bugün

rutubet.
Virane bir ev. Avlusunda onlarca kedi ve dayımın mavi arçelik motoru. ikisi de hayatta değil,mekanları cennet olsun.
Topak, koyun yoğurdu, çeşit çeşit reçel. Miss.
Tuvalete koşarak gittiğim karanlık koridor,çilek reçeli,deniz kenarı,sokaklar.
ömrü köyde geçmiş bir kadındı benim anneannem ama 1 duble rakıyla sigara içmeyi çok severdi . yazın o kurulan rakı sofrasını hatırlarım ve sigarayı tutuşunu.
tek yastıkta kocayın lafındaki tek ve uzun yastık.
Çocukluğum.
Lokum, islemeli kadife koltuklar, sessizlik, nokia 3310.
Iki katli bahceli, bahcesi güllerle meyve agaclariyla dolu asmasi olan asmanin altin da benim icin dedemin her yaz kurdugu salincak evin alt katin da bisikletim, anneannemin haftasonu bizim icin yaptigi sac borek ocagi, evin arkasina dolasinca buram buram eski kokan bir kiler, eve girdiginiz de yer minderleri, kucuk bir salon ve oturma odasi, mutfagin da tel dolap evde surekli acik olan bir radyo, kısın oturma odasin da yanan bir soba, sobanin ustun de kizaran ayvalar, kafanizi kaldirdiginiz da odunlardan bir tavan, gece olunca bizim icin acilan yer yataklari dedemin her gece uyumadan tuvalete git demesi, sabah arkada ki camiiden yukselen ezan sesiyle namaza kalkan dedem ve anneannem, anneannemin her sabah sarı kızım diye uyandirmasi ve kapidan girer girmez sagda anneannemin el orgusuyle oturup radyo dinlemesi. Cocuklugum. En huzurlu oldugum yerlerden bir tanesi. 4 sene beni sarip sarmalamalari ve buyutmeleri. Hafta da iki gun de bir beni dalinle yikamasi. Ben ve ablam geliyor diye dolan buzdolabi. Portakal sekerleri. Anneannemin yemekleri, recelleri.

Cok mutevazi ama cok mutlu bir yuva. Iki evlat acisi yasamalarina ragmen.

Ikisi de bir gun yanimiza gelirken trafik kazasiyla cok ani ve cok erken gittiler. Mekanlari cennet olsun. Ne hayalini kurduklar gibi benim universiteli olmami, ne ablamin mezuniyetini, ne de ablamin cocugunu goremediler. Bize kalan anilar ve anneannemin emek emek ordugu danteller oldu.
Yoğurt çorbası.
içinde aş otu olan yoğurt çorbası hem de.
odun sobası,

saksıda bitkiler,

mis gibi kokan yemekler...
Eski kazak ve kumas elbiselerden geriye donusturulmus Örgü paspaslar,battaniyeler,patikler.
Kırk yıllık ahşap iskandinav koltuklar. Bahçe girisindeki vişne agaçları. Hic gormedigim rahmetli dedemin turgut özala benzeyen duvardaki fotoğrafı. Sokaktan geldigimde elime tutusturulan salçalı veya uzerine toz şeker serpilmiş yogurtlu ekmek. Tek kale mac oynayabildigimiz dev orta salon. Arka bahcedeki tavuk kumesi ve psikopat horozu. kollarimda can verirken şu meşhur son nefes denilen olaya şahit olmam. simdi evi de yavas yavas ölüyor. Eşyaları dort bir tarafa dagildi. Zamaninda kör gözleriyle ördügü tüm o örguler tum cocuklarinin evlerinde hala kullaniliyor. Ha bir de enteresan mizahiyla anlattigi komik hikayeler var aklimda.
içerisinde tüm torun torbanın vesikalıklarının yer aldığı eski zaman vitrini.
Bahar sabahları çiçek açmış portakal ağaçlarının altında kahvaltı. Anneannemin o enfes sıkmaları ve enfes bir çay. Sonra akşama doğru hafif bir serinlik çökünce elinde okey takımı ile gelen anneannem. Türk kahvesi vs.
ölmüş olması..
anneanne kokusudur.
Ahır, kümes, bostan, toprak ev. Yazın çocukluğum geçtiği yer. O günlere dönmek için her şeyimi veririm lan.
Uzun koridor.
huzur. güven. rahatlık.
anneannem 35 yaşında glakom'dan görme yetisini kaybetmiş ama el yordamıyla tüm düzenini kurmuş güzel bir insandı. evindeki eşyalarının azlığını ve elleriyle her nesneye/kişiye dokunarak tanımasını unutmam mümkün değil. nur içinde yat ninem.
Maalesef ki hicbir sey.
balkon. çocukluk. anılar...
Erken uyanmak, istediğin saate kadar televizyon izlemek, yemek yapmak, bulaşık yıkamak, temizlik yapmak, çatıdaki martı sesleri = huzur hele ki sabah uyandığınızda o ayak sesleri ile uyanmak gibisi yok. Zırt pırt gelen komşular, Şımartılmak, kıskançlık, evde tek başına ohooo her şey geliyor ama daha hanım hanımcık olduğum kesin.
Tarhana kokusu
Bir odada ust uste serilmis islatilmayi bekleyen köy ekmekleri
Köy tavuğu ve bulgur pilavi uyumu
Sesi sonuna kadar açılmış televizyon
Gecen sene senin hediye ettigin seyi bu sene sana hediye etmesi
Cali supurgesiyle ev supurmeye çalışıp, beceremeyerek daha da beter etmek
Kisaca zor ama eglenceli köy hayatı
Rahatlık, huzur.
güncel Önemli Başlıklar