bugün

Sürekli aklımdaki olay. Boxer'ı da çıkart diyenler oluyormuş. Utandığım birşey değil fakat bayanların önünde 15 kişinin önünde de yapılmaz ki*
boxer'ın çıkartılmasından korkanlar için bir atasözümüzü hatırlatmak gerekiyor;

(bkz: bakarsa bağ olur ellerse dağ olur)
Askerlik tecili için gerekli kağıtları doldurduktan sonra muayene olmaya sıra gelmişti..Şehir efsanelerinin biri bin para tabi ben de biraz korku...Doktorun yanına 3 kişi gittik o arada yanımızda hemşeriler var.Tabi ben merak ediyorum indir derse bunlar yanımızda duracak mı ? Doktorun boy,kilo ve sağlık problemin var mı sorusunun ardından elim tam kemere gidiyordu ki tamam gidebilirsin dedi.O an askerliği bitirmiş gibi sevindim.Peşimden gelen çocuk ise sorulan boy,kilo sorularına bilmiyorum cevabı verdiği için hemen oradan uzaklaştırıldı..Merak ediyorum sonradan bizim de boy ve kilo konusunda salladığımızı farketti mi?
Gidenlerden garip yorumlar duyduğum,indir! komutu geldiğinde şekilden şekile girdiklerini anlatan arkadaşlarımın olduğu,benim ise halen zamanı gelmediği için gitmediğim garipsi durum
-varmı bir şey ?
masum asker adayı-bilmem.bildiğim kadarıyla yok.
-iyi.sıradaki gelsin !
boxerla gitmenizi tavsiye ettiğim olay.
üsye teşhisi konulup 3 gün istirahat verilebilen muayenedir. şaka şaka asker oluyorsun muayene sonrasında, şayet torpil ya da rahatsızlığın yoksa.
istanbul, ankara, izmir gibi büyük şehirlerde yaptırılmaması gereken muayenedir. eğer kütüğünüz buralarda değil ise. zira işkence olur kuyruk üstüne kuyruk beklersiniz. kütüğünüzün olduğu ile değil ilçeye gidin. bomboş kapıdan eliniz zikinizde içeri girin. evraklarınızı memur abi hazırlarken size ikram edilen çayınızı için. evraklarınızı alıp ilçe sağlık ocağına gidin. zaten iki doktorun imza atması gereken belge için sağlık ocağında iki doktor sizi hazır bekliyor olacak. bir izzet bir ikram ki sormayın. soyadınız tanıdık gelirse biraz baba, dede muhabbeti yapın. imzaları aldıktan sonra iyi dileklerle kapıya kadar uğurlanın. şubeye geri dönün ve evraklarınızı teslim edin. yiğenim karnın açsa yemek yiyelim teklifleri ile şubeden uğurlanın. otogara inip otobüsünüze binin ve evinize dönün. hem memleket havası almış olursunuz hem de insan gibi bütün işlerinizi halletmiş olursunuz. *
25 kişilik gurplarla donla 15 doktorun karşısına çıkıp boy kili temel sağlık gibi testlerden geçmektir. soyunmak istemeyen duyarlı arkadaşlar nöbetçi ere söyler > ast subay bunları özel bir odaya alıp tek tek giyinik muayne ettirir bu açıdan tsk dünyada tektir askerini düşünür, amerikada sopa yersiniz böyle bir istek karşılıuğında.
bazı şubelerde doktor 2 hatunla muhabbet ederken sizi er muayene edebilir.
subaylık, astsubaylık, uzman çavuş ve genel askeri görev yapmak üzere askeri hastanede yaptırılan bir muayenedir. subaylık muayenesine girmiştim. anlatılanların aksine yüzeysel değildir. dişlerinizden tutun vücudunuzdaki benlerin yerlerine bölgelerine kadar dikkat edilmektedir. omurganızdaki açılara bakılarak asker olup olmayacağınıza karar verilir.
+ varmı hastalığın.
- yok
+ hiç sıkıntın, rahatsızlığındamı yok.
- bahar alerjim var.
+ onu geç sen.
değişik şekillerde yapılan muayenedir. bir kaç yıl önce tecil ettirmek için gitmiştim şubeye. önceden duyduğum rivayetler falan bol. hafif bir tedirginlik vardı içimde. sonra girdim, sorular sordular. hastalık var mı, ailende genetik bi sorun, boy kilo falan. sonra tamam dedi postaladı. hani lan soyunuyorduk, etraflıca kontrol ediliyordu. robdöşambrımla kontrol ettiler. neyse rahatlamış bünyeyle döndüm. 1 yıl sonraydı sanırım. arkadaşın biri de tecil için gitti, dedim yok lan inanma söylenenlere, bi bok olduğu yok, soru soruyorlar gönderiyorlar diye. gitti aynı şubeye, 5-6 kişi almışlar içeri, anadan üryan soymuşlar, yoklamışlar filan. bana niye aynı muamele yapılmadı arkadaş, benim neyim eksik.*
Dun itibariyle yaptirdigim muayene. Don felan cikarmiyorsunuz.
Ameliyat oldun mu ?
Dovme varmi?
Bu iki soru haricinde baska bir eylem veya soru gelmedi.
(bkz: korkmayin)
yüzünüze dahi bakılmadan yapılan muayenedir. zaten terso bir durumda her türlü sağlık belgesi elinizde oluyor.

ameliyat oldun mu?

kronik hastalığın var mı?

vs. öyle cıldak falan kalmıyorsunuz.

zaten yukarı da adam belirtmiş.
pembe tezkere icin basvuranlar icin en zevkli ve ilgi cekicisi anal muayenedir.
doğru zamanda giderseniz son derece basittir.
kollarını aç, filmini göster... iğne izin var mı? yok. tamam.
aile hekimliğinde 10 dakika içerisinde biten muayene. başkasına inanmayın. ne soyuyorlar hayırdır? evet.
3-4 soru sorar ve yollar mk ne taşak tartması.
- pantolonu indir. baksırı da indir. tamam kalkar bunda birşey yok.
Atıp tutulan kontrol. Sanarsın savaş pilotu alıyor o var mı bu var mı? iki soru o kadar. Evet.
eskisi gibi değil artık... rahat olun.

şimdi bütün geçmiş hayatınız doktorun bilgisayarında yüklü durumda.

bir kaç saniye içinde ne mal olduğunuzu yada genel durumunuzu görüyor.

olabildiğince çok asker alınması için fazla titizlenmiyor, ıvır zıvıra bakmıyorlar.
komando okulunda göz muayenesi kısmında iken,

+" abi bende astigmat var, refuze olmaz mı" dedikten sonra, gözleriyle gözlerime bakıp;
- " bakiim, sende bişey yok koçum" deyip, şaaaaak diye komando olmaya uygundur ibaresini basması gibi diyologların olduğu mevzudur.
2001 senesinde hiç soyunmadan girip çıktığım muayenedir. kasımpaşa deniz hastanesinde muayeneyi yapacak olan yanlış hatırlamıyorsam yüzbaşı belki binbaşı rütbesindeki komutan akşam saatlerine denk gelmesi sebebi ile ve bekleyen 200 kadar asker olması sebebi ile hepimizi hastanenin koridoruna oturtup sinirli bir şekilde " var mı lan dalağı böbreği eksik olan ameliyat geçirmiş sorunlu tip aranızda" diye sorup el kaldıranlar odaya alıp diğerlerimizi evrakları almamız için görevlilere yönlendirmişti. giderken bende endişeli idim anlatılanlardan "soyuyorlar dibine karpuz hesabı vurup içine bakıyorlar" falan gibisinden ancak öyle olmamıştı çok sevinmiştim. gittiğim birlikte de soyacaklar demişlerdi ama orada da üstümüzde boxer ile yüzeysel bakıp depoya yönlendirmişlerdi..
tabanlarınızı görmek için "ayağınızı kaldırın" dendiğinde ayakkabınızı çıkartarak gösterin. çocuğun biri ayakkabısıyla yapmıştı albay çok gülmüştü.

"bakayım nike mı pazar işi gibi duruyo ama" demişti.