bugün

artık hiç bir şeye şaşırmamaktır.
iy midir kötü müdür bilmiyorum ama insanın hayatını sürdürmesi için elzem olan davranış. Aksi takdirde nasıl hayat nasıl devam ettirilebilirki. Bir şekilde alışıyorsun, normal gelmeye başlıyor herşey…
kendi verdiğin bir karardan ötürü uyum sağlaman gerekiyorsa anlaşılabilen olay.
ancak kendi dışında gelişen ve söz hakkının olmadığı durumlar yüzünden maruz kalıyorsan sadece öfke ve depresyon getirir.
Alışamasaydık çok daha zor olurdu kesinlikle. Alışmak zorundayız, her türlü şeye. Bu da bir adapte olma yöntemi sonuçta.
Bazı şeylere alışmak acı verici oluyor elbette. Mesela pandeminin başlarında nasıl da televizyona kilitlenirdik, saatlerce haberleri izlerdik. Zaman ilerledikçe sadece günlük ölü sayılarına dikkat etmeye başladık -gerçekliğine bin şahit isteyen ölü sayıları tabii-. Eğer alışamasaydık hayat geçmezdi ki. Sürekli ölüler için yas tutuyorsun, hasta olmaktan korkuyorsun dışarı çıkamıyorsun insanlara yaklaşamıyorsun. Böyle bir hayat olmaz.
Sevmekten daha zor geliyor.
sevmekten daha zor olduğu söylenir.
Kudurmaktan beter olan mı?
Zaman alır.
bir ara dünyada büyük bir yıkım olsa ve geriye çok az kişi kalsa ayakta kalan kişiler bir süre sonra o yıkılmış dünyada doğup büyümüşler gibi davranmaya başlarlardı gibi bir söz duymuş idim bir ara bir yerde. neyse genel olarak kişiler için iyidir bana göre. diğer türlü koşulların değişmesi sonucu geriye pek ayakta kalabilen kalmazdı herhalde.
Bir yara ilk açıldığında insanın ruhunda 40 mum yanarmış. Her geçen gün mumlardan biri sönermiş. 40. Günün sonunda 40. Mum söner ve insan unuturmuş, yada alışırmış.
icardi'ye karşı yaşadığımdır. giderse 6 ay depresyon. lütfen... alışmak sevmekten daha zor amk.
Bir kalmamaktır.

Hevesin, insanların, mutluluğun.
işte böyle nehrin akışına karşı duruşlarla gelin,
varsın zayıf olun, yenilin. ama nehrin akışına bırakmayın kendinizi.
Sevmekten daha zor gelen duygu.
insan her şeye alışan bir varlıktır. tolstoy
insan her şeye alışan bir yaratıktır. Sanırım bu onun en iyi niteliğidir.
(bkz: ölüler evinden anılar)
Ne demişler "alışmak sevmekten daha zor geliyor."

Bence zamanın her açıdan en kötü olayı. Alışmak için zaman, bundan vazgeçmek için sarf edilen zaman ve efor.
En iyisi her şeyi tadımlık yaşayalım.
Bazen yalnızca zorunda kalırsınız.
belki zamanla acıların geçmez ama elbet alışırsın..
aslında alışmak zordur.

her gün gördüğünüz, konuştuğunuz, sarıldığınız kişiyi görmemeye, sesini duymamaya ve kokusunu içinize çekmemeye alışmanız gerektiğini söylerler en basitinden.

ama siz alışmaz yalnızca katlanırsınız bu duruma.

alışmak eyleminin bir başına pek anlam ifade ettiğini de düşünmüyorum.
onsuz bir hayatın nasıl olacağını unutma ve onsuz kalınması durumunda buna kendini hazır hissedememe duygusudur.
sevmekten daha zordur.
Alışmamak üzer. alışın, kabullenin, unutun.
bir çeşit kabulleniştir.
zor gelir.