Burjuvazi'nin olmayan demokratlığına,burjuvazinin sahtekarlığına inanmayanlar için;Türkiye sınırları içerisinde anlam bulan bir etmen, anti-kemalizm.(Haklı olarak Atatürk'ü sevmeyen kişiler olan aşırı dindarlar da anti-kemalizme destek verirler tabiki bu onları ilerici yapmaz.Önemli olan sınıf perspektifi ile anti-kemalizmi benimsemektir)
önce şunu sorgulamak lazımdır, kemalizm denen olgu Atatürk'ü ne kadar yansıtır.
(bkz: Atatürk ü seviyor sayıyorum ama kemalist değilim)
ne kadar da ironiktir. Bugun karl marx'ı okuyan ve burjuva işçi asker sınıfını bas bas bagıran iyi niyetli olan ve kendini gercekten solcu gören arkadaşlarımız mustafa kemalin devrimi olmasa değil Das Kapital'i okuma ve yazmayı bile bilmemeyeceklerdi...

Dönemin ülkesinde burjuvası da aristokratı da Saraydı. işçi sınıfı ise sanayi mi var kardeş ne işçisinden bahsediyorsun ? Kuran'ı bile okuyan çok az insan varken sen hangi ülkede ideolojiden bahsediyorsun?

Kısacası Mustafa kemal devrimleri kimin kuyrugunu yakmıssa o su anda antikemalisttir. Neden oldugunu bilmez bir yakıştırmada bulunur. Nesnel olamaz.

gerçekten de tam bir komedi. ülkede kol gezen diğer ideaların propagandaları zarar verirken. Fatura her zaman kemalizme kesilmiştir. Nerede yanlış bişey olsa yanlış kemalizmdedir.

Bugün hepmiz doğu almanya'nın nasıl olduğunu biliyoruz. yaşamış olanlar iyi örneklerdir..
Türkiye'de pekçok şahsiyet tarafından benimsenmiş felsefe... kemalist düzenin gerici sisteminin bıktırdığı insanlar tarafından benimsenmiştir...
kemal atatürk'ün şahsına değil, kemalizm ideolojisine ve kemalist dönem uygulamalarına karşı olma durumudur. birbiriyle alakası olmayan çok değişik görüşlerden anti-kemalistler vardır. islamcılar, komünistler, liberaller, atsızcılar vs. ama maalesef anti-kemalist denince akla ilk siyasal islamcılar geliyor. halbuki liberal hareketin yaygınlaşmasıyla seküler bir anti-kemalist anlayış da her geçen gün taraftar kazanıyor.
ben atatürk'ü seviyorum ama kemalizmden kastınız toplumun dinamiklerini tamamen reddedip tarihi geçmiş bir muhacir/alevi jakoben diktatörlük rejimini savunmaksa ben anti-kemalistim arkadaş!