bugün

10 yıldır zam almayan araştırma görevlisi ve yardımcı doçentler tarafından twitter'da günlerdir yürütülen ve destek bekleyen, malesef hala yetkililerin hiç bir tepki göstermediği cevap vermediği kampanya, mesaisi bitmeyen bir meslek dalı olarak araştırma görevlilerinin 2.250 tl maaş alması ayıp olarak bu ülkeye yeter.
#akademikzam sahip çıkalım.
(bkz: öyp)
Öğretim elemanları derneği'nin duyurusuna göre Aralık ayı sonuna doğru ne zaman ve ne miktarda yapılacağı belli olacak iyileştirme. Change.org'da şöyle bir imza kampanyası başlatılmıştır:
http://www.change.org/tr/...3%A7a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1#
her akşam 21.00-23.00 saatleri arasında twitterdan #akademikzam ve #tabanmaas4012tl hashtaglerine yazarak desteklenmesi gereken iyileştirme. şöyle bir haber var:
http://www.ahaber.com.tr/...izle/bize-sorun--30122013
Edit: eksileyen arkadaşlar, sebebini sahiden merak ettim, mesajla ulaşıp nedenini anlatırlarsa aydınlanmış olacağım.
Yıllarca neden olmadığını düşündüğüm şeydir. Elbette iki taraf vardır herşeyde olduğu gibi. A tarafı zammı savunanlar, B tarafı zamma karşı çıkanlardır.

Şahsen içinde bulunduğum taraftır. Gün itibariyle 5. yılımı bitirdiğim mesleğimi gerçekten sevdiğimi söyleyebilirim. 5 yıl önce para harcamamayı bilmekten değerlendiremediğim maaşım, şu an hayat pahalılığı içerisinde eriyip gidiyor. Geçen aldığım arabama mazot koyamıyorum mesela. Entellektüellik benim neyime. Kongre falan neyime benim. Geçtiğimiz yıl yaptığım Almanya seyahatinin borçlarını ödeyemedim daha. Mesela işte ne mi yapıyoruz? Düzenli olarak saat 7:30' da işe giderim ve yayın okumaya başlarım. Dünyayı yabancı basından takip ederim ve bazı dallamaların sandığının aksine işyerinde asla aylak aylak dolanmam veya saat 10' da gitmem. ve sanıldığının aksine büyük çoğunluk ciddi bir iş disipliniyle çalışır. Sadece O salaklar yaygın kanının kurbanlarıdır. Sonra laboratuvara veya sınıfa problem çözmeye gideriz. Bildiğimiz herşeyi öğrencilerimize anlatmaya çalışırız. Bu arada öğrenme faaliyetlerinin gece uykusundan fedakarlık edilerek sürdürüldüğünü de satır arasına ekleyim. Daha sonra ne mi olur? O öğrenci mezun olur, devlette uzman olur, mühendis olur senden fazla maaş alır. Sonra üniversite hocası işe yaramıyor denir. Ulan sik akıllılar üniversite hocası işe yaramıyorsa öğrencisini ne bok yemeye işe alıyorsun? Ne halt yemeye uzman diyip fikrini soruyorsun vb. Yani üniversite hocasının işe yaramadığı gerçeği tamamen bir yalan efendim. Vereceksin hakettiği maaşı, sonra kriter de koyacaksın, denetleyeceksin. Tabiiki akademide reform yapacaksın herşeyden önce. Bak ondan sonra memleket üniversitenin peşinden koşuyor mu koşmuyor mu?
bayram itibarıyle gerçekleşmiş zamdır. Ne olduğu, ne olmadığı, ne zaman uygulanacağı muammadır.