bugün

Ahmet umitin beyoglu rapsodisini okumustum daha once.en guzel abisini okumadim.
herkese bir elestiri getiren nevzat abimiz
katile asla bir sey konduramadigindan dolayi katili hemen anlayabileceginiz roman.
(bkz: Ahmet ümit)
kitapmış mitapmış bilmem, benim bildigim beyoglunun en güzel abisi haydar rock barda takılan karga salihtir.
(bkz: taksim delisi cenk)
inatla bitmeyen kitaptır. ahmet ümit okumam ki ben dememe rağmen arkadaşımın zorla ağzıma sokması sonucu başladım, bitmiyo ya. başladığım kitabı bitirme huyu var arkadaşım ben de yapmayın vermeyin böyle kitapları bana.
ısrarla okumadığım kitap. iyi olmadığını tahmin edebiliyorum. ahmet ümit belleğimde kötü yer bırakmasın ben onu beyoğlu rapsodisi ile sevdim.
kitapta ahmet ümit bir cinayetten yola çıkıp beyoğlu'nun arka sokaklarına, sokak çocuklarına, kentsel dönüşüm adı altında yapılan dalaverelere, gezi olaylarına değinmek istemiş.

ancak mevzuyu o kadar uzatmış ve karıştırmış ki okurken hiç tat almıyorsunuz. içinde çok güzel istnbul ve beyoğlu tasvirleri bulunan hikayeye yazık olmuş. yine de güzel beyoğlu tasvirleri için okunmaya değer.
Köşelere iliştirdiği gezi olayları, olayın akışını frenlemiş gibi. Olmasaydı daha iyi olurdu. okurken sıkılmadım fakat daha iyisi olabilirdi velhasıl.

Ayrıca hakkında girilen spoilersiz entrylerden dolayı kitabı bitirene kadar içimde hiç bir merak uyandırmamıştır. Son kez uyarıyorum bir kitap hakkındaki düşünceler merak ediliyorsa eğer kesinlikle Uludağ sözlük'ten bakılmamalıdır!
Ahmet Ümit'in son çıkan romanıdır. Okudum üstad gene döktürmüş...
iyi denebilecek ortalama bir polisiye roman. Kitabın kapak tasarımı çok hoştur. Ayrıca kitabın yaklaşık yarısında katili tahmin etmiştim ve doğru çıkmıştı.
Bi turlu bitiremiyorum bu kitabi. N'aparsam yapiyim olmuyo. Bir beyoglu rapsodisi degil mesela.
Bitiremedim yarim biraktim. Kapagi icin alinacak kitap bence.
bu kadar eleştiriyi okuyunca, okumaktan vazgeçmek üzereyken başladığım ve neden eleştirildiğini pek anlayamadığım kitap.
çok başarılı bir polisiye roman değil ama, hiç de okunmayacak kadar berbat değil. hiç olmazsa yazara saygıdan okunabilir. yazar ahmet ümit olunca beklenti de yüksek oluyor haliyle.
bence okunabilir.

--spoiler--
şu an okuyorum ve katilin kim olduğu merak uyandırdı şahsen.
--spoiler--
harun abilerdir.
ahmet ümit'ten soğutan kitap.
(bkz: taksim delisi cenk)
harun abinin ta kendisidir.

güzel abi diyince başka bişey gelmiyo aklıma...
ahmet ümit kitabında bir cinayet üzerinden gezi eylemlerine, ülkede ki demokrasi ayıplarına, kentsel dönüşüm adı altında yapılan ranta, aşka...dair şeyler söylemek istemiş.

ancak bunu o kadar karmaşık kurgulamış ki, başı sonu belli olmayan bir hikaye ortaya çıkmış. gerçi ahmet ümit o kadar başarılı bir romancı ki, hikayede ki istanbul tasvirleri bile insana yetiyor.

yazılanlara aldanmayın okuyun. pişman olmayacaksınız.
Okumaya başladığım araya sınavların girdiği paranın bittiği ama kıyıp sayamadığım kitabım.
yorumlarda aceleye getirilmiş bir kitap olduğunu okumuştum, aynen öyle sayın yazarlar aslında biraz daha zamana yayılarak yazılsa daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. 2 günde bitirdiğim için pekte zaman kaybı sayılmaz ama okumayanlar çok bir şey kaybetmiyorlar.
gezi parkı olayları zorla yazılmış izlenimi yaratan romandır.
yazar sanki siyasal bir mesaj vermese ölecek hastalığına yakalanmıştır.
onun dışında kitap çabuk bitiriliyor. bazı uzun tasvirler dışında sıkılmadım. ne diyelim türünde başarılı.
eğer Ahmet Ümit'in istanbul hatırası, beyoğlu rapsodisi ve sultanı öldürmek gibi kitaplarını okumadıysanız tavsiye etmeyeceğim kitaptır diğerleri kadar güzel değil ama kötü de değil üzerinde az daha çalışılabilirmiş.
duyar kasan kürdün feryadı olan kitaptır. camdan fırlattım geçen amk kitabını.
Ahmet umit'in en vasat romanı sanırım. Diğer romanlarla beklenti yukarda olunca bu muydu diyor insan.