bugün

'boyumca çocuğum vardı' , 'senin kadar zayıftım' , 'senden daha güzeldim' diye başlayaıp devam eden cümle zincirlemeleridir.
anne babaların çocuklarına okul çağındayken notları ile ilgili, okuldan sonra meslekleriyle ilgili, evlenme yaşı geldiğinde de evde kalmışlığıyla ilgili kısacası her daim ömür boyu kullandıkları her cümlenin önüne gelebilecek söz öbeğidir.

-ben senin yaşındayken hiç zayıfım yoktu yada hiç yaramazlık yapmazdım.
-ben senin yaşında olsaydım şimdi dünyayı yerinden oynatırdım.
-ben senin yaşındayken 2 tane çocuğum vardı, sen hala kariyer peşindesin.
vs
vs
vs.
anne babaların çocuklarına okul çağındayken notları ile ilgili, okuldan sonra meslekleriyle ilgili, evlenme yaşı geldiğinde de evde kalmışlığıyla ilgili kısacası her daim ömür boyu kullandıkları her cümlenin önüne gelebilecek söz öbeğidir.

-ben senin yaşındayken hiç zayıfım yoktu yada hiç yaramazlık yapmazdım.
-ben senin yaşında olsaydım şimdi dünyayı yerinden oynatırdım.
-ben senin yaşındayken 2 tane çocuğum vardı, sen hala kariyer peşindesin.
vs
vs
vs.
ben senin yaşındayken derler ve yapamadıkları yapmış gibi anlatırlar olamadıklarını olurlar efsaneymiş gibi hayatlar anlatırlar sanırsınki bi kahraman ama bizim mahmut abi kendini anlatırmış.
+ ben senin yaşındayken acayip futbol oynardım.
- hadi yaa.. iyiymiş abi.
+ galatasarayda oynadım ben zaten. o müjdatların,prekazilerin* falan olduğu dönem.
-abi gerçekten mi ?? hadi bakalım internetten resmin var mı ??
+ öhmmm sadfsafffa...
- bi siktir qit ya amua godunun yalancısı !
-ben senin yaşındayken babamdan 1 kuruş bile harçlık almazdım.
- ( içimden ) hadddddiiiiiii laaaaaaayyyyyyynnnn !
genelde bir bok yapmamış ama genede rolünü büyütmek amaçlı yapılmış dikkat çekici fakat inandırıcılığı kesinlikle olmayan boş anlamsız laftır.
(bkz: sen bilmezsin abisi)
bir nasihatın ardından yada arkasından muhtemel (asla uygulamıyacağımız ama nedense inatlar ezelden beri söylenen) bir nasihat gelen söz öbeği.
'biz bunları yapamıyorduk helal sana' diye devam eden övgü ve birazda üzüntü dolu laflardır.
bu aralar ergen olan kardesime bolca kullanmak "zorunda" kaldigim cumle. surekli bi kiyaslama,surekli bir kiyaslama.
iğrenç ötesidir. muhtemel devamlar;

- bende 4 tane manita vardı.
- babamdan para istemez üstüne para verirdim.
ben senin yasindayken bu kadar yetenekli degildim yavrum.
yaşça büyük kişilerin, kendi yapamadıklarını sizin üzerinizde uygulamak amaçlı vermiş oldugu nasihatlere giriş cümlesidir.
(bkz: sonra vurdum tekmeyi girdim komutanın odasına)
ben senin yaşındayken, pavyonda bi karıyı sağıma bir karıyı soluma oturturdum. sizde genç misiniz?!

ünlü bir 'amca' sözü.
taşı sıkıp suyunu çıkartırdım yegen.