bugün

bir sunni olarak alevileri daha çok severim. kendileri sunnilere mukayesle çok daha merhametli insanlar oluyor. severim alevileri, şimdiye kadar bir zararlarını görmedim. hatta zamanında bazılarından insanlık namına bir şeyler bile öğrendiğim olmuştu.

eğer tanımamış olsaydım, bu güzel insanlar zihnimde cahil büyüklerimin kötüledikleri gibi kalacaktı. iyi ki tanımışım. tanıdığım alevi kadınların ortak özelliği: çok cesur olmaları.
Mert olmaları.
Not: ne sunniyim ne de şii.
Alevinin aleviye alevilik propagandası diye bir şey var. Genelde kendilerini hoşgörü yönünden övüp bizi güldürürler.

Not: ate.
koyu kemalist olmaları.
insan olmaları.
Sol duyu sahibidirler. CHP 1937 de üstlerinden geçmiştir. Ama önemli değildir. Işığı CHP de görürler. Madımak derler ama sol duyu sahibidirler. Başbağlar demezler.
Her mezhep sahibi gibi fanatiktirler. Mezhep ve dinin olmadığı bir dünyayı insanlık ne zaman yaratabilirse o zaman prangalarını kıracak. .
Biriyle sohbet edeceklerinde samimiyet düzeyini ‘bizden’ ya da ‘bizden değil’ olarak ayırıyorlarmış. Şaşkınım çünkü hiç bir Alevi’de böyle bir yaklaşıma rastlamadım ama bilginin kaynağı son derece güvenilir olduğu için reddedemiyorum. O kaynak söylemeseydi %100 reddedebilirdim.

Bir de kadın, çocuk ve birey anlayışlarını çok seviyorum.
Güzel saz çalıyorlar.
alevilik genetiklerine işlemiştir. ateist olduğu halde aynı zamanda alevi olduğunu iddia eden birini tanımıştım. yine ateist olduğu halde alevilerin haklarını savunan insanlara da rastlamıştım. gerçekten ilginç. bu nasıl bir mezhepçilik? dinden çıktıktan sonra bile devam ediyor.
büyük çoğunluğu okumayan, sorgulamayan, solcu olduğu için ya da chp'ye oy verdiği için kendini aydın zanneden, soydan gelen bir şeyle iftihar eden, "bizden" ya da "bizden değil" zihniyetine sahip çomar kimselerdir.

aynı sünnilerin büyük çoğunluğu gibi. hatta oransal olarak sünnilerde bu durum biraz daha az görülüyor.
Söze gerek yok, Alevi afedersin.
tanıdığım kadarıyla düzgün, yardımsever, bilinçli insanlar. aralarında tutucusu var mı, var. ama nedeni; katliamlar, sünnilerin ayrımcı davranışları ve genel siyasi yapıdır. o yüzden tanımadan salak salak boş yapmayın.
halk müziğinde olağanüstü yaratıcılık.
saz çalıp türkü söylemeleri. hepsi değil belki ama büyük çoğunluğu böyle.
bugüne kadar tanıdığım alevilerde gördüğüm, yardımsever ve insancıl oldukları.

kimin neye inandığı nasıl ibadet ettiğinden banane.
Neşeli ve yardımsever olurlar.
Genellemeleri sevmem ama Alevileri şayet ikiye bölersek (yani Alevi Türkler ve Alevi Kürt’ler olarak),

Alevi Türkler ne kadar son Derece cumhuriyetçi-vatancı, yani adamın dibi ise,

Alevi Kürt’ler (benim edindiğim tecrübeye göre) bi o kadar
haindir.
Genellikle büyükleri erdemli ve insani değerlere sahip insanlardır. Bir şey istediğinde asla geri çevirmezler prensip sahibi ve bilgililerdir.
cok seksi hepsi.
beyinsizlerin beyanını ciddiye almayın arkadaşlar aleviler genel olarak iyi insanlardır. vicdanlılardır, haramdan uzak olurlar (en azından büyük bir kısmı) insan yakmazlar, merhametlilerdir. eline, beline, diline hakim olurlar. genelde türkü dinlerler.
Gerçek hayatta söylemeye cesaret edemediklerini sosyal medyada dillendiren tiplerdir. Bi de kendi aralarında birlik olup diğer insanlara salca olurlar.
Sahabeye ve peygamber efendimizin hanımlarına küfretmeleri.
genlerinde şairlik , sanatçılık olması ve haksızlığa isyan etmeleri.
Alevilik, ali’nin Yolundan gitme fakat ali’nin Sünni islam anlayışı ile pek alakadar olmama. Çoğunluk böyle. ilginç bir inanç yorumu ama Zararı yok.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar