bugün

mitolojide zeus un kızı , atina şehrine isim veren tanrıça.
Kratos tarafından kesilen kadın.
41 yaşındaki Fransız yönetmen Romain Gavras’ın çektiği Athena, 2 Eylül’de Venedik Film Festivali’nde ilk kez gösterildiği sinema salonuna da bomba gibi düşmüştü. film şimdi netflix'te.

Paris’te çoğunlukla yoksul göçmenlerin oturduğu banliyölerden Athena’da yaşayan 13 yaşındaki idir, polis tarafından öldürülür.

Daha sonra öldürenlerin polis değil, ortalığı karıştırmak için polis kılığına giren aşırı sağcı bir grup olduğu anlaşılır ama olaylar bir kere çığrından çıkmıştır. Athena’da devlete isyan başlar.

idir’in iki abisinden biri Abdel, Fransız ordusunda askerdir. Kardeşinin ölümüyle çok sarsılsa da görevi ve kişiliği gereği sükunetini korumayı başarır.

Diğer abi Karim, daha genç ve çok öfkelidir. Kendisi gibi gençlerle birlikte Athena’yı işgal eder, kardeşini öldüren polislerin adı açıklanıncaya kadar savaşacaktır.

97 dakika boyunca iki kardeşin hem birbiriyle hem de kendi içlerinde yaşadığı savaşı izleriz.

Film, adının da çağrıştırdığı gibi Yunan tragedya kuralları dikkate alınarak çekilmiş. Olaylar 24 saat içinde başlayıp bitiyor, aynı mekanda geçiyor ve ana karakterler üzerinden ilerliyor. Sahneler, kostümler ve müzik öyle ince hesaplanmış ki göz bugünün Paris’ini görürken zihinde ara ara antik Yunan beliriyor.

Ne kadar sert olsa da duyguları esir almıyor, taraf tutmuyor, ahlak dersi vermiyor.
"yalan" ve "an" parçaları hayat karartan türk grup.
''parçalanıyoruz'' parçasını yeni keşfettim an itibariyle çıldırıyorum vuhuuu.
güzel muhalif.
atribülerinden kalkanın ve göğüslüğünün üzerinde medusa'nın başı bulunmaktadır. antik yunan mitolojisinde kahramanların koruyucusu olarak geçmekte ve kahramanların maceralarında yanlarında betimlenir.
onlarca kelime ile anlatilabilir fakat icimdeki agresif duygulari dindiren bir sarkilari var ki asla unutamam hem gulduren anıları hemde ağlatanları deşiyor her nasılsa.

Kovalıyorsun kendi kendini
Hayat buysa ben yokum der gibi
Dönüyorsun hep aynı yere
Yeni baştan başlıyormuş gibi

Sar yaranı mikrop kapmasın
Varsa bir bardak su iç üstüne
Geçer geçer biraz aslında
Sonra bir bakmışsın, boş bir oda

Ayartıyor kalbini
Dolaşırsa kanında deli deli
Erirsin de çaresi yok
incitiyor dur sakın ses etme

Bu satırı sen yazdın bu onun suçu değil
Öyle ol istedin, geber istedin
Teker teker nasıl yazdınsa
Öylesine bakmışsın
işte o kadar

Kırar gibidir
Sever gibidir
Aslında sever gibidir...
1998-2004 arası efsanelerdi .
Yunan mitolojisinde zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçasıdır. Roma mitolojisinde Minerva diye anılır. Babası Tanrıların başı Zeus, annesi ise Zeus'un ilk karısı olan hikmet tanrıçası Metis' tir. Sembolleri, kalkan, mızrak, zeytin dalı ve baykuştur. Mızrak savaşı, zeytin dalı barışı, gök gözlü baykuş da bilgeliği temsil eder. Athena, Atina kentinin baş tanrıçası ve koruyucusudur, kent ismini de ondan almıştır. Athena ve sembolize ettiği karakterler birçok kültürde benzer formlarda bulunur. Athena ayrıca Troya savaşında Akhaların yardımına koşup tahta atın yapılmasına yardım etmiştir. Athena özel bir kalkan taşır. Bu kalkan Aegis olarak isimlendirilmiştir. Kalkanın üzerinde, değişik süslemelerle birlikte Medusa'nın başının resmi bulunur. Bu kalkanın önünde en güçlü ordular bile bozguna uğrar. Zeus'un en sevdiği kızı olduğu için Zeus'un yıldırımlarını da bir tek o kullanabilir. Gigantlar arasındaki karşıtı Enceladus'dur.

Temel özellikleri kentle ilgili olan Athena birçok bakımdan Kır Tanrıçascdı Artemis'in karşıtıdır. Athena'nın Yuna uygarlığı öncesinden gelen bir tanrıça olduğu ve daha sonra Yunanlarca benimsendiği sanılır. Ama Yunan ekonomisi, Minos uygarlığından farklı olarak önemli ölçüde askerî temele dayandığı için, Athena başlangıçtaki evcil işlevlerini korumakla birlikte giderek bir Savaş Tanrıçası'na dönüşmüştür. Savaşın, kaba güç yönünü simgeleyen Ares yerine strateji ve zeka yönünü temsil eden Athena, bu açıdan Ares'ten ayrılır. Ayrıca bir el sanatlarını da temsil eden bir tanrıça olarak trompet, flüt, çömlek, tırmık, saban, gemi ve savaşta kullanılan at arabası onun icatlarındandır.

Tanrıça Athena; Herkül, Perseus, Odysseus gibi birçok kahramana da yardım etmiştir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Athena
türk toplumu yıllar boyunca mfö, yeni türkü ve grup gündoğarken gruplarını dinleyerek grup müziği hakkında fikir edinebilmiştir. birkaç istisna dışında (grup vitamin en önemli örnektir) özgün işler yapan grup ne yazık ki çıkmamıştır. hatta şunu söyleyebilirim ki vokal müziği taklidi yapan hemen hemen her grup mazhar fuat özkan'a özenmiş ve onları taklit etmiştir.

en nihayetinde athena, türk müzik tarihinde yeni bir döneme imza atmıştır ve bugünlere kadar gelmişlerdir. onların bu çıkışı birçok güzel yerli grubun da çıkış yapmasına ön ayak olmuştur (mesela duman). ama ne demişler ilk olmak her daim önemlidir.
deniz gezmiş, hüseyin inan ve yusuf aslan ile ılgili attığı tweet le gönlümde taht kurmuş sanatçı.

https://twitter.com/gokha...status/925207456363499523
Geberiyorum şarkısı ile beni benden almış bir grup, Türk Rock Müziği'nin efsanelerinden.
"Cumhuriyet’i bize armağan eden Ata’mıza sonsuz sevgi ve saygıyla..."
görsel
görsel
Cem yilmazin reklamı vardı athena mi dedim ben sana atena dedim t ile.
çocukluğumun grubu trip yapmalariyla büyüdüm ve her zaman farkli olduklarina inanırım ve translar için çıkardıkları ses etme şarkısının klibiyle yine bambaşka olduklarını kanıtlamışlardır.
klibi şimdiden efsaneleşmiştir benim gözümde. trans bir bireyin sabah uyanışından akşam evine dönene kadar ki geçen süreyi çok iyi anlatmış athena klipte. şarkının sözleri de cuk diye oturmuş açıkçası.

bir diğer açıdan bakacak olursak toplumsal mesajı fazla olan bir klip olmuş, gerçi televizyonlarda yasak galiba bu klibin yayınlanması ama izlemek isteyen bir şekilde izleyecektir ve mesajı alacaktır. şarkıda ve klipte anlatılmak istenenlerden ders çıkarılmalı, toplumu ayrıştırmamak ve sadece insanlara insan gözüyle bakmak, kimsenin cinsel kimliğini, cinsel tercihlerini yadırgamamak ve sorgulanmaması gerektiğini klibi izleyenlere mesajı çok iyi vermektedir. ayrıca son sahnede dayak yiyen trans bireyin yardımına başı kapalı bir bayanın koşması ve birbirlerine sarılarak yolda ilerlemesi de bu mesajı destekler nitelikte olmuştur.

ve son olarak punk müziğini de gayet başarılı bir şekilde uygulamıştır athena.

ayriyeten az da olsa bu klipten etkilenme olmuş galiba.

https://www.youtube.com/watch?v=hRXc_-c_9Xc
ses etme klibi ile sahalara epey cesur dönmüş olan grup. lgbt tayfası an itibarıyla daha önce iplemedikleri Özoğuz kardeşleri bağırlarına basmış durumdalar ki bu, acun ve tarikat ekseninde gidip gelmekten ekseni kaymış olduğu düşünülen gruba tekrar kredi verilmesi için gayet yeterli bir sebep. ayrıca çakma twitter hümanistleri, lgbti destekçilerine de dipten derinden ' siz konuşursunuz biz yaparız ' mesajı çakılmış bunu da gayet başarılı buldum. Athena sağlam gruptu, hala da öyle. eğer bu şarkıya böylesi bir klip çekmeselerdi şarkıyı konuşur muyduk eh bu kadar konuşmazdık fakat şarkı da epey başarılı olmuş.

Türk Rock tarihinde böyle cesur işleri görmeye bayılıyorum. en son özlem tekin kalkışmıştı kargalar ile, yemedi. bir de belki şebnem Ferah'ın ya hep ya hiç'ini sayabiliriz.
Yunan tanrıçası. Zeus'un kızı.

Türkiye de Sempatik olan üyeleriyle sağlam müzik yapan bir grup.
O ses türkiye programının yavşaklığı yüzünden toplumda sempati kaybetmiş olan grup.
King Of Fighters oyunundaki liseli kız. Pisişik güçleri vardır.
türkiye de dinlenebilecek kendine has tarzı olan bir kaç gruptan birisidir.
athena nın 2005 çıkış tarihli albümünün adıdır.

grubun belki de en iyi albümüdür ve bunda burak gürpınar etkisi olduğunu her şarkıda hissedebilirsiniz. grubun kesinlikle zirve yaptığı albümdür, sonraki albümler bu albümün bi adım gerisindedir. kime ne, çatal yürek, roket adam, uyanınca, çöküşlerdeyim, hatasız kul olmaz albümdeki şarkılardan bazılarıdır ve 11 yıl sonra bile aynı tadı alabildiğiniz ender albümlerdendir.