bugün

cemile beşiri, beşir nihali, nihal behlülü, behlül bihter ve nihali off yoruldum.
seviyor diyecektim.
(bkz: boleyn kızı)'nı hatırlatıyor.
ama yinede izlenilecek nostaljik dizidir
Kanal d’de yayınlanıyor yine. Tatile girdiğimi şimdi anladım. Evet.
Kaç kez izlediğimi hatırlamadığım, izledikçe izleten dizi.
Bihter’in sen saçını bile nihalden bile daha çok seviyorsun demesi üzerine behlül’ün saçını 3’e vurması Bihter ablamızı derinden üzmüş olup behlül’e daha çok bağlanması bir yandan nefret etmesi unutma sen Firdevs yöreoğlunun kızısın sen Bihter ziyagilsin aptallık etme .
Hatırlatmayın bağımlılık yapıyor bende.
izlemeyen kayıptadır.
Şimdi anladığım kadarıyla bihter behlülle aşk yaşıyordu, behlülün bir ara sevgilisi vardı sonra o döndü nihale adnan bey tekrar bihtere anası adnan beye hizmetçi abi nihale nihal behlule. Ben iptalim arkadaslar. Daha fazla konusamayacagim.
--spoiler--
Ednan bey behlülü uludağa çağırır

A: gel behlül biraz insan içine karış.

B: gelmiyim amca şimdi dayanamam kayarım.

--spoiler--
halit ziya uşaklıgil'in insan ruhunun derinliklerini dile getirmesine vesile olan eserlerinden biridir.
--spoiler--
Bihter: sabah erkenden kalktım kaydım deme.

Behlül: 1 buçuk saattir aralıksız kayıyorum.
--spoiler--
Az önce izledim annem gördü yine mi dedi evet yine anne.
Tv2 de hala ısrarla yayınlanıyor ve ısrarla izliyorum.
Tekrar tekrar izlense bıkılmayan dizi. Evet.
Bugun behlul un bihter e neden benimle bu kadar ilgileniyorsun neden surekli peşimden koşuyorsun niye evlenmemi istemiyorsun dediği bolumun yayınlandığı dizi.
Cok heyecanli adnan bey ogrenince ne yapacak acaba?
(img:#1708548)
Tekrar tekrar baştan sona izlenen efsane dizi.
izlemeye izledim evet ama bence sıradan bir diziydi. bu diziyi bu kadar efsane yapan neyse o beni etkilemedi işte. evet ilk başta heyecanlı gidiyordu ama sonra behlül ile bihterin fingirdeşmesinden başka bişey izlemez olduk. ha yakalandılar ha yakalanacaklar falan başka bir heyacan kalmamıştı ki zaten bıraktım aynı gün atv de parmaklıklar ardında dizisini izlemeye başladım. o daha heyecanlı ve daha bol karakterli bir diziydi, konu boldu. ama eğer evde o gün misafir varsa kaçarı yok ille bihteri aç bihteri aç, misafire bişey de denmiyor izledik mecbur yani.
Romanını okuyun, cidden.

Dizi güzel fakat 21. yüzyılda çevrilmiş olmasının atmosfer bakımından çok zararı var. O cep telefonları, o ihtişam. o debdebe, o lüks arabalar içerisinde behlül ile bihter arasındaki aşk sulanıp gitmiş. Arka plandaki bu lüks, aşkın tutkusunu köreltiyor, bilinçaltınızda bu iki zavallı ruh arasındaki acı, eletronik biiplerle blörplerle sulanıp gidiyor.
Romanındaki elle tutulur hüzün dizide yok. Hem bihter hem behlül hem adnan bey, ailenin her bir ferdinin iç tahlilleri olağanüstü, Dizi bunları zaten aksettiremiyor. Mesela Adnan aldatılan buna rağmen aşk tuzağından kendini kurtaramayan bir zavallı olarak değil, iş dünyasında bön bön çalışıp boynuzlanan ahmak bir koca gibi geliyor. Çektiği acıların onda biri yok dizide.

Ya romanını okuyun ya Müjde ar'lı ilk çevrimini izleyin.
17.30da yayınlanması gerekmektedir.
halit ziya uşaklıgil'in nefis eseri. dizisi de kitabına saygısızlık edilmeden, aslına mümkün mertebe bağlı kalınarak çekilmiştir. kitap güzel, diziye uyarlama güzel, yapım başarılı, oyuncular başarılı, müzikler kostümler mekanlar şahane, konu sıra dışı, biraz hüzün, biraz aşk, biraz tutku, biraz intikam, biraz nefret, biraz masumiyet, biraz günah, biraz sevgi... her şeyden var. insanımız tekrarlarını bile soluksuz izler, her sahnesini her repliğini avucunun içi gibi biliyordur. ortamlarda bilmiyormuş gibi yapar kendince gömer. bu bakımdan da sahtekar turnusoludur.
Sadece behlül-bihter sahnelerini büyülenmiş gibi, kendime işkence ederek izliyorum. Kendimi Hem Bihter'in cesaretinde hem Behlül'ün korkaklığında görüyorum;Bihter'in gözükpekliğiyle gururlanırken Behlül'ün ikiyüzlülüğünü iliklerime kadar tekrar yaşıyorum, Adnan beye hem acıyor hem ondan nefret ediyorum, bir Bihter olup öl artık diye haykırıyorum bir Behlül olup işe yaramazlığımdan, ihanetimden tiksiniyorum...

Yaşamayan bilemez...
şu sıralar çok fazla yayınlanan kanal d dizisi.
Boktan dizi. Bir bölüm izlemeye çalıştım ve bir insan böyle bir abukluğu niye izler ki diye kendime sordum.

Dipnot:sanat eserleri bir toplumun ortak bilincinin ürünleridir. Birkaç yüzyıldır biz leşiz. Hayallerimiz bile leş.
Dipnot2:bir tanıdığım o dizide oynadı. Zavallı kızcağıza canım senin ben beynini skeyim diyemedim.
iyi oyuncu geçinen tiplerin repliklerini müsamere çocuğu gibi sıralarının gelmesini beklerken içlerinden sayıp duraksayarak söylediği ağır aksak dizi.
hemen hemen hiçbir şey olmuyor. kıvanç tatlıtuğ dayaklık, beren saat güzel olamayacak kadar kısa, banyolar bir yalıya yakışmayacak kadar estetikten uzak.
biri bu dizinin nesini sevdiğini anlatsın.
1 2 dakikalık izleyince bile bağımlılık yapan efso dizi.

izlediğim videoyu 2356 kez izledim yeter artık.