bugün

güzel filmdi.
https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C4%9F%C4%B1r_Roman
türk sinemasının en güzel filmlerinden biridir. ama belirli bir yaştan sonra izlemekte fayda var mide bulandıracak sahnelerle psikoloji bozabilir.
Akıllara getirir

(bkz: madde mi ağır mana mı)
hep kötüler mi kezenicek? sigara tinere atılır..

gazapizm - kayıp kelimeler

Bir film sahnesi, bi film Kader,
Bir film trajedi, bi film bohem,
Bir film karanlık hiç olmadığı kadar,
Bir film Ağır'dı bir film Roman..
metin kaçan'ın hayli ağır kitabından uyarlanmış, hayli ağır bir filmdir. son dönemin en iyilerinden.

madde mi ağır mana mı ? repliği ile yad edelim.
Sansar salvo şarkısı.
kalbimde yaradır.
Bir sansar salvo şarkısıdır.
Klipte sansara eşlik eden arkadaşın ne yaptığını anlamadım. Cin mi çağırıyor acaba?
https://youtu.be/G7YvXlAIG-I
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye, zaman ki sana hasta olmuş, incelikli haytasın, nüksederken raksına mahallenin maşallahı, eyvallahı, güzelleş be oğlum şimdilik ölümüne kadar hayattasın. Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın...
Metin Kaçan'ın aynı isimli romanından uyarlanmış filmdir. Kitabı okurken Ahmet Mümtaz Taylanla karşılaşmıştım. O heyecanla kitabı ona imzalatmak istedim haddim olmayarak dedi en arka sayfasını imzaladı. Güzel insanlar bunlar. Okumalı, izlemeli.
izledikten sonra gaza gelip sevdiğim kıza açılıp herşeyi mahvetmiştim ama değmiştir sizde izleyin.
"Zamanı okşayabilir misin?" Sözüyle başlar.

Filmde geçen şiirleri küçük iskender ve filmin yönetmeni Mustafa altıoklar yazmıştır. Ve bu şiirler enfestir.
taksim şişli arası bu memleketin kalbidir
ara sokakları da kılcal damarlarıdır.

buraya dokunan milletin kalbine dokunmuş olur.
memleketin en orjinal tipleri buradadır.

ayrıca yoldaşa da selam.

https://www.youtube.com/watch?v=fOnohmbo3fg
Film boyunca hangi sahnede cem Karaca'nın bir gün belki hayatta şarkısı çalar diye bekledim epey bekledim şarkı çalmadı onun yerine balık Ayhan darbuka çaldı ama film çok güzel.
Türk filmi tarihinde beni en çok hislendiren film her yönden, adrenaline, iyilik, kötülük, tutku, yasak, saymakla bitmez.

Şiirsel yönü de sağlamdır, ve şair der.

Bir film sahnesi bir film kader,
Bir film trajedi bir film bohem,
Bir film karanlık hiç olmadığı kadar,
Bir film ağır`dı, bir film roman.
hedef ak yüzü görmek aynada
sokakta her yerde satır ve sallama
yağmurlu bir kış akşamı ağrı girer karnına
filmdeki gibi dünya benzer ağır romana

sansar salvo..

edit: çok etkileyici filmdi ek olarak.
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye... Zaman ki sana hasta olmuş, incelikli haytasın, nüksederken raksına mahallenin maşallahı, eyvallahı, güzelleş be oğlum şimdilik ölümüne kadar hayattasın. Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın…
Metin kaçan'ın kendi çevresini anlattığı romanı. Aynı zamanda müziklerı ile insanın karnına bıçaklar saplayan bir film.
'yangın sayılır'
repliği ve müjde ar okan bayülgen arasında geçen sigara dumanı sahnesi en çok akılda kalanlar.
şimdi seninle izleyip farkinda olmadan yine mi ezberden mirildaniyorsun diyebilmek istedigim film.
Birbirinden varoş hayatların gösterildiği izledikten sonra farklı duyguları insana yaşatan bir türk filmi. Filmi izlerken insanı içine çekiyor ve diyor ki kendine "acaba bende mi buraya düşüp kurtulamayacağım?" gerçekten tuhaf. trajikomik mi desek tam bir trajedi mi desek yoksa biraz mizah mı desek bilemedim.
ama "Güzelleş be oğlum, şimdilik ölümüne kadar hayattasın.!" gibi güzel repliklere sahip film.
eskişehir tiyatrolarında bu haftanın oyunu. o meşhur kasvetiyle yine bi güzel yoğurdu.
görsel
boşu boşuna övülen eski balon filmlerden. yok zamanda çekildiği için övülüyor. evet.
Yusuf taşkın - ağla sevdam şarkısını akıllara getirir. Aşk acısı çekenlere gelsin benden...
filmi zaten türk sinemasının en iyi filmlerinden biridir benim için fakat dün akşam eskişehir büyükşehir belediyesi şehir tiyatroları'nda izlemiş olduğum tiyatrosu gerçekten çok etkileyici bir oyundu. oyuncuların her biri çok başarılıydı ama arap sado, orhan ve puma zehra rollerini oynayan oyuncular gerçekten fazlasıyla takdir edilesiydi.
--spoiler--

-kolyeni bende unutmuşsun, akşam gel de al.
+yangında düşürdüm sanmıştım.
-yangın sayılır...

--spoiler--