bugün

önceden evlenmek sıradan bir durum ama evlilik ciddi bir müessese iken artık evlenmek ciddi ama evlilik sıradan bir müessese olmuş ve boşanma sıradanlığını doğurmuştur.
evlilik öncesi dönemde kendi gibi olunmaması.
Vitaminsiz ana babalar.
evlenenlerin artmasındandır. evlenen olmazsa boşanan da olmaz. gibi.
Ekonomik sıkıntılar, cinsel istikrarsızlık.
karşılıklı kötü sevişiyoruz. bu da aradaki aşkı veya sevgiyi bitiriyor.
insanların artmasıdır.
Evliliğe giden sürecin zorlaşması da nedenler arasında olabilir.
insanlar evlenmeden önce herşey kusursuz ve mükemmel olsun diye kendilerini inanılmaz derecede yıpratıyorlar. işin içine aileler de girince bu yıpranma tavan yapıyor.

Tamamlanan herşey eksilmeye mahkumdur. Biriktirmek, üzerine koymak yok. inşaa etmek yok, fedakarlık yok. Herşey tüketmek üzerine kurulu insanlar yaşamıyorlar birbirlerini tüketip yok ediyorlar.

Tüm bunların üzerine bol alternatif ve tahammülsüzlükte eklenince al sana boşanma.
Lise de okumaktan sıkılıp evlilik hayali kuran kızlar yüzünden.
akp döneminde hamdolsun ki fuhuşun serbest olmasıdır.

tek bamyayla ömür mü geçer sayın yazarlar. utanmadan, arlanmadan, çekinmeden, korkmadan sevişiyoruz. bunun için evet.
insanların evleniyor olması en büyük etkendir.
akp döneminde olmuştur.
ilişkilerde bir egoluyuz bir egolu.
- Onu / bunu yapmayacaksın.
- Bu eve bende para getiriyorum.
- Sen kim oluyorsun ?
- Bana karışma.
- çünkü ben öyle istiyorum.
- Bu ilişkiyi yürütemiyoruz.
- tamam bitirelim.

Kapanış.
Tahammülsüzlük.
Ego savaşı.
Sadakat kavramının, altının dinamitlenmesi.
Erkeklerin kendini bir halt sanması olabilir.
Erken boşalma.
izmir adındaki il.
insan ömrünün 90 yaşlara kadar uzadığı günümüzde, bir ömür tek eş için fazla uzun gözükmüyor mu..
Boşanmalar artıyor çünkü kadınlar artık her türlü psikolojik ve fiziksel şiddete, aldatılmaya, hor görülmeye göz yummuyor, sineye çekmiyor.
Oysa Sizler istiyorsunuz ki kadınlar başına gelen her şeye sussun. Sonuçta eskiden annelerimiz ninelerimiz nasıl da susarak yıllar yılı mutlu (!) evliliklerini koruyabilmişler değil mi?

Erkektir yapar, erkektir aldatır, döver, kötü davranır ama kadın susmalı. Çünkü mutlu evlilik böyle olur. Kadın çocuklarıyla ilgilenmeli ve bol bol sabır çekmeli.
Ne mutlu evlilik ama...

Velhasıl; kadınlar artık bilinçli. Susmuyorlar. Susmamalılar da. Başlarına gelenlere ağlamak ve kendilerini çaresiz hissetmek yerine gayet güçlü bir tutum sergileyerek, ayaklarını yere sağlam basarak, korkmadan boşanabiliyorlar. Ve bence bu harika.
boşanmalar artıyor, çünkü insanlar birbirini tanımadan evleniyor.
Boşanmalar artıyor, çünkü kadın erkeğe eşit ve bu erkeğin hoşuna gitmiyor.
Boşanmalar artıyor, çünkü nafaka diye bir icat var.
Boşanmalar artıyor, çünkü sürekli gündeme getiriliyor.
Ya hu bunda anlamayacak ne var. Çünkü yetersizken evleniyorsunuz. Evet yetersizsiniz. Sen de sen de. Yok neymiş efendin kadına şiddet varmış. Alakası yok. Kadınlar şımardılar artık. Nafaka için evlenenler var. Kadın erkek eşitmiş. Nerede eşit? Aptalca aptalca yaklaşımlar. Hangi özellikleri aynı ki eşit olsunlar? Instagram için evlenenleri barındıran evlilik yürümez. Beraber mutlu olmak kolay. Beraber acı çekemeyecekseniz evlenmeyin.
Bence şöyle sıralanabilir :

- Kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanmaları, iş hayatında aktiflesmeleri.
- sosyal medyadaki sahte hayatları gerçek sanma, başka dünyalar ve hayatlar olduğunu görme.
- sosyal medyada sosyalleşmek.
- ebeveynlerin benmerkezci yetiştirdiği yeni nesil. "önemli olan sensin", "önce sen" bakış açısı.
- şehir hayatı stresi.
hiç evlenmemiş ve hiç boşanmamış insanlar için "bekara karı boşamak kolay" lafının neden söylendiğini daha iyi anlamaktayım...
boşanmalar arttı çünkü insanlar yaşamak istemedikleri hayatlar karşısında artık "mahalle baskısı" denen saçmalığı takmıyor. özellikle de kadınlar...
boşanma davalarının %90'ı kocasının yaptığı hatayı kabul etmeyen kadınlar tarafından açılıyor. Sadece %10'luk kısım erkeklerin açtığı davalar.
bu durum bile, kadınların artık daha cesur ve daha az bağımlı olduğunun kanıtıdır.

kesinlikle kadın erkek eşit değildir, fiziksel açıdan erkek üstündür. mental açıdan da kadın üstündür. eşitlik durumu yoktur.

boşanma sonrası depresyonu yaşamadan ömrünüzün güzellikler içinde geçmesini temenni ederim...
Boşanmalar artıyor çünkü çomarlar devlete kazık atmak için kağıt üzerinde boşanıyor. Kadınlar ölen babalarını emekli maaşını alabilmek için çakma boşanma davası açıyorlar. hatta babamın maaşını yedirmem diye iki üç çomar kız kardeşin birden boşandığı da oluyor bin liralık maaşı üçe dörde bölüp alıyorlar hem de yıllarca. Bu şekilde boşanıp beraber yaşayan yüzlerce insan tanıyorum.
önceden katlanılan şeylere artık kimse katlanmak istemiyor.
herkes daha bağımsız ve ben merkezli.