bugün

Edemez değil EDER ama ölçülü yapmak zorundadır. Bildiğiniz üzere en fazla 3 kere bulusulur evlenme kararı alınır ve bu bulusmalarda da yanlarında biri illa ki olmak durumundadir.

(bkz: akşam akşam yobaz yobaz entry girmek)
Doğru olan kimsenin yapmamasıdır. Ancak bir yanlış yapılıyor diye koy g.tüne gitsin gibi bir anlayış da olamaz. Ya hep ya hiç diye bir şey yok. O zaman günah işleyen bütün başörtüler başını açsın. içki içenler tüm ibadetleri bıraksın. Yani o kıza madem flört ediyorsun aç bakayım başını demek kimsenin haddine değil.
Kafası kapalıysa flört edemez. Evlenmeden erkeğin elimi tutamaz öpemez sarılamaz. Bunları yaparsa Allahtan korktuğu için saygısı ona olduğu için değil çevresindekilere kendisini ispatlamaya calıstığı icin kapanmıstır
çok özür dilerim ama islam'ın emir ve yasaklarının ne olduğunu biliyorsa, samimiyse zaten etmez olum kafayı mı yediniz lan islam'ın ılımı mı olur hay sizin o iki yüzlülüğünüze ben!

hadis mi alayım yapıştırayım? ya da ayet ya da tefsir napayım ne istiyorsunuz?

yasak ulan bitti işte kadınla erkeğin nikahsız herhangi bir ilişkide olması yasssssaakkkkkkkkkkk

aptal olmayın. ya islam'ı bırakın ya da bu ikiyüzlülüğü seçim sizin!

ek: hayır bu mevzu öyle ihtilafa düşülecek sakat bi mevzu da değil hani bi mezhepte serbest birinde değil "aaa bak ama şurası açıkça bildirilmemiş vs vs" diyebileceğin, üzerinde tartışabileceğin bi mesele de değil ki neyi anlamak istemiyor bu mallar?

ek: ayyyynen öyle kardeşim aynısı erkekler için de geçerli sıkıntı yok.
duyduğum en yobaz fikirlerdendir. size ne kardeşim.
Doğrudur. Kuranda yazıyor diye başını ört ama kuranda yazan kadın erkek ilişkisine dikkat etme. Büyük ironi.
edebilir. ama etmemelidir.

kahrolsun ahlaksızlık.
islam dinini kabul ettiklerine ve dinlerine uymak için başlarını örttüklerine göre erkeklerle değil flört etmek konuşmanın bile yasak olduğunu bilmeleri gerekir.
Etmemesi lazımdır. Madem inançlısın dininin emirlerini yerine getiriyorsun, o zaman flört etmemelisin de. Bu sadece kadınlara geçerli değildir. Bu erkekler için de aynıdır. istediğiniz gibi araştırabilirsiniz.
her ne kadar günümüzde pratiğini görmek neredeyse imkansızlaşsa da doğru bir önermedir. başörtülü kızın sevgilisi olmaz, flörtü olmaz. gelin görün ki tesettürlü kızlarımız, arkadaşları için "aaayyy baksana sevgilisi(!) evlenme teklif etmiş yüzüklere baakk, ayyğğğ ne kadar romantik" gibi cümleleri çok rahat kurabilirler. kıçımla gülüyorum.

edit: bu yorum bazılarının içine oturmuş. bildiğin içine.

edit2: kimseyi kınamıyoruz, olması gerekeni diyoruz. olması gerekenlerin her zaman olmadığını en başında söylemişim, düzgün okuyun.
Yaşı evliliğe uygunsa, karşısındakini tanımak amacıyla Ciddi bir ilişki yaşayabilir ve evlenme teklifi de alabilir. Bu olağan. Yalnız sınırları olması lazım, uçarı ilişkiler bu hanım kızlarımıza göre değildir. Eğer yaşayacaksa başörtüsünü çıkartsın, kirletmesin. Evet.
Doğaya aykırı sosyal bir beklenti.
Salakça bir zorlama olur.

Not: söz kesme, nişan flörtün " yasal" halidir.
isteyen istediğini yapar size ne kardeşim. milletin hayatına karışma hakkını size kim veriyor?
bence ironik.
çatır çatır sikişiyorlar bile ne anlatıyorsun azizim parkların kuytu köşelerinde neler dönüyor nerler.
edit: sikişen onlar eksiyi yiyen bizi eminü.
Edemez değil de eder.

Ama bana bi tuhaf geliyor ya ne biliyim.

Neyse herkesin hayatına kimse karışamaz.
Evet etmemesi gerekir ama tek onun değil müslüman olduğunu söyleyen başı açık ya da kapalı farketmez tüm kadınların ve müslüman olduğunu söyleyen tüm erkeklerin de flört etmemesi gerekir, doğrusu budur. islamın kuralları sadece başı örtülü kadınları kapsamıyor.
Burada flört (ing: flirt) denen kavramı tanımlamak gerekiyor. Karşı cinsi karşı cins olarak tanımak ve değerlendirmek üzere verilen çabaların bütünü şeklinde tanımlamak uygunsa bence flört edebilir.
Kapalı diye diğer insanlarda olan haklar bunlarda engellenmiyor. Açık insanların da uyması gereken ahlak, insanlık kuralları mevcut. insanca geçinelim lan. insan olsun herkes.

Günümüz kapalı kızlarının yarısından çoğunun sadece kafası kapalı. Altta dap dar pantul memeler önden gidiyor. Yalakalıklar, yavşaklıklar diz boyu. Anlaşılan namuslu görünmek için kapanıyor böyleleri.
şu sana ne bana ne muhabbetini bırakın artık.belli bir toplumun üyesiysek herkes bu toplum için belirlenmiş normlara uymak zorunda.yoksa sonu kötü olacak. üstelik namus gibi soyut kavramları başörtüsü gibi şeylerle somutlaştırmayın.
Doğrudur, fakat bu yalnızca başörtülü için değil tüm müslümanlar için geçerli.

Bunu kişi uygular veya uygulamaz, burası Allah ile kul arasında. Bizleri ilgilendirmez, birisinin işlediği haramın sorumluluğundan bize ne? Niye insanların bu tercihlerini eleştiriyoruz, bizler hatasız değilken neden başkalarının hatalarını eleştirip, yorumluyoruz anlayamıyorum.

Benim düşüncem de bu yönde, ve insanlar ile iletişime geçerken belirli bir sınırım olduğunu davranışlarım ile karşımdaki insana söylemeden ifade ediyorum. Şimdiye kadar böyle düşündüğüm için sevgilim olmadı, kimseyle bu amaçla konuşmadım da ama bu yalnızca beni ilgilendirir. Benim sevgilim veya flört ettiğim biri de olabilirdi, ve bunu kimsenin eleştirme hakkı yok.

insanları kınamayın, çünkü bu hayatta kınayıp ayıpladığı Şeyi yaşamadan ölmüyör insan.
sadece parkta yiyişebilir o kadar.
insanların evlenmesi için birbirini tanıması şart. Bu iki günde olacak bir şey değil. Evlilik düşüncesi ile, islam’ın çizdiği sınırlar içerisinde, bir kızın bir erkek ile birlikte olmasında bir beis yoktur.

Ama günümüzde olaylar farklı işliyor tabii..Arkadaşlarım sevgilileri ile sevişiyorlar. Hatta benden evi isteyen bile oldu.
Edemez değil de etmemeli diyelim. Çünkü bunun sevabı da günahı da onların boynunadır. Belki uyarmak bize düşebilir sadece ama ben yıldım size kolay gelsin.
ya islam sadece kadınlara mı indi acaba??