bugün

Sana mı soracağım ne diyeceğimi. Bayansınız bal gibi de.
Birkaç ay önce Deniz Tekin'in bir şarkısının altına yorum yapmıştım youtube da. 'bayan' kelimesini kullanmıştım, o zamandan beri yazıyı gören 'bayan değil kadın' yazıyor, 2 aydır savaşıyorum bu gruplarla. Her seferinde açıklıyorum da buradan da yazayım 'bayan' kelimesinin de doğru kullanıldığı yerler var. Direk ezberden 'bayan değil kadın' deyip geçmeyin,az araştırın lütfen.
(bkz: kadın değil karı)
bizim okulda hukuk felsefesi hocasının solcu kızlara aşıladığı söylemdir. ya ne yapmaya çalışıyorsunuz kadın daha kaba gencecik kızlara kadın dedirttiler mutlu musunuz. nasılsın kadın desen de söverler.
Doğru önermedir.

Kelime baymaktan gelir.

Doğru kullanım kadındır.

iletişimi doğru dille kurmalı.
ağzına kürekle vurulması gereken kişilerin uyarı cümlesi.

bayan kelimesi dolmuştaki fordçuların tapulu malı değildir.

kanada'da birine woman deseniz hapse atarlar lan sizi.
Önemli olan kelimenin kendisi değil ne anlatmak istediğin. Gerisi şekilcilik.
Böyle diyenin ağzına fırıncı küreğiyle vurmak istiyorum.
Bay-bayan şeklinde türetilmiş olsa da, baymaktan geldiği iddaa edildikte iticileşti bu bayan kelimesi.

Bayan da kadın ifadesi de doğru yerlerde kullanıldığı sürece sıkıntı yok.

Örneğin erkekler grubu, bayanlar grubu dediğinizde saçma ve rahatsız edici oluyor.

Ancak birine seslenirken bayan diye seslenmek kadın diye seslenmekten tabii ki daha mantıklı.

Ve umarım tek sorunumuz erkeklerin kadın yerine bayan demesi olur..
Anlamadim mesela ingilizcedeki mrs. Gibi saygi ifadeleri yerine bayandan baska ne getirilebilir ki amk. Bayan Ayse yerine kadin ayse mi diyecegiz digeri daha kaba oluyor.
Avvvvrat olmasin o.
modern zamanın bize harmanlayarak getirdiği bir kalıplaşmış kelime, gerçi baskı üzerine kurulmuş bir kelime gibi duruyor eeee haliyle radikal feministlerde bu kelimeyi duydukları zaman deliye dönüyorlar efenim.

Edit: bu konuyu üstü kapalı dile getirdim tabi eksileri alınca bu yazıyı yazmayı düşündüm kimse yanlış anlamasın farklı anlamlara çekilmesin ortadan konuşulması gereken bir şekilde konuşacağım, burada ki konu aydiyet duygusu yani kadınların toplumda normlar çercevesinde sürekli geri plana atıldığını rastlarız bu diğer canlılarda bile rastladığımız konudur örneğin, bilimadamı kelimesini kullanıyoruz yalnız birçok biliminsanı olan kadında vardır peki biz neden bunu biliminsanı kelimesini kullanmak yerine bilimadamını tercih ediyoruz? Keza hayvanlarda kadın-erkek kavramının olmadığını dişi-erkek olarak ayırt edildiğine sırf biyolojik olarak dişi kavramına rastlıyoruz. Sosyal feministler bu konuda güzel bir açıklaması vardır. Kadın-erkek fiziksel olarak bir olmayabilir ama sosyal her türlü platformda eşit haklara sahiptir.
gereksiz bi feminik takıntısı.

ayrıca son 2 yılın buluşu.

hayır kampanyası için gönüllü olarak gittiğim bi yer var. adamın teki ordaki kıza kibarlık olsun diye bayan, dedi. kız ve ordakiler bi triplendi. adam özür diledi ya, pardon kadın diyecektim unuttum, diye. samimi olmadığım için çok şaapmadım ama pek fena ayar oldum.
bayan değil, hanımefendidir o. cinsiyeti erkek olan kişilere ''pardon erkek bakar mısınız bi'' denmiyor sonuçta. pardon beyefendi deniliyor. o yüzden ''pardon kadın bakar mısınız'' da denmeyeceği için ''pardon hanımefendi bakar mısınız'' denir.
Kronik feminist paronoyalarından biridir. Bu gözler okul tuvaletinin üstünde bayan yazan yeri karalayıp yerine kadın yazanları gördü. Tuvalet kapısı lan o amk.
neyin takıntısı bu, bayan daha hoş değil mi bayan?

bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan bayan.
Her iki cinsiyet için karşılıklı kullanım kalıpları:

Kadın - erkek
Kız - oğlan
Bayan - bay
Hanım - bey
Hanımefendi - beyefendi

Halk arasında Bakire olmayan dişinin Kadın, bakirenin kız olarak anılması anlayışı yüzünden daha tarafsız olsun diye erkeğin karşısında bayan yazılması, erkek için böyle bir ayrımın olmayışı, kadının cinsel kimliğine yapılan bir baskı unsuru olarak kullanılıyor. Bu anlayışa karşı mücadele eden kadınların sonuna kadar arkasındayım. Örneğin erkek tuvaletine "wc erkek" yazılmışsa kadın tuvaletine de "wc kadın" yazılması daha uygundur. Basit gibi görünse de bu detaylar bu yanlış zihniyetin varlığında önemli bir etken.

Bunun dışında, yerinde kullanıldığı taktirde bu kalıpların hepsi de kullanılabilir. Feministler bu açıdan saplantılı düşünmeden daha tutarlı hareket ederlerse haklıyken haksız duruma düşmezler.
Bayan açıkçası daha nazik, daha saygı belirten bir kelime kadın kelimesine göre.
Ben bayan diyorum.
Saçma sapan düşünce oyunlarınıza alet etmeyin güzelim kelimeleri.
Karşımdaki baya da bu şekilde hitap edebiliyorsam neden olmasın. Ama günlük hitapta bayandansa hanimefendi ve beyefendi daha bir kibar sanki. Hem ayrımcılık da yok içinde.
Wclerde de bay&bayan yazsın.
bayan yerine hanımefendi kelimesini kullanmak daha mantıklı.
şöyle ki tanımadığımız bir kadına "kadın, çekilir misiniz?" demek pek de uygun kaçmıyor.
mamafih, o kadına "hanımefendi, çekilir misiniz?" demek daha yerinde.
Valla şaka gibi milletiz ulan avmlerde sinemalarda otellerde vs kadın wc mi yazıyor yoksa bayan wc mi. Bayan kelimesi kadın ve kız terimlerinin bir çatı altında toplanmasıdır.
bayan dediğin hitap şeklidir aynı mr and mrs gibi. kadin ise cinsiyet tanımıdır.tanımdır. karşında biri var, adı şenay olsun. şenaydan bahsederken o kadın diyebilirsin ama şenaya hitap ederken bayan (şenay) bi bakar mısın? dersin. bizler hitap konusunda bayan kelimesini pek kullanmadığımız için, eğreti duruyor sadece. feministlikle zaten alakasi yok, mal mal tartışmayın.bence anlayan anladı der konuyu kapatırım.
ister kadın deyin, ister bayan ama bu muhabbet baydı. şu ergenlik triplerinizden kurtulun artık.
en doğrusu "dişi" dir.
Bir kadın olarak ben de bayan diyebiliyorum. Marketteyim mesela, birisi cüzdanını unutmuş. "Kadın cüzdanını unuttu galiba." demek ki mi hoş olur, "Bayan cüzdanını unuttu galiba." demek mi? Gereksiz yere abartılan bir durumdur. Toplum ağzında yer etmiş sonuçta.