bugün

1706 senesinin 17 ocak'ında dünyaya geldi.
bugün doğum günü olan bilimadamı ve siyasetçi.
aynı zamanda abd'nin ilk başkanları arasında yer alan bilimadamı ve siyasetçi.
ölürken söylediği söz:
"Ölen biri, her şeyi kolaylıkla yapabilir!.."
*
(img:#274942)

edit.
burjuva adlı kitabın doğu batı yayınları 'ndan ülkemizde yayınlanan basımının kapağında resmi vardır. yani kendisi "burjuva" tiplemesinin döneminin önde gelen örneklerinden olur.

http://galeri.uludagsozlu...benjamin-franklin-138245/
"one should eat to live, not live to eat." cümlesinin sahibi olan şahıs.
geceleri vampir avcısıdır.
Deney, okulların en gelişmişidir, o okulda aptallar bile bir şeyler öğrenir. - Benjamin Franklin
evlerimizde kullanılan sobanın mucididir.
10 yaşında okulu bırakmıştır.
doktor emmet brown'a ilham vermiş adamdır.
Assassin's creed 3'de tapınakçıların arasında olan abimiz.
görsel
"deniz fenerleri dahi, kiliselerden daha faydalıdır."
varoş köpeği milyoner filmini anımsatır hep.
sol frame de görünce öldü zannettiğim insan.
Amerika'da satrancı bilen 2. insan olduğu söylenen zat-ı şahanedir.
dolar iki te le'yi geçince durur mu bizim benjamin : http://galeri.uludagsozluk.com/g/benjamin-franklin/
Deniz fenerleri bile kiliselerden daha yararlıdır. Para her şeyi yapar diyen adam, para için herşeyi yapan adamdır. sözlerinin sahibi.
Bir kızın kusurlarını öğrenmek için onu bir kız arkadaşına övünüz. [Benjamin Franklin]
Demokrasi, iki kurtla bir kuzunun öğle yemeğinde ne yeneceğini oylamasıdır. Özgürlük ise tam teçhizatlı bir kuzunun oylamaya karşı çıkmasıdır. [Benjamin Franklin]
saatlerin ileri geri alınması olayını başlatan adam.

--spoiler--

Benjamin Franklin’i hepimiz Amerikan dolarındaki görseliyle tanıyoruz. Oysa o "Erken yatıp erken kalkmak, kişiyi sağlıklı, zengin ve akıllı yapar" özdeyişinin sahibiydi. Eski ABD Başkanı Benjamin Franklin, Amerika Birleşik Devletleri'nden Fransa'ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için imzasız bir mektup yayımladı. 1784 yılındaki bu vergi, panjurları vergilemek, mumları karneye bağlamak ve insanları gün doğumu sırasında kilise çanları ve top ateşiyle uyandırmak gibi öneriler içermekteydi. Sonradan da saatlerin kışın geri alınmasıyla gün ışığından daha çok faydalanılacağını ispatlayarak bu işin mucidi olarak tarihe geçti.

--spoiler--

Edit: gelen uyarı üzerine araştırma yaptım ve benjamin franklin in başkan olmadığını gördüm. Abd nin kurucuları arasında olmasına rağmen başkanlık yapmamış.
100 dolardaki resminde ben bunu yıllarca george washington sanardım.
--spoiler--
Unutulmak istemiyorsan, ya okunacak şeyler yaz, ya da yazılmaya değer şeyler yap.
--spoiler--
her sabah çırılçıplak bir şekilde yarım saat kadar okur ya da yazardı. buna soğuk hava banyosu diyordu. her haftasını farklı bir ahlaki meziyete ayırırdı.