bugün

Reyiz duyarsa alayınızı öper hacılar, çok gaza gelmeyin bence malum adamın iki oğluna birden dokunuyor ucu.
Maalesef yıkılamayan algı. iş, aile, işveren, arkadaş hepsinin ağzında.

Tecilimi hem aradan çıksın hem de bu sesler sussun diye bozdum.
tuvalet çek-paslamayan adam değildir.
Evet gelenekçiyiz.

Tam olarak böle,

görsel
Komutanların götünü yalayıp, ayak işlerini yaparak adam olduğunu sanan mal beyanı.
Mıntıka yaptın 1 sene neyin silah tutmasından bahsediyorsun. Sanırsın uzman çavuş eğitimi aldı amk.
askerlik gibi durumu, bir olguyu yaşamamıs bilmemiş bir erkegimsinin erkek olmama durumudur.

orda hayatı öğreniyorsunuz hayatı!

yarın bir savaş çıksa bunlar daha silah tutamazlar.
Net ifadedir. Askerlik yapmayan uzasın. Evet.
rütbelilerin gencecik erleri ezmesi mi adamlık.
arkadaşlar askerliğinizi yaparken askerliğini yapan adam olmayanları da göreceksiniz. o yüzden böyle mal düşüncelerle hiç uğraşmayın.
herkesten baskı yiyorum gitme tecil ettir yüksek lisans yap ertele askerliği bedelliyi bekle çıkacak yakında gitme askere kilo al. bir ton söz duydum ertele ertele nereye kadar hayatımı sürekli erteliyorum askerlik yüzünden mühendislik görevimi icra edemiyorum canıma tak etti 24 oldu yaşım. allahtan kasımda gideceğim hayırlısıyla inadını kırdım herkesin zaten kısa dönemim 6 ay yapıp gelicem yaşım olcak zaten 25. neyse geç olsunda geç olmasın. askerliğinizi yapın kaçmayın kaçacak nedeniniz olmadığında sike sike zaten yapacaksınız 30 yaşında götün kalkmıcak askerde o yüzden gençken fiziğin el verirken gidin yapın vatani görev bu yapın halledin.
Adamligi herhangi bir seyi yapmaya bir kiyafeti giymeye ya da giymemeye sigara icmeye falan baglayanlarin hic biriside adam falan degildir.
herhangi bir engeli olan erkeğin yapmaması normaldir eyvallah.

engeli olmayan erkek neden yapmaz şimdi ona gelelim.

hocam bir kere devlet askerliği mecburi hale getirecek bir politika yönetmiyor. ee bizim erkeğimiz de bedelli askerliği görünce ağzının suyu akıyor hemen. ulan adam zengin olmasa bile bankadan kredi çekip gitmiyor askere. zaten şimdinin zihniyeti bozuk bir de devlet bedelli askerliği başlatınca tabi gitmez erkeğimiz.

tanım : askerlik yapmayan adam değildir eyvallah. ama askerliğe bedelli getiren de adam değildir hocam!
hayatı öğrenmeyi izmarit toplamaya indirgeyen yazar beyanı.
20 yaşında fidanların can verdiği ülkede askerden kaçanlar ve çürük olmadığı halde rapor alanlar adam değil it bile olamazlar.
Aynen. Katıldığım önerme.
ötekileştirme zihniyetinin bir başka tarifini gösteren ve türkiye'nin asıl sorunu olan "bizden" olmayan tü kakadır felsefesine ait söylemlerden bir başkası daha.
Askerlik yaparsan adam olursun
Yapmazsan fenere başkan olursun
Askerlik her türkün namus borcudur
Büyükanıt paşaya selamlar olsun.
sağlığı sıhhati yerinde olup, tabiri caizse domuz gibi olup askerlik yapmıyorsa, bırak adam demeyi, insan demek bile doğru olmaz.
parazittir efendim. bir bağırsak solucanından en küçük bir farkı yoktur.
Yuh dullew. Neyse sakinim askerligimi 6 ay yapip bir an once astsubaylik rutbesine gecmek isterim. Astlarim yasadi ben sert biri degilim hadi yine iyiler. Saygilar...
ay ben askerde çok tahrik olurum ayol. düşünsene talim yapan kaslı ve terli gençleri...
türkiye'de askerlik yapmak kişinin kendi mizanında vereceği bir karardır, bundan gayri kimsenin söz söylemeye hakkı yoktur.

imza
ex-j.er.
Askerliğimi Şırnak Silopi'de yaptım ama o dediğin öyle olmuyor işte. Gece saat 04:00'de uyanıp nöbete gidiyorsun, nöbette kafana dank eden tek şey o an kulüplerde eğlenen insanlar. Rahat uyuyan anneni babanı düşününce rahatlarsın ama aptal bir rahatlamadan başka bir şey değildir.
eskiden sünnet olmayana adam değil derlerdi biraz evrilmişiz iyi bari.

ileride oğlum olursa göndermeyi düşünmüyorum. amerika da okutup askerliğe elverişsiz raporu alırım.
önce başbakan olmam lazım.

edit: kızım olursa söz danışmanım yapacağım.
sağlık sorunu olabilir, kendini askerliğe yatkın bulmuyordur. yani bütün bunlar dışında bedenen ve zihnen askerlik için engeli olmayan kişiler için geçerli önermedir. yapabilecek durumdayken askerlik yapmayan adam değildir.