bugün

Ziya Gökalp.
Ziya gökalp diyen sığır diyarbakır da türk nüfusu da vardı. Hem bak ne demiş ziya Gökalp,

Ben Türküm! diyorsun, sen Türk değilsin!

Ve islamım! diyorsun, değilsin islam! KURT

Ben, ne ırkım için senden vesika,

Ne de dinim için istedim ilam!

Türklüğe çalıştım sırf zevkim için,

Ummadım bu işten asla mükafat!

Bu yüzden bin türlü felaket çektim,

Hiç bir an esefle demedim: Heyhat!

Hatta ben olsaydım: Kürd, Arap, Çerkes;

ilk gayem olurdu Türk milliyeti

Çünkü Türk kuvvetli olursa, mutlak,

Kurtarır her islam olan milleti!

Türk olsam olmasam ben Türk dostuyum,

Türk olsan olmasan sen Türk düşmanı!

Çünkü benim gayem Türkü yaşatmak,

Seninki öldürmek her yaşatanı!

Türklük, hem mefkurem, hem de KANIMDIR:

SIRTIMDAN ALINMAZ, ÇÜNKÜ KÜRK DEĞiL!

Türklük hadimine "Türk değil!" diyen

Soyca Türk olsa da "piçtir", Türk değil!
önemli olan ırkın değil nasıl hissettiğindir. ziya gökalpte diyarbakırlı bir aileden gelmektedir soyunda kürtlük olması muhtemel ama türkçülük akımının kurucularındandır ve bu fikrin yayılmasında etkin rol almıştır. ırkları farklı olabilir nüfus kağıdı üzerinde türkiye vatandaşı olabilirler belki ama çoğumuzdan daha türkçü ve milliyetçidir çerkezler, lazlar balkan göçmeni dediğiniz insanlar. en azından başka ırklar gibi bizi sırtımızdan vurma huyları yok, aynı yurdun içinde mutlu huzurlu ve bize sadık olarak yaşıyorlar. Türkçülüğe kimsenin dil uzatmaya hakkı yoktur. herkes haddini bilsin.
öncelikle şunu belirtmek gerekir.
etnik karışma göçebe topluluklar arasında minimum düzeydedir. karışma yerleşik hayata geçmiş, komşu toplumlar arası gerçekleşen bir durumdur. göçebe topluluklar etnik kaynaşmaya elverişli değildir.

anadolu türkleri anadolu'ya gelene kadar göçebe yaşamışlardır.
tarih kitaplarında yazılanın aksine uygurlar döneminde türklerin tamamı yerleşik hayata geçmemiştir.

anadolu türklerinin bir kısmı selçuklu, büyük çoğunluğu osmanlı döneminde anadoluda yerleşik hayata tabi tutulmuştur.
tarihe dönmek gerekirse 1865 yılında dahi fırka i islahiye soykırımı yaşanmış, yakın sayılabilecek bir tarihte anadoluda halen kitleler halinde büyük nüfuslara sahip türkmen boyları göçebe yaşamışlardır.

insanlığın bilinen tarihini ele aldığımız vakit anadolu türklerinin yerleşik hayata geçtiği aralık yaklaşık olarak 1300-1865 arası olan yıllar oldukça yeni bir tarihtir. bu tarihten itibaren tamamen karışma olsa dahi dünya üzerindeki pek çok ırktan saf türkler mevcut kalacaktır.

aynı zamanda türklerin tarih boyunca bir coğrafyada sürekli yaşamaması karışma yaşasa dahi bir etnik kitleden yoğun bir etkilenme olmasını engelleyen bir diğer unsur olmuştur.

toroslarda, batı karadenizde, kısmi olarak ege, akdeniz, güney marmara, karadeniz, iç anadolu'da çekik gözlü insanlara rastlamak mümkündür. bugün toros türkmeni olan bir türkiye türkü; azerbaycan ve türkmenistanlı bir türkten çok daha fazla türk fenotipine benzemektedir.

karışma yaşayan türkler ise karışma yaşadığı için kürt, arap, çerkes olmaz.
karışma karşılıklı yaşanır.

bu yüzden ki türk eğer sonradan asimile olmamışsa kuvvetle muhtemel yine türk'tür.
ancak kökeni dahi bilinmeyen tarihte var oldukları bile şüpheli kürt, etnik çorba coğrafyasından anadoluya gelen çerkes kendini tanıttığı kimliğe mi mensuptur özünde bilemiyorum.
Mal bulmuş magribi gibi kopyala yapistir ziya Gökalp şiiri paylaşıp kendi savini kendi kelimeleriyle ifade etmekten aciz mahlukat.ziya gokalp o şiirde türk um demiyor aslında islami kurtaracak olan türkler olduğuna inandığı için böyle söylüyor.ki onun ifade ettiği türkluk senin anladığım kafatasçı bakış açısı değil. ifadesini m.kemal de bulan t.ç devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes turktür anlayısının yansıması. Tabi sen olaylara çok yonlu bakabilecek birikimden yoksun olduğun için herkesi türk yapmak heyulasina tutulmuştur. Selahaddin eyyubi nin kürt olması da önemli değildir mesala onun Kudüs u işgalden kurtaracak ferasete sahip olması önemli olan.ki milyarilk islam coğrafyasında 8 milyonluk israil in kudus u işgal edebilecek cüreti bulması senin gibi bilgi sahip olmadan fikir sahibi olan kopyala yapıştır entelerinin bakış açısından kaynaklı. Şimdi başka yerse oyna yavrucum.
Ağzı arap boku kokan birinin sıçmığı.
Bu çağda safkan Türk olduğunu sananda vardır bir saflık. Bunun yanında asimile olmuşlar da vardır.

Türk olup kansız, serefsiz bir kürd ya da arap götü yalayıcısı olmasından başka bir ırktan olup Türkleri sevmesi ve Türklüğü savunması tercih edilir.

Sen bunu bir geç de o çok sevdiğiniz arapların parasının üstüne şerif Hüseyin'i koyup, great arap revolt yazma sebebini bir anlat hele.
Bu isyan kime karşıymış? Kimlere saldırmışlar? Öyle boş boş yalamakla olmaz anlat bakalım neymiş ne değilmiş?

Tanıma dönecek olursak adam gibi adamdırlar.
Bak bak şu mezopotamya eşeklerine bak hala ziya gökalp de diyarbakırlıdır diyor neymiş onda da kürtlük varmış ee o yüzden soy önemli değilmiş de bilmem ne. Yalandan bide milliyetçilik taslıyor bak bak.

Ziya Gökalp aslen çermikli idi. O zamanlar 3.000 nüfuslu küçük bir kasaba olan çermik, tamamen türktü.
türkçülük bir kültür milliyetçiliğidir. türklüğün, türk kültürünün yükseltilmesi için çalışmak demektir. bu ülküye sahip olanlar ilk başta elbette türk kökenlilerdir ki bundan doğal bir şey yoktur; farklı bir etnik kökene sahip olmasına rağmen bu ülküyü kalbinde, tüm benliğinde hissedenler ise bedenen farklı bir milletin ferdi gibi görünseler de manen türktürler. asıl şaşıp yadırganması gereken mevzu aslen türk olup türkçü olmamaktır.
karadenizlilerin pek çoğunu kapsayan durum.
Fransız milliyetçiliği yapan zenci veya ingiliz milliyetçiliği yapan hintli gibidir koçero üst millet kavramını çözmüştür yoluna bakmıştır adamdır

Ziya gökalp diyen art niyetli oropsu çocukları için de haberiniz olsun diyarbakır cumhuriyet kurulduğu vakit zaten çoğu türkmen idi.
güncel Önemli Başlıklar