bugün

Atilla ilhan ın 3. Sahsin Siiri isimli süper eserinden bir dize. şöyle devam eder ;

beni sevmiyordun bilirdim
bir sevdiğin vardı duyardım
çöp gibi bir oğlan ipince
hayırsızın biriydi fikrimce
ne vakit karşımda görsem öldüreceğimden korkardım
felaketim olurdu ağlardım..
sevdiği kişinin bir başkasını sevdiğini öğrendiğinde söylediği söylerken de içinin parçalandığı cümle. öyle ya sen onu sevmişsindir, yüreğini onla doldurmuşsundur fakat o bir başkasını sever. düşünüldüğünde insanın içini büyük bir acı kaplar, kendini eksik hisseder -ulan der benim neyim eksik- ama ne düşünürse düşünsün hiç birşeyi değiştiremez kendine kalan sadece yüreğine yüklediği acıdır...

beni sevmiyordun bilirdim
bir sevdiğin vardı.
ve
bilmezdin seni yüreğimde
büyüttüğümü
benden uzaklaştığın her günde.
bilirdim
yüreğin yüreğime değmeyecek...
bir hayaldin sözlerim ötesinde
bu yürek taşıyamazdı
ağırdı yükü
bilirdi seninde onu sevdiğini
ama her adımda uzaklaştığını
senden ve yüreğine çakılmış sevginden
korkardı avuçlarındaki dikenlerden
ya kanatırsa diye bir gün
ya ağlatırsa diye bu yüreği
ya da ümitlerine
sana ve tertemiz duygularına
bir bıçak gibi saplanıp
ömrü boyunca günahına girerek
yaşamak değildi
sende bilirdin ki bir başkasına aitti bu yürek
ellere gidemezdi..
üçüncü bir kişinin habercisi.
duyulan ve dile getirilen a$kın en acı versiyonu belki de...
attila ilhan'ın klasik olmuş mükemmel şiiri. şiir sevmeyenlerin bile içini kıpır kıpır eden. bir de televizyonda veya bir yerde onun ağzından dinleme şerefine nail olunmuşsa.
"sana ve tertemiz duygularına
bir bıçak gibi saplanıp
ömrü boyunca günahına girerek
yaşamak değildi
sende bilirdin ki bir başkasına aitti bu yürek
ellere gidemezdi.. "

insanı 12den vuran attila ilhan şiiri.
hayatı boka çeviren bi aşkın ardından o aşkı unutmak için başka biriyle kurulan ilişkiden sonra hala unutamadığını anlayıp bi nevi sigarayı yakıp kibriti atar gibi bi kenara atılan kişinin söyleyeceği cümledir...işte insanoğlu bu kadar acımasız ve çaresizdir..
can yakan, keder anlatan, ümitsizlik sunan attila ilhan kaleminden çıkmış cümle. belki de en can alıcısı.

özenle seçilmiş gibi, karşılıksız beslenen aşkı tek cümlede toparlamak gibi bir ifÂde.

--spoiler--
beni sevmiyordun, bilirdim bir sevdiğin vardi...
--spoiler--

kelimelerin bittiği yerdir burası. gün gelecek konuşurken "bugün kız/erkek arkadaşımla şuraya gittik" türevi laflar edecektir sana. yan sen, istediğin kadar ağla.

kim demiş ki çâresizlik soyut bir şeydir. bu dizeleri döken, düşünendir bu olguyu somutlaştıranlar.