bugün

AiHM, Aleviliğin ayrı bir inanç olduğuna hükmetti.

https://t24.com.tr/haber/...olduguna-hukmetti,1156174
Türkiye'de Alevilik ile ilgili ynalış algılar var. Bunu düzeltmek biraz da diyanetin görevi.
bu inançta hz. cebrail meleğinin peygamberlik verirken şaşırıp hz. ali yerine yanlışlıkla hz. muhammed'e peygamberlik verdiğine inanıldığı söyleniyordu.
Bilmediğim için soruyorum alevilikle sünniliği birbirine düşman eden sebep ne? Yani bence arafa bir düşmanlık yok ama var olduğunu iddia ediyorlar. Bize ne alevi sünni? insanlığına bakar geçeriz.
alevi bir adama oy vermişliğim var.
dört hak mezhepte bulunmayan mezhep.
hz. cebrail'in şaşırıp hz. ali yerine hz. muhammed'e peygamberlik verdiğine inandıkları mezhep.
Şamanizm+Müslümanlık=Alevilik.
Alevilik, Türk tipi islam'dır. Gerçek Türk-islam sentezidir.
cemevleri olduğu halde cenazelerini genelde camiden kaldıran güruh. eeeeeeeeeeee demek ki cemevi ibadethane değil saz çalınan yermiş.
Müslüman olmadığıma göre artık Alevi de değilim. Elveda Hz. Ali. Pir Sultan, şah Hatayi deyişleri okumaya devam ederim ama. Kusura bakmayın.
dhkpc lilerin yüzde doksanı alevi nasıl teröre karışmıyorlar ? alevilik terör mezhebidir. istanbul gazi mahallesine git bi bak. dhkpc mezarlığı bile var.
Bize neki, teröre karışmıyorlarsa kendi inançları.
çoğu devlete karşıdır. dinleri belli değildir. müslümanız derler ama yaşayışları sözde ibadetleri müslümanlıkla uzaktan yakından alakasıda yoktur. ne oldukları belli değildir.
Buyrun benim. Soruları alabilirim.
Bediüzzaman Said Nursi, Alevilerin kendilerini kurtarmaları için ne yapmaları gerektiği hususunda şunları kaydeder:“Hazret-i Ali (r.a)'ın yirmi sene hürmet ettiği ve onlara şeyhülislâm mertebesinde onların hükmünü kabul ettiği Ebu Bekir, Ömer, Osman’a (Radıyallahü Anhüm) ilişmeseler, Hazret-i Ali (r.a) o üç halifeye hürmet ettiği gibi, onlar da hürmet etseler, farz namazını kılsalar yeter.”(15)

Risale-i Nur'da, Ehl-i sünnetin ve Alevilerin aynı dinin mensupları, aynı ağacın dalları ve aynı vücudun azaları hükmünde olduklarını ve birbirlerine sıkıntı vermeleri değil, birbirlerine yardım etmeleri gerektiğini, şu ifadelerle yer verilmiştir.“Ey Ehl-i hak olan Ehl-i Sünnet ve Cemaat! Ve ey Âl-i Beytin muhabbetini meslek ittihaz eden Alevîler! Çabuk bu manasız ve hakikatsiz, haksız, zararlı olan anlaşmazlığı aranızdan kaldırınız. Yoksa şimdiki kuvvetli bir surette hükmeden dinsizlik cereyanı, birinizi diğeri aleyhinde âlet edip ezmesinde istimal edecek.""Bunu mağlup ettikten sonra, o âleti de kıracak. Siz bir tek ilahı kabul ettiğinizden kardeşliği ve birliği emreden yüzer esaslı kudsi bağlar aranızda varken, ayrılığa sebebiyet veren ehemmiyetsiz meseleleri bırakmak elzemdir.”
--spoiler--

ya da alevilik osmanlı'daki bazı türklerin uydurduğu bir din.

--spoiler--

öncelikle alevilik bir din değildir. sünnilik gibi bir mezheptir. oruç tutmak, namaz kılmak konusuna gelince, arkadaş bütün sünnilerin namaz kılıp oruç tuttuğunu, evlenmeden önce de kimseyle sevişmediğini sanıyor galiba. saçma sapan vakıflarda çocukları taciz eden, tecavüz eden hacı hocalar da alevi zaten. sen hiç duydun mu alevilerden çocuklara taciz tecavüz olayları? nerde din adı altında hacı hoca şeyhler var, tüm pislikler onlardan çıkıyor.
aşırı arap milliyetçiliğine karşı tepkidir. irandaki mezhepler gibi. abbasiler de bu yüzden çıkmıştır. emevilerin arap olmayan herkesi 2. sınıf insan görmesi nedeniyle. yukarıdaki de kendi diliyle dua etmeyi yanlış görmüş, neden daha çok araplaşmadı diye kızıyor. 1300 yıl önceki bir kabileninkan davası için, bugün birbirinden nefret etmek çok ayrı bir saçmalık ama.
islam dininde yeri olmayan mezheptir. müslümanız deyip islam dininin ne farz nede sünnet ibadetini yapma müslümanım de hadi lan oradan.
--spoiler--

sen içki iç, zina yap, namaz kılma, oruç tutma, hac'ca gitme. ondan sonra ben elhamdülillah müslümanım de

--spoiler--

“Eline, beline, diline hakim olacaksın.” Şeklinde bir inanış ve öğüde sahip olan adamlar için yukarıdaki cümleyi zikreden biri konuyu gerçekten çok iyi araştırmıştır, hiçbir kötü niyeti yoktur.

Boşuna dememişler kılvauzu eşek olanın gideceği yegane yer ahırdır diye.
aleviliği biraz araştırdım. islam'ı bizden çok farklı yaşıyorlar ama yaşama biçimleri hayranlık verici.

alevilik'te 4 kapı 40 makam çok önemli ve ben bu 40 makama hayran oldum. mezhebim sünnilik ama aleviliği felsefe olarak benimsiyorum. bundan sonra hayatımı 40 makama uyarak yaşamaya çalışıcam.
Ateist takılanların zayıf karnıdır. Sünniliğe verdiği tepkinin aynısını aleviliğe veremiyorsa bilin ki o ateist değildir kripto alevidir.
Yalnızca türkiyenin değil bütün insanlığın en kadim inancından biridir. Üstelik bütün dinler ile bir araya gelebilme esnekliğine sahiptir. Yani bir aleviden ne yahudi, ne ermeni, ne hristiyan, ne zerdüşt ne de müslüman rahatsız olmaz, çünkü insan odaklı bir inançtır. insanın olduğu her yerde vardır.
genelde böyle şeyler dinleriz. uzun yolda tavsiye ederim. edirne'den kars'a kadar uyanık tutar adamı.

https://www.youtube.com/watch?v=Zn2iv7fC6Ns
Hoşgöruye sevgiye dayanan bir inanç sistemi.tanidigim harika insanlar.
Bak bak... Bir de neler yazmışlar buraya pis faşistler! Hem ne olmuş Selçuklulara karşı Hasan Sabbah'ı desteklediysek? Ne olmuş Babai isyanıyla Selçukluyu yıktıysak?! Ne olmuş?! Bayezid'e karşı Timur'un, Fatih Sultan Mehmet'e karşı Akkoyunlu Uzun Hasan'ın, Yavuz denilen mezhepçiye karşı Şah ismail'in, Osmanlıya karşı Venediklilerin, Atatürk'e karşı Koçgiri ve Dersim isyanını yapanların, 70 döneminde Türk katliamcısı Sovyet Sosyalistler Birliğinin yanında yer almışsak ne olmuş?! Siz bugüne bakın bugüne... 'Tuncelili Kemal'im' demiyor Sayın Kılıçdaroğlu! 'Dersimli Kemal'im' diyor! Bunu unutmayın! Hem kimin elinde CHP?! Bunu düşünün ve kendinize gelin! Sorulur! Hesabı sorulur! Ah bir Kürt kardeşlerimizle iktidara gelsek! Osmanlıda başarılı olmayan her isyanı o zaman hatırlatacağız sizlere! Şimdi böyle konuşmak kolay size! Kolay! Biz boşuna tek Sünni Türk bırakmamazlık yapmadık CHP'de! Kolay mı sandınız! 10 yılda tüm Sünni Türkleri CHP'den ihraç et! Yerlerine Kaftancıoğlu, Tanrıkulu, Özgür Özel gibi Alevi can yoldaşları getir! Plan büyük! Amaç büyük! Göreceksiniz! Amacımızı da! Planımızı da! Sadece bizlere oy verin! Hem ne olmuş? Ne olmuş YPG'ye terör örgütü değil dediyse Kılıçdaroğlu?! Tek bir YPG'nin şehit ettiği akrabanız var mı?! Yok! E o zaman sorun da yok! Dhkp-c'li anmasına katılıyormuş Kaftancıoğlu! Tek bir Dhkp-c'linin şehit ettiği akrabanız mı var! Yok! Yok! O zaman oylar CHP'ye! Neymiş! Yok yok neymiş! Atatürk diyemiyormuş ama Ermeni soykırımı diyormuş Kaftancıoğlu! E o zaman Özgür Özel de Atatürk'ün annesine küfreden Musa Anter'i ölün yıldönümünde andı! Ne yaptınız?! Ne yaptınız! Net olun! Net! Utanmazlar! Ümit Kocasakal'ı da attık CHP'den! Son Samurayım ben diyordu! Son Gerçek Atatürkçüyüm ben CHP'de diyordu! Ne oldu? Ne oldu?! Sezgin Tanrıkulu Kürdistan Bayrağı paylaşıyormuş! CHP'yi Aleviler ve Kürtler ele geçirmiş! Ne oldu?! Zorunuza mı gidiyor gücümüz?! işte böyle de güçlüdür Alevilik! Böyle de onurlu! Böyle de şerefli! Türkiye ile iran arasında savaş çıksa iranlı Şii kardeşlerimizin yanın savaşırız! Eren Erdem'in dedikleri?!! Zorunuza gidiyor öyle mi! Ama size ne! Oy verin! Layık değil misiniz! Aydın olun bizler gibi! insan ayrımı yapmayın! Sevgi insanı olun! Bu işler böyle...