bugün

"Benim paramdan sanane." Üzmüştü o zamanlar.
hiç unutmam lise 1 de çakmıştım. üzüntüden eve nasıl geldiğimi hatırlamıyorum. babam dedi ki, (ben herhalde çok kızar diye bekliyorum tabi.) üzülme oğlum dedi seneye çalış geçersin.
beş yüs var mı beş yüs?
üniversitede okurken babam emekli olunca köye ev yapma hayalleri kurardı bende o sırada konuya dalıp

"baba o zamana ooo ben çoktan iş güç sahibi olurum evlenir barklanır evimi arabamı almış olurum birlikte yaptırırız" demem ile babamdan şu efsane ayarı yemem bir oldu.

"oğlum, mezarımdan taş çalma da, ben fatihanı istemiyorum"
daha ilkokuldaydım. bir sabah uyandım saçlarımı dörde ayırdım. dört parçanın ucuna da çıtçıtlı ponponlu tokalar taktım. şimdi düşününce gerçekten çok komik ve saçma bir saç modeliydi. gerçekten ucube gibi görünüyordum. tabi o zaman çok güzel olduğumu düşünüyordum.

okulda da arkadaşlarım dalga geçti nitekim. ağlaya ağlaya geldim eve. babam ne olduğunu sordu. dalga geçtiklerini anlattım. babam gözyaşlarımı silip beni kucağına oturtup konuşmaya başladı:

"Bak kızım bu dünyada bazı insanlar vardır, kendileri farklı bir şey yapamadıkları gibi başkalarının farklı olmasını da istemezler. Seninle dalga geçmelerine bakma. yeni saç stilin onları rahatsız mı ediyor? o zaman sana değil de başka tarafa baksınlar. Sakın bu insanlardan olma! Biri saçının kazıtabilir, rengini pembe yapabilir ama bu onu eskiden olduğundan farklı biri yapmaz."

ertesi sabah saçlarımı yine öyle topladım. annem tekrar ağlayarak eve geleceğim konusunda endişeliydi. "Ben okula böyle gitmek istiyorum. Eğer birileri saçımı beğenmezlerse onlara başka bir yere bakmalarını söylerim. Okuldakiler beğenmedi diye istemediğim gibi yaşamayacağım." dediğimde gözleri dolmuş bana sımsıkı sarılmıştı.
Yeterince nedenin varsa her şeyi yaparsın.kimbilir kimden çaldı.
gerekirse sırtımda taş taşırım ama yine de seni okuturum. duygulanmamak elde değil.
hata yapma, özür de dileme . adam tek lafıyla beni felç etti.
Sen beni kendinle kıyaslayamazsın.
Hemen hemen her konuşmamızda geçer bu cümle.
Erkek gibi ne işin var dışarda.
Unutma şansı vermedi ki hiç. Çok şükür atlattık bu lafları da hiç anlam verebilmiş değilim. Yahu gezmekte mi yasak erkek olmadan?
Habu trabzonspor beni kanser etti.
"Duygusallık aptallıktır"

Babam
''Kazanamazsınki zaten.''
Insanlar yanınıza yaklasırken besmele çekerek yaklasmalı.
kucukken cok ornek alirdim ve de uygulardim bu sozu lakin cok pismanim. Insanlarin gozunde bu denli korkunc gorunmek iyi degil tabi bazi durumlar istisna.
canavar miyim yoksa insan miyim arkadas!.
unutamadığım bir tane iyi sözü yok ha. hepsi kötü.
Siz beni bırakmazsanız ben sizi bırakmam.
Annemle ayrılmadan önceki son kavgalarından birinde "bizim aramızdaki bütün problemlerin çıkış noktası sensin" demişti,yaptıkları evliliğin tamamen mantık evliliği olduğunu unutarak..ilk defa ciddi ciddi bağırıp çağırmıştım adama.o yüzden unutmam hiç..baba da olsa insanlar garip hakkaten,kimse hatayı kendinde aramiyo..
"Boyun eğme"dir.
Bunu neden yazıyorum bilmiyorum fakat babamın sözleri dırdırdan ibarettir lakin bunu davranışları için diyemem. Askere gideceği gün, eşya taşıyıp babaanneme para getirmiştir. Kendisi memur olup beni emekli yapmıştır. 3 ay da bir para alıyorum. Ölene kadar alıcam. 35 milyarım var ve o para bundan gitmiyor. Zoruma giden konu ise memur olmasından dolayı arabayı para olarak görüyor. Beni özel okulda okutuyor. Nasihatları kafa açar evet. Alışverişi bu yaşına kadar kendi yaptı. Faturaları hayatımda toplam 5 kere yatırmışımdır. Durmadan kavga ederiz ama 2 dakikaya unutulur. Bu durumu sevmememle birlikte hoşuma gider. Bir de bisiklet olayım vardır. Bisikletin lastiği patlamıştır ve bisikletçiye gideriz. Sorun olmuştu ama ne olduğunu hatırlamıyorum. Tekerlek yine inmişti. Geri dönüp tekrar yaptırdık. sonra markete gidip beni bekle dedi. Bisikletim de takmalı süsler var tabii. 3 tane çingene laf attı, sökmeye başladılar. 4 çocuk arka arkaya koşuyoruz. 2 sini dövüp süsleri aldım ama bu sefer çok açıldığımdan bisikletimi çalarlar diye geri geldim. Babama geldiğinde anlattım gururla ama kalbimi kırmıştı. 4 tekerlek sürüyordum, yaşımı hatırlamam. O günden sonra bisiklete dokunmadım. Ta ki oğlum kardeşim arkadaşım gördüğüm benden 3 yaş küçük berk benden ona bmx sürerken eşlik etmemi istedi. Üniversite bir ya da lise mezunu olduğum yaz. Hızlı olalım boş yere gidelim dedim. Eee rezil olucam ya ben. 5 dakika sürmedi. Küçüklüğümde yapamamıştım. Ne 3 ne 2. Tabii öğrenip hızlanıp çocuğa heyecandan toslamam bir oldu. Frenlerin hangisi olduğunu unutmuştum. Ailemin yanına geldim. Parmak arası vardı. Yazlıktaydık ehe. Çorap ve ayakkabı giydim. Ailem inanamadı. Kanıtladığım ilk şey değildi ama zoruma gitmişti. Babamın önden gidip, benim o üzüntüyle bisiklete binmeyip elimle itelemem. Zor du. Bir de bana yırmıh attığı zaman var. Sandalye kırılmıştı oturduğumda. Modemle alakalı bir şeydi. Online oyun oynuyordum 9. Sınıfım. Tam girmiştim ve internet kesilmişti. Tam bir hüzündü. Evi ayağa kaldırmıştım. Çocukluğumda çok kuduruk olduğumdan dayak yemekte sıkıntı çekmem fakat babam ilk defa vurmuştu. Kulak çekme vs değil. Öyle işte. Rahmetli dedemin yüzünü hatırlıyorum. Kahrolmuştu. Babam iyi bir baba olamadı fakat iyi bir baba olmam için bana çok yardım etti. Bazen çok ötüyorum ona. Bu aralar yüzüne bile kapatıyorum. Değinmeden geçemeyeceğim bir nokta daha var. Erkek elbet büyür fakat kız babası olmak her yiğidonun harcı değildir. Bakıyorum da etrafa, utanıyorum kızlardan, oğlanlardan. Kızlar bakıyor artık. Onlar yönetiyor. Adı bende saklı bir kızın dediği lafı sizle paylaşmak istiyorum. - beni koruyabilir misin her şeyden? Çünkü ben kendimi korumaktan çok yoruldum
iyi güzel. Al zırhımı silahlarımı. Gidince de koy yerine ama. Nitekim koyuyorlar ama başka bir yere. 21 yaşındayım ve tek amacım senarist olmaktır. Belki seyirciye sunarım belki çocuğuma saklarım. Ailemi seviyorum. Tek kalınca kavga edecek adam kalmıyor. Kuzenler geldi bugün. Daha ufaklar ama onlara kızmayı bile özlemişim. Fare gibi üstüme tırmanışlarını ve üzerimde güçlerini test etmelerini. Hayat çok güzel. Güzel olmayan her şeye rağmen. Ha bu arada baba, iyi ki varsın yaşlı moruk.
Edit: cezam olduğu için tek ben görüyorum. Ne kadar hoş. 22 ağustosta sinemalarda.
Kimseye takılma.
bir kız alacaksan önce ben göreceğim sözüydü bir tedirgin olmadım değil.
"Lan bu kız seni hamile mi bıraktı ne sikime ağlıyorsun bir kız için"

Babam tam bir efsane.
Güçsüze acize yaşlıya ve kadına el kalkmaz.
Ben öldüğümde anlarsın.
lise zamanları babamla haberleri izliyoruz bir çocuk kendini balkon dan atıp ölmüş haberlerde ailesi felan perişan olmuş babam yanımdaydı döndü bu en büyük acı işte ne yaparsan yap benden önce asla ölme bana bu acıyı yaşatma dedi o gün bugündür ölümden korkarım bazen muhabbet arasında geçer işte canın çok mu kıymetli diye takılırlar bana evet çok kıymetli en azından şimdilik .