bugün

Koyduk mu paşam ?
rüyamda fırsatım oldu ama bir şey diyemedim. rüyamda benimle konuşuyordu ama o kadar sinirli bir şekilde söyleniyordu ki sözünü hiç kesemedim. dedim içimden atam haklı, türkiye'nin şu anki durumunu görüp de türkiye'nin kurucusu böyle bir büyük şahsiyetin sinir olmaması, köpürmemesi mümkün mü diye. bu arada atatürk'ün sinirli bir şekilde söylendiğini hatırlıyorum fakat neler söylediğini rüyamda da anlamamıştım. hatta bir kelimesini bile. sadece sinirli bir şekilde söyleniyordu ama neler söylediğini tahmin etmek zor değil.
Neden diye sorardım. Müslüman olduğu için asılan alimleri sorardım. Ahirette durumunun ne olduğunu sorardım. Pişman mısın diye sorardım.
konuştum.

hoş bir sohbet oldu.
ne büyükmüşsün baba !
Atam hazır fırsat varken şu ebu suud ibnesini öldürt.
- valla atam 2000 e kadar iyi taşıdık ama sonrası Bok kusura bakma.
Konuşamazdım ki.
Nutkum tutulurdu.
Elim ayağıma dolaşırdı.
O mavi gözlere bakıp aklı başında bir cümle kurabilir mi insan?
O yüzden sanırım ben birşey diyemezdim.
Öylece bakardım ona.
Elini öpmek için hamle yapardım.
Muhtemelen öptürmezdi.
"Allah senden razı olsun paşam" diyebilirdim yarım yamalak sadece.
Bir daha gel samsundan sari saclim mavi gozlum.
ahh imkanım olsa, "samsuna bir daha çık paşam, vaziyet kötü" derdim.
paşam bunların anasını sik.
tekirdağ rakısı mı? Yeni rakı mı? diye sorardım..
cidden merak ediyorum çünkü..
ondan sonra eğer ikna edip masayı kurdurabilirsem, en güzel ses tonunu, en temiz yüzümü takınır bayılana kadar konuşur/dinlerdim..
hangi takımı tuttuğunu sorardım..
böyle böyle işte..
bilge ve dahi bir adam sonuçta.. konu ne olursa olsun konuşmak, zekayla muhattap olmak inanılmaz keyif verir özgür hissettirirdi..
Çok özledim ata'm çok.. Keşke sen olsan evlatlarının başında.
"biz de Selanik göçmeniyiz."
sen onca cahille başardın, biz mahvettik, başaramadık. :((
ülkenin bu durumunu açıklamak zor olduğundan soracağı sorulardan korkar ve utanırdım. soru sormak ne haddime!
Atam senden sonra ülke götlere kaldi bu halk çomar çikti cemaatler kendi uçagimizla meclisi bombaladi.
mustafa suphi'nin selamı var.

bam!
ben şahsen heyecandan konuşamazdım bile..
anca kem küm eder sonra susar ağlardım..
Bi 10 yıl daha yaşasan 100 yıl daha rahat ederdik be atam .
hocam zamanında trablusgarba yakup cemil ile beraber gittiğiniz konusunda rivayetler var, hatta "bir gün ihtilal yaparsam yanıma alacağım ilk adam da ihtilalden sonra astıracağım ilk adam da odur" dediğiniz doğru mu.
ülkenin kötü durumunu özetledikten sonra bu durumdan çıkış için önerilerini sorardım. ayrıca yarıda kalan türk tarih araştırmalarının kapsamını (çünkü açıklanmayan bazı şeylerin olduğunu düşünüyorum kayıp vb denerek) ve bu çalışmaları devam ettirebilmek için tavsiyelerini sorardım. (gerçi en son rüyamda gördüğümde bana kızgın kızgın bir şeyler anlatıyordu (kızgın olmasını anlamamak mümkün değil) ama maalesef tek bir kelimesini bile anlamayamadım o sözlerinin)
paşam bu kadar çok içip sağlığınıza zarar vermeyin. bu milletin size daha çok ihtiyacı var.
bu dinci yobazlara karşı bu kadar merhametli olmayın. kurutun soylarını gitsin.
bir de şu ismet ipnesine dikkat edin arkanızdan iş çeviriyor gibime geliyor.
o ismet in dötünü çok kaldırdın be paşam.
sanırım konuşamazdım ve sadece sarılırdım. akabinde karşısında böylesine zayıf düşmekten ötürü utanırdım. ne denebilir ki, neyi nasıl anlatabilirim ki. kendisi yokken yaşananları anlatmaya kalkabilsem bile anlatacaklarımdan dolayı utanırdım.