalabileceğini sanmıyorum.
bir çok nedeni vardır. birincisi erkek ile kadının evlenmelerindeki amaç aynı değildir. beklentiler farklıdır. ikincisi erkek severek değilde baskı ile evlenmişse gözü hep dışarda olucaktır buda boşanmaya giden yolu açar. üçüncüsü evlenmiş olan kadının erkeğin kafasını fazla ütülemesi fazla kafeslemesi sonucu erkeğin yeter ulan deyip nafakayı göze alıp boşanması. dördüncüsü iyi giden evlilikte erkeğin sorumluluklarını yerine getirmeyip kadının artık seni tanıyamıyorum diyerek boşanması. hiç evlenmemiş birisi olarak konuya bu kadar hakim olmakda beşincisi olsun.
Bence çoğunluğu maddiyattan kaynaklanan sebepler.
Evlenince sanıyorsun ki

kocam bana destek olacak
birbirimizi manevi olarak tamamlayacagız
sorunlarımızı konusarak çözeceğiz

Ama kazın ayagı öyle değil koca sürekli ben çalışıyorum diyip seni sömürüyor

geriye ne kalıyor hizmetçilikten baska bi işe yaramamak

Bundan rahatsız olunca da kadın suçlu oldu canım baska?
Bunun kadının veya erkeğin bilinçlenmesi ile alakası yok. insanlar sahip oldukları bir araba,telefon, fotoraf makinesi, kıyafetleri vs çoğaltılabilir,hepsine aynı sekilde davranıp terk ediyor. Herşeyi artık sermayenin bir parçası olarak görüyoruz. Serbest bir pazarda herşey değerini kaybeder. işlevsel amaça yönelik üretim bitti. Piskolojinizi yönelik taktikler geliştirdi herkes. Ziyan olmuş bir gençliğini çırpınışlarını izliyoruz.