bugün

isveç teki hayat kalitesi ve standartları ülkemizde sağlansın, elimizde copla kadıköy barlar sokağında içki içenleri hırpalamassak 7 düvel ishal olsun gelsin ağzımıza sıçsın.

Amma ve lakin bizim ülkemiz için mevcut standartlarda alkol pahalıdır bile. insanların biraz gevşeyip sosyalleşmesi adına devletin düzenleme yapması gereken yerde vergi gelir kapısı olarak gördüğü için bu durum böyledir.
"Don't feed the troll" deyip geçecektim ancak, yazara daha iyi bilgi vereyim.

aylardır etil alkol satın alıp kendi içkimi yapıyorum. Bu (alımı değil ama satışı) yasa dışı. zerre umrumda değil. satanların da umrunda değil. 5 litrelik bir bidondan 12 litre kaliteli içki çıkıyor.

etil/metil test kiti, istediğim içki kitleri ve alkolün kendisiyle birlikte aylık alkol masrafımı, normalde verdiğim paranın 6'da birine düşürdüm. hatta üzerine de güzel birikim yaptım.

çevremde bunu yapan en az 5-6 kişi var.

Bunu yapmaya da devam edeceğim.

o fahiş vergileri getirenler, o şişelerin üzerine oturabilirler.

isteyen de mesaj atsın, nasıl yaptığımı söyleyeyim.
Ucuz diyen alkol kullanmıyordur net. Evler laboratuvara döndü.
Saçmalık. Avrupada bir barda 2 birim paraya bira içilebilirken, Türkiyede bir barda en az 25 birim paraya bira içiliyor. Yavru vatan dediğimiz Kıbrısta dahi bir bira 4 TL civarıyken ülkemizde 15 Tl. Dünyanın en zor serverınde yaşıyoruz.
Alkol, gereksiz ucuz değil, aksine bir ceza yöntemi olarak oldukça pahalı ve goygoyu bitmeyen bir konudur.

Mabadıyla içip zırvalayanları, kanunlarla, kurallarla terbiye et, ocağını söndür eyvallah ama alkolü yasaklayamazsın, alkol içme diyemezsin, fiyatları arşa çıkarıp cezalandıramazsın.
Alkol almak bir tercihtir.
Edebiyle içen bireyler, kimseyi ilgilendirmez.
Günahı da, sevabı da, vebali de onundur.
Bı susun artık yaaa pöfff!
Aynı rakı Türkiye'de 249 TL, Kıbrıs'ta 2 tanesi 110 TL,
Hesap yapmakta zorluk çekenler için açıklıyorum,
Kıbrıs'ta 110 TL verilen rakı için burada 498 TL vermek gerekiyor,
Demek oradaki Türkleri hiç sevmiyoruz, ucuza satıp alayını zom etmek istiyoruz, vay AMK.

Geçenlerde vatandaşın biri başka bir müşterinin şarabını açtık diye özendirici davranış diye şikayet etmiş, millet sadece kötü şeylere özeniyor,
Sokak hayvanlarına bir kap su koyana özenmeyen,
Gariban yardıma özenmeyen,
Adamlar aşmış diye Avrupa'yı örnek gösterip temizliğine, medeniyetine özenmeyen pezevenkler hep içkiye özeniyor,
Demek kanımızca var amk, o zaman salın rahat rahat ucuza içelim.
2018 yılında 80₺ ye aldığım full bira yapım kitinin fiyatı 400₺ ye gelmiş durumda...zincir marketlerden satın aldığımız etanol'e bile ulaşamaz olduk...son olarak, geçtiğimiz 20 sene içinde anasonlu etanol fiyatı %2000 artmış durumda...bu sebeple...tüm evler küçük bir kimya laboratuvarına döndü...klima tamircileri bakır boru bulamaz hale geldi ( bakır borular farklı amaçlarda kullanılıyor.)
kısacası, viski, rakı, tekila, votka, bira ve envai çeşit likör yapmayı öğrenmiş durumdayız...fiyat politikaları sayesinde lisede aldığımız temel kimya eğitiminin çok çok üstüne çıktık...
Evet evet ucuz, anan ucuz orospu evladı seni. Çük kadar beyninle bu yaptığını trollük mü sandın be şarap çanağını siktiğim.
Git islam öv sabahtan akşama, bu takımlıyım kalan takımların hepsinin anasını siktim yaz, ahlakçılık oyna şunu bunu giyen kadın orospudur, onu bunu yapan erkek vurduruyordur diye başlık aç, insanları ötekileştir. Troll nedir öğren, ondan sonra oyna buralarda yarak kafası seni.
iğreniyoruz lan bu entry gibi entrylerden pezevengin evlatları mal mısınız. Troll yapıyosanız bi grubu, bi takımı, yani bi tarafı tutmanız lazım. Tuttuğunuz kişilerin sektirdiğiniz grupla ilgili o trolleri okurken rahatlaması, tatmin yaşaması lazım ki olay amacına ulaşsın.
Salaklığınızı bi ihtimal de olsa belki sindiririm diye yazıyorum bu tarifi ha sakın kendinizi nimetten saymayın aq bokları.
Bir biranın 10-15 liraya satılmasını "ucuz" olarak nitelendiren birine laf atmaya çalışıyoruz..

Aldığımız biraların yarısından fazlası "vergi" arkadaşım vergi.. Hani sizin diyanetin bütçesi, o satılan biralar, rakılar ve diğer içkiler sayesinde oluşturuluyor, imamlarınızın maaşlarını o vergiler sayesinde ödüyorsunuz.. Alkolü pahalıya satınca insanların dine döneceğini ya da sizin gibi olacaklarını falan sanmanız komik yani.. Baksanıza millet artık evde içki yapıyormuş. iyi de yapıyorlar, dinci pezevenklere para kazandırmayın arkadaşlar.. Çok mantıklı. Ben de bunu düşünüyordum. Ben de içki yapımına başlayacağım..

Alkol daha da pahalı olursa artık ebubekir sıddık bebeğin kaka partisini yapamayacak hale gelirsiniz..

Sorun şu ki türkiye isveç seviyesinde değil.. isveç'te içkiler yasaklanmadı. Hayır yasaklansa da Giderler finlandiya'ya veya estonya'ya oradan alırlar içkilerini. Zaten finler de estonya'ya gidiyorlarmış bunun için. Deniz yolculuğu ile 1 saat falanmış. Bizimkiler de ucuz benzin için gürcistan'a gidiyorlardı en son..

Olsun yav, ehonomi çok eyi..
ege´de bir kasabada aksam vakti yürüyüs yaparken; atistirmalik bir iki cikolata alayim diye bir tekel bayiine (büfe) girdim. gördügüm manzara cok ilgincti.

büfe sahibi abi dükkanin ortasina bir masa hazirlamis. masaya cerezleri koymus, karsisina da bir kedi oturtmus. arka fonda ege türküleri caliyor. kedinin önüne mamasi suyu konulmus. kendisine de kendi hazirladigi rakisini acmis. öyle yeni raki felan degil, bildigimiz kendisinin etil alkol anason karisimi yaptigi rakiyi iciyor. kediyle dertlesiyor. kedi de baya baya onu dinliyor. beni görünce; beni de masaya davet etti. bir iki cikolata almak istedigimi söyleyince "dükkan senin diledigini al oradan" dedi. Ben de cikolatalarimi alip, parasini tezgaha biraktim.

büfe sahibi o regallerden diledigi ickiyi alip icebilecekken; nasil ucuz yoldan kafayi bulabilirim diye düsünmüs.
bir de hayvan sever bu adam.
üstelik misafir perver.
hatta bir o kadar da cömert.

bu adamin zarari da faydasi da kendisine. böyle insanlara "sen icme!" diyemeyiz.

peki vergiler düsük olsaydi bu adam gibi bir sürü insan kendi kendisine alkol yapmak yerine, bandrollü alkolü tüketerek hem ekonomiye destek sunmus olacak hem de baskalarinin sagliklariyla oynanmamis olacakti. gel gelelim yüksek vergiler sebebiyle insanlari farkli yollara tesvik eden sistemi elestirmek yerine, tüketiciyi elestirmek daha kolayimiza geliyor.
yahu arkadaşlar, herkes sinirlenmiş, ortalık gergin.

bir de şöyle düşünün, ülkede sadece alkol pahalı değil, her şey pahalı. hele bir buna kafa yoralım evvela hepberaber.

edit: ülkede hayatın pahalı olmadığını düşünen, hayatından memnun sığır eksilemiş. ne diyelim.
Koko nun yanında bedava aq.
Öğlenleri Tavuk döner de yiyormuş vatandaş.
Ona da bir önlem alın.
Troller kadar değil.
bira dediğin 5 tl şarap şişesi maks 20 tl olması gerekirken olana bak nesi ucuz.
geçenlerde sözlükte bir başlıkta elemanın biri, alkol çok ucuz olsa millet sokaklarda sızıp kalır herkes alkolik olur' diye yazmıştı.

o iş öyle olmuyor işte. elde olan ve kolay ulaşılan ürün çekiciliğini yitiriyor. hele bir de bu şey alkol ise. 4 liraya bira olsa millet bu kadar kıymetli görmez bu naneyi. hatta içici sayısı bile düşer.

geçen yıl litrelerce ev yapımı alkol ve şaraba sahip olup da yıllardır içmeyi çok seven biri olmama rağmen nadiren içmeye başlamam buna en güzel örnek.
Evet alkol ucuz ama vergi pahalı.
2021 türkiye'sinde kurulması abes cümledir. başka yerde yaşanıyorsa bilmem. en boktan (bkz: single malt) bir viski 350_tl'den başlıyor, mevcut şartlarda bu fahiş bir fiyattır.
100’lük rakı olmuş 250 lira. Trollüğü bari şerefinizle yapın.
abartıdır şuan alkol tc tarihinin en düşük fiyatından satılıyor.
Ulan aylar sonra bira içelim dedik anamız sikildi ne ucuzu.