“Bayan” sanki bayma eylemini gerçekleştiren kişi gibi algılandığından “kadın” kelimesinin kullanılması daha doğru gelmiyor mu sizede?
Kadın değil bayan.
feminist güruh tarafından hakaret olarak algılanan ince söz.

taman ben de kendime erkek denilmesini istiyorum ama 2 re li böyle okkalı bir şekilde errrrkkeekkk diyiceksiniz.
görsel
aslında eski türkçede bay zenginlik bildirir, bayan da zenginliğe ulaşmış kişi, güçlü kişi anlamına gelir. avar kağanlığında bayan isimli kağan da vardır.

ama tabii dişilere söylenen bayan kelimesi burdan gelmiyor o baymaktan geliyor, türkiyede yeni yaranmış bir laftır ve türkiye dışında hiç bir türki halklarda kullanılmıyor.
dişilere söylenen sıfat. diğer anlamı: karı.
bayanlar ve baymayanlar diye ikiye ayrılır. bayanlar genelde bayan değil kadın olayını savunur. baymayanlar kadın değil hanımefendicilerdir efenim.
feminist ablalarımız kızmasın ama bu kelimede bu kadar kızılacak, alınacak ne var ben anlamıyorum. evet "bayan" türkçe için tamamen yanlış bir kullanımdır, türkçe'de bay diye de bayan diye de bir kelimeye hiçbir zaman ihtiyaç duyulmamıştır ama yani bu kadar da abartılacak bir şey yok bence. yani ben hiçbir zaman "bayan" kelimesini duyunca insanı bezdiren, bıktıran anlamı çıkartmıyorum. aksine bu anlamlar " bayan değil kadın" isteği sürekli dile getirildikçe düşünülmeye başlandı diye düşünüyorum.
Degil, kadin.
banA söylenmesinden rahatsızlık duymadığım kelime. e bayanız sonuçta niye Abartıyorsunuz hahaha.
Bir bayana incelik önceliktir.
feminist turnisolu kelime.

- afedersiniz bayan
+ bayan değil kadın diyeceksiniz.
- kadın bak hele
+ aa hayvan, kibar ol biraz
- kadın hanfendi dişi insan bir bakar mısınız?
+ alay mı ediyorsunuz siz benimle?
- eeeh sikerim ama ha. lan amına koduğum bi bak hele.

yukarıdaki örnek diyalogdan da anlaşılacağı üzere; bayanmış, kadınmış umurlarında değil aslında, amaçları bizi delirtip ata erkil toplum yapısından kurtulmak ve kadın eksenli bir toplum yapısı kurmak.

çüklüler bu oyuna gelmeyin!111!!!1
Kadın kelimesinin modern hali olmakla birlikte "baymak" tan türediğini düşündükleri için bazı kadınların kullanılmasını istemediği kelime.
Kadınların neden sevmediğini anlamadığım hitap. Bay derken sorun yok bayan mı sorun. Kadın deyince insanın aklına cinsel sex geliyor.
Çok güzel bi şeymiş gibi eril domuzların kullandığı cinsiyete ait olmadığı halde sürdürülen kelime. Kadın diyeceksiniz.
değil KADIN OLACAK kaç defa söyleyeceğim.
kızların diğer adı çok narin oluyor be.
Aslında yoktur.
Bayın karşıt hali. Bay olmayan.
yani bayan kelimesinden hoşlanmıyorum, bana dendiğinde sinir oluyorum ama bazen otomatik olarak çıkıyor insanın ağzından. mesela birinden bahsediyorsunuz, şurada oturan kadın/adam dendiği zaman uygun olmuyor, kaba geliyor, hanımefendi de çok uzun. bayan muadilleri içinde en sık kullandığımız kelime, söylemesi de kolay. hanım daha doğru bir kelime ama o kadar rahat çıkmıyor ağızdan, alışkanlık olsa gerek. erkekler için ne kadar kolay halbuki, bey/beyefendi diyorsun bitiyor.

bizim okulda buna çok takık insanlar vardı, öğrenciler için olan facebook grubunda bir iş ilanı vermişler, 3 günlüğüne tam zamanlı çalışacak kadın aranıyor diye. baya tartışma olmuştu, bu şekliyle yanlış anlaşılıyor, bu kadar takıntılı olmayın, temizlik işi ilanı gibi duruyor diye. dildeki kullanımı ile alakalı.
"bay" kelimesinin dişili.
(bkz: kadın)
karşı cinsin adıdır.
bayan kelimesi kadının cinsel yaşamını sakladığı için feminsit kadınların tepkisini çeker fakat türkiye deki kadınların cinsel hayatını saklama gereği duyması, utanması da ironiktir.
yani tartışma noktası 'bayanlar baylar' cümlesi değil. kadın dersem ayıp mı olur en iyisi bayan demeliyim diyen ve ciselikten uzak bir kadın prifili çizen bu anlayıştır. evet baylar kadınlar da sex yapar.
ayrıca erkekeğin cinsel kimliğini ayıran bir kelime olmayışı da bu sorunun çıkış noktasıdır.
Doğru kullanımdır.

Boyon değil diyen de sike sürecek akıl da yoktur.

Şu ülkede kadınlarla pardon bayanlarla ilgili tartışılacak son şey Boyon doğol kodon saçmalığıdır.