bugün

Al birini vur ötekine gibi bir versus sanki.
ikisini de severim Ama Bursa daha güzel tabii ki.
Bursa'da kışın haftasonu sıkılırsan Uludağ'a git. Mudanya'da denizi var. iznik'te gölü var. Buna rağmen kesmedi diyorsan az paraya kıy istanbul kaçamağı yap. Bursa geceleri çok karanlık geliyorsa görükle'ye git. Ben AVM meraklısı değilim ama avm seviyorsan zafer plaza, kent meydanı, Özdilek, Anatolium yeter. insanın manevi dünyasına seslenen çok sayıda tarihi yapısı vardır Bursa'nın..
Ankara'da hayatımın sadece 3 gününü geçirdim. Memur şehri denen şehirde ulaşım bu kadar pahalı olmamalı en başta. Arkadaşla takıldık.. yazın gelirsem gezmediğimiz yerleri gezelim, dedim. "Zaten Ankara'nın tamamını gezdik" dedi bana. Nüfusu 5 milyona dayanan şehirde sadece 2-3 caddede hayatın akmasını anlayamadım. Muharrem ince nin yürüyüş yaptığı parkur örneğin. Ankara'yı seven insanlar bu parkura çok farklı anlamlar yüklüyorlar. Trabzon bile Ankara'ya fark atıyor sosyal hayat olarak.
Samsun'un batıparkı bile seğmenleri sollar.
Bursa Ankarayı serçe parmağıyla ezer dağ deniz ada göl ne ararsan bedavacı ankarada doğa bulmakmı? Servet öderseniz tabi belki sahip olursunuz. Bu demek değilki Bursa hep doğasını koruyor şimdi bir bakın gökdelen trafik kötü işler çıktı ama dediğim gibi Bursa kaldırıp havaya atar Ankara ne lan başkent olmasa bozkır yığını
Bursa her türlü siker. Ankara hiyerarşisi Bursa'da yoktur. Bursa daha özgün bir şehirdir.
osmanlı'nın başkenti bursa ile cumhuriyetin başkenti ankara'nın karşılaştırılmasıdır. bursa ankara'ya göre sanayi anlamında çok gelişmiştir ankara daha çok memur ve bürokrasi şehridir. bursa yeşildir, denizi, dağı, sanayisi ve havası ile bu kapışmadan galip çıkar ama bursankara kardeşliğinden dolayı bu iki şehrin kardeş şehir oldukları bilinir.
Uludağ Üniversitesine istanbuldan gelmiş biri olarak bursa diyorum. Ankara'da 1 hafta kaldım açıkçası pek bir güzellik göremedim. Bursa'nın her yeri ayrı bir güzellik. meydanı kültür merkezi, az ötede başına ak düşmüş uludağ, biraz geride yeşilin ve mavinin en uyumlu hali gemlik daha ne olsun.

Bursa güzeldir ya ayda bir geldiğim istanbul'dan hemen kaçıp gidesim geliyor artık. Bugün geldim pazar gelse de gitsek diyorum.
ankarada üniversite okumuş ve bursa da doğup büyümüş biri olarak ikisinin de yeri ayrı olmakla birlikte tabi ki bursam bir adım öndedir.
yorumlardan ben sizin derdinizi anladım. istiyorsunuz ki adam gibi mekanlara gidip hayvan gibi sarhoş olayım, istediğim yerde flört ettiğim kızın orasını da tutabileyilim burasını da öpeyim. siksem bile kimsenin haberi olmasın. sizin mekan ve kültür anlayışınız böyle olduktan sonra ne söylenebilir ki size müstehak yer pompeidir anca. zaten bursayı seçmeniz bir talihsizlik olurdu.
birisi döneri ekmek arasında, diğeri tabakta* yer.
bursayı inegöl ve yıldırım dışı tutun ankaranın ise ister demetinde ister bahçelisinde yaşayın ve hala ankara diyorsanız gidin bir psikiyatr ve ilaç tedavisine başlayın, yol yakınken yapın bunu.
Iki şehirde de yaşamış biri olarak hiçbiri diyorum.
iki şehirde de yaşamış biri olarak* tabiki de Ankara demek istiyorum.
birisi cennettir, diğeri gröndlanddır.

birisine tanrı rahmetini yağdırmıştır her yerinden yeşillik fışkırır, diğeri ise bildiğin çöldür.

birisinin uludağı vardır, diğerin tepeleri.

birinin marmara denizi vardır, diğerinin gölü bile yoktur.

birisi 150 yıl osmanlıya başkentlik etmiştir, diğeri zorakilikten başkent seçilip sadece idari başkent olmuştur.

birinde samimi insanların sayısı fazla iken, diğerinde insan bulmak zordur.

biri kasaba gibidir, lakin tıpkı bir yuvadır az ve öz yerler vardır, diğeri bildiğiniz beton yığını, soğuk, ciddi ve karmaşıktır.

birinin metrosu gayet anlaşılır, diğerininki saçma sapandır.

birinde nilüfer ilçesi gibi bir kültür ilçesi varken, diğerinin çankayası bile b.ktandır.

birinin tek sorunu inegöl ve yıldırım iken diğeri başlı başına bir sorundur.

suç oranı, memur oranı ne bileyim aklıma gelmeyen bütün pislikler ankarada iken cennet asıl cennet bursadadır. karşılaştırmaları sonra da yapacağım fakat size söyleyeceğim şeyler kentimin, şehrimin güzel insanları hani nasıl desem bazı kötü filmler ya da bilgiler vardır ya ben bunu niye öğrendim, keşke hiç öğrenmeseydim bu bilgiyi filan dersiniz ya ankara da işte öyledir hiç heves etmeyin, sadece 1-2 ay bursa'dan uzaklaşın ki geri dönüp ne kadar güzel ve vazgeçilemez bir şehir olduğunu görün bu mutluluğun farkına varın. sağlıcakla yeşil kentin güzel insanları.

sonuç: versus u bile saçmadır. hani dersiniz ki hangisi daha iyi acaba dersiniz. burda ankara akla bile gelmez. en önyargılı, en bağnaz insan bile 2-3 ay bursada yaşasa ben burayı hiçbir yere değişmem der bundan eminim.
gözü kapalı bursa. eğer nilüfer veya merinos'ta oturuyorsanız(gemlik zaten biliniyor) bursa mükemmel bir yerdir. insanlar iyidir. çevre iyidir.

ama gidip de yıldırım'da da oturma kardeş.
bursa'da yaşayan biri olarak kararsız kaldığım durumdur. bursa da iyi hoş güzel memleket, bilhassa merkezindeki tarihi doku ve görsellik çok hoş. deniz desen deniz var. kar desen kar var. ankara'yı önceden hiç sevmezdim ama sonradan sonraya sempatimi kazandı. yine de bence bursa 1 adım önde.
her iki şehrin de iyi ve kötü yerleri vardır. ankara şimdinin başkentidir bursa ise geçmişte osmanlının. nereleri kıyasladığınıza bağlıdır daha çok. bir deniz kenarındaki mudanya ile ankara'nın bentderesini kıyaslıyorsanız bursadır, ya da tam tersi ankara'nın çankaya'sıyla bursa'nın ankara yolu altını kıyaslıyorsanız ankaradır pek tabi. nerelerini nasıl kıyasladığınızla ilgilidir daha çok. tabi ben denizsiz ve arada bir istanbulsuz yapamadığım için bursa diyorum. tabi yeşili ve doğal güzellikleri de daha fazladır bursanın. uludağ, iznik, mudanya, tirilye, uluabat sanki biraz bursanın arayı açmasına vesile oluyor gibi duruyor.
bursa izmir' e, istanbul' a yakındır. bursa' da deniz vardır. diğer kıyaslamalarda birbirine yakındır bence bu iki şehir ama ortaya koyduğum iki kriterle bursa her türlü basar.
istanbula daha yakın olduğu için bursa.
Ankara gri renkli bursa ise yeşil renkli şehirdir.
Daha az yobaz olduğu için Ankara.
yeşil bursa, soğuk ankara ikisi de iyidir be.
denize kıyısı oldugu için bursa.
tallinn.
tatile mi gidiyorsun kardeş?okumak içins saçma bir kıyaslama.yok eğer hayalin yoka keyfine tercih yapacaksan ank ara sana göre değil.ankara'da okunur,başka da bir şey yapılmıyor.