bugün

ben bu liseden meslek lisesine gecmistim.

çok fazla abartılıyor.
Benim mezun olduğum aöl Türkiye dereceliydi ve birçok anadolu lisesinden sağlamdı, hersene 6 aühf ve 7-8 tıp cıkaran bir okuldu 90kisilik kontejyanla ve kapatılıp sosyal bilimler lisesi yapılan okulumdur.
3 sene once bitirdgim lise.
Yerinde yeller esen lisedir. Tamam diğer liseleri geçtim de eğitim kitaplarının kapağında her daim fotoğrafı basılı olan çapa nasıl fen lisesi olur ya? O bildiğin çapa aöl yani hala benim gözümde.
Çoğu fen liselerine dönüşmüş liselerdir. Bu durumda en azindan ögretim görevlilerinin değişmesi gerek fakat türkiye de yaşıyoruz..
eğitimi iyi olduğu için kapatılan yada değiştirilen liselerdir. aman nolucak canım imam oluversinler...
zamanında birilerinin içine az oturmamış liseydi. bazı öğrenciler çocukluktan çalışır çabalar lgs'ye girer fen lisesi olmazsa anadolu öğretmen lisesi yazardı. çok kaliteli olan anadolu liselerinin önceliği kaptığı bölgeler de vardı mutlaka. her neyse burası özel statülü mesleki lise kapsamında olduğundan eğitim fakülteleri tercihlerinde 12 ila 24 puan arası ek puan verirlerdi. ki sırf bu yüzden tam puan yapan birinin bile boğaziçi'nin ilgili bölümlerine kaydolma imkanının teorik olarak olmadığı seneler yaşanmıştır. aklı başına lise de gelen vasat ve ağzı boş laf yapan bir kesim tarafından verilen 24 puanın adil olmadığı dillendirilirdi. şimdi dingilin biri gelmiş üniversitede selamlarını almazlar demiş de oradan aklıma geldi.
artık hiçbir işlevi kalmamış lise türü.

buradan mezun olanların çoğu hukuk, tıp, mühendislik, fen-edebiyat vb. programlarına gidiyor. aöl mezunu olup eğitim fakültesi öğrencisi olmak için yanıp tutuşan gördünüz mü çevrenizde? ek puansız yeteri kadar başarılı olamayanlar da ek puan sayesinde kalburüstü bir üniversitenin eğitim fakültesini kazanabiliyor.

yitirdiği bir diğer işlevi de öğretmen kazandırma olayı. bana soracak olursanız bu formasyon mormasyon hikaye. prosedür gereği formasyon eğitimi alıp, öğrencilerini döven, onlara hakaret eden öğretmenler dolu değil mi piyasa? ya da ne kadar iyi bir eğitim alırsa alsın ders anlatmayı beceremeyen, öğrencilerin sorularını yanıtlamaktan aciz "formasyonlu" öğretmenler yok mu? daha eğitim fakültelerinde bile durum böyleyken, aöl'lerin "öğretmen yetiştiren lise" özelliğini çoktan yitirmiş olması kaçınılmazdır.

artık bu liseler kapatılmalı ya da şu ek puan olayı kaldırılmalı. madem mezunlarının çoğu eğitim fakültesine gitmiyor artık, o ek puanları kaldırın da daha adil bir sistem olsun.
2004 yılında mezun olduğum ve 21 kişilik sınıfın 21inin de istediği bölüme yerleştiği lise.

Bu 21 kişinin 5'i 9 Eylül'e, ve içinde benim de dahil olduğum diğer 5'i de uludağ'a yerleşti ki okulun ilk zamanları herkes ağzını ayırmış gezerken biz sülalem raad panpa modunda takılıyoduk.
1 sene gitmiştim güzeldir anadolu öğretmen lisesi.
2012de mezun olduğum lise. ilin en iyisiydi ygs ve lys de. Suan imam hatip büyük ihtimal.
hakkında hiçbir bok bilmeyenlerin konuştuğu lise. maksimum ek puanı 24'tü o da doğal olarak sadece öğretmenlik tercihlerinde geçerliydi. çok tıp, mühendislik, hukuk kazandırmıştır bu okullar. yabana atılamaz. istediği öğretmenlik tercihine yerleşemeyenler tarafından bok atılır o ayrı.
mezunları şu an kendi okulunun başlığını savunuyor. başka okulun başlığına gidip eziklenmiyor.
5 sene önce mezun olduğum lise türü. ama ben bu okulu hiç sevmedim arkadaş. hem de hiç sevemedim. ama yine de emeği var sonuçta. üstteki düz lise mezunu olup sanayide işe başlayanların aksine iyi yerlere gitmiştir çoğu öğrencisi.
Fen edebiyat mezunlarının hiç hazzetmediği ortaöğretim kurumu.

E oğlum sen zamanında bilmiyor muydun bu fakültelerin akademisyen yetiştirdiğini? Niye formasyon aldın? Öğretmen olmak için değil mi? Sen standart sapma, mod, hareleme etkisi nedir ilk kez üniversitede karşılaşırken bu adam lise 1 de gördü onları. Sen düz lisede bak yanlış anlama diye genel lise demiyorum okuldan eve evden okula gidip gelirken o adam anasından babasından 1000 kilometre uzakta günde 3 saat etüt gördü lan.

Yok ek puan olmasa kazanamazmış da bik bik bik. Ulan adamlar ham puanda zaten %2lik dilime girip üniversite kazanmış kendi puan türünde Türkiye'de her fakülteye yerleşebilecek adamlar. Neyin derdindesin delaanlı?
zamanında kazanamamasının acısını çekenler tarafından olay iki polinom sorusuna indirgenmiştir ki onun lise bir matematiğinin ilk dönemine ait basit sayılabilecek bir konu olduğunu hatırlatmak isterim. arkadaş ondan sonra matematikten kopmuş galiba. mesele göt kalkıklığı değil isteyene hak ettiği cevabı vermek güzel kardeşim. kazanamadığı her şeye çamur atarak yaşayanlar dünyayı da kirletiyor biliyor musun? hayat bu tür adilerin bıraktığı tortular yüzünden çekilmez oluyor. sen onlardan olma istersen daha fazla.
eğitimi nispeten diğer liselere gre daha iyi olan lisedir. burayı okuduğunuzda illa öğretmen olmak gibi bir zorunlulğunuz yok tabi ki. ankara'da hasan ali yücel anadolu öğretmen lisesi'nde yatılı okuduysanız oldukça eğlenmişsiniz diyebilirim. mezun öğrencilere bakın hepsi kaliteli üniversitelere yerleşmiştir.
Mezun olan öğrencilerin yerleştiği bölümleri bir yana bırakırsak ortam olarak gayet seviyeli olan liselerdi(üç farklı bölgede bizzat yaşadığım öğrencilik tecrübelerine dayanarak söylüyorum). ayrıca aklıma gelen daha başka bir mesele var ama muhtemelen yanlış anlaşılırım, o yüzden bu kadarı yeterli.
Yatılı okumanın dışında pek bir hayrını görmedik. Ama bu yatılı tecrübesi insana çok şey katar o ayrı. Öyle bildiginiz paralı yurtlara benzemez. Belli bir kapasiteye sahip anadolunun garip ama kültürlü çocukları oluşturur bu kitleyi.
kapatılması kötü olacak bence. Eski köy Enstitülerini tam olarak yansıtamasa da bir şekilde onların devamı niteliğinde idiler. Eğitim sisteminin içine etme çalışmasının bir parçası da buydu tabi.
2015 yılı itibariyle tarih olmuştur. yerlerine anadolu lisesi ya da imam hatip liseleri kurulmuştur.
Bir yılımın geçtiği okuldur. Eğitim kalitesi yüksekti.
artık sosyal bilimler lisesi olmuştur.sorulduğunda kimse öğretmen olmak istemezdi ama ek puandan yararlanmak çoğu kişiye nasip olmuştu.
tarihe karışmış lise türüdür.
Bilindiği gibi çok ta iyi bir eğitimi olmayan adı değiştikten sonra pek te işe yaramayan şuan okuduğum okuldur.
bugün son mezunlarını vermiş lisedir. güzel nesiller geçti, güzel insanlar mezun oldu buralardan. o güzel insanlar artık tarihin tozlu sayfalarında Anadolu Öğretmen lisesi mezunları olarak yerlerini alacaklar. ben de bir öğretmen lisesi mezunu olarak tüm öğretmen lisesi mezunlarına bu buruk günde selamlarımı iletiyorum.
seviliyorsunuz kardeşlerim.