bugün

yazıklar olsun bizenin matematiksel kanıtıdır.
liselinin doğrudan lise ve orta okul diplomalarının servis dışı kalmasına neden olması gereken sorudur.
(bkz: 600 bin liseli detected)*
600 bin potansiyel işsizdir. küçük bir ihtimalle de prof. dr. yahya sezai tezel'in tabiriyle inşallah babanız ve/veya potansiyel kayınpederiniz zengindir. vakkasıdır.
el birliğiyle eğitim sistemimizin içine edip, böyle mal nesiller yetiştirdiğimizn açık göstergesi..
istikbal kaygımız olmadan rahatça uyuyabiliriz şincikk..
bu soruyu bile cozemediyse diger sorularin akibetinden korkmak gerekir. (fonksiyonlar, turev, integral.....)
(bkz: kaldı mı dohuz)
(bkz: öss de sıfır çekmek)
beyler adam liseli dediler, inanılmadı. bu yaşanan talihsizlik gösteriyor ki, türk'ün aklı ya kaçarken, ya sıçarken çalışıyor.
soru şöyledir;

80-(12+3+8) = ?

bu soruyu yapamayan 600bin genç var türkiye'de. "sınav stresiyle yapamadım" ayaklarını geçecek bu 600bin öğrenci. sorulan soru değil üniversite sınav sorusu ilk okulda matematiği yeni öğrenmiş çocuğa sorulacak tarzdadır. sen bunu yapamıyorsan o üniversitede eğitimi nasıl alacaksın?

ben karşılaştığım bir durumu yüzeysel bahsedeyim. bu adam üniversiteyi kazanıp karşısına çıkan bir sorunda ne yapar? soruya da örnek verelim;

üç katlı bir integral hesabı olsun bu. yapılan işlem şudur kişinin kafasındakilerle "ne gerek var şu dışardaki ikisine. sil onları. tek katlı, böyle müstakil yeter bize ahuahuahu"

not: emin olmamakla birlikte aklımda kaldığınca yazıyorum. kusuruma bakmasın kimse. sadece fikir beyan etmek niyetim.

not2: öss kalktıda alışlanlık olmuş bizimki yıllardır öss öss diye başımızın eti yenince.

not3: orchel'e saygılar.

not4: sorunun aslı budur arkadaşlar. cevabı yazan uuserlar önceki işleme göre yazdığından ters oldu biraz. idare edin kızmayın bana ben daha ufacık tefecik bi çocuğum abiler.
(bkz: her sene çıkar böyle bi 600bin kişi)
600.000 tane öğrenciyi yetiştirenlere bi sormak lazım..
cevabı 40 olan sorudur. *
üniversite eğitimini nasıl alacaktı sorusundan ziyade liseden nasıl mezun oldu bu derin matematik bilgisiyle sorusunu akıllara getiren soru.
(bkz: 600 bin liselinin çözemediği soru/#8365472)
(bkz: 4)
(bkz: öss ye sadece liselilerin girdiğini sanmak)
üzerinde doktoramı yapmayı düşündüğüm, sözlüklere destan olmuş yüzyılın sorusu. gerçi ben bu soruyla işe başlar, hele de cevabını bulursam beni direkt olarak profesör yaparlar diye umuyorum.
yanlış olan sorudur. cevap 40 yapmıyor çünkü.*
çok basit bir sorudur. çözememeleri beni şaşırttı doğrusu.
en az 300 bin öğrencinin "oğlum bu soruda kesin bi ibnelik var, bu kadar kolay soru mu olur yav" diyerek çarpanlara ayırma, türev, integral alma, taylor serileri gibi bilimum çözüm yöntemleri deneyip cevabı bulamadıklarını düşünmek istediğim soru. evet bu soruyu çözemeyen bir gençlik konusunda polyanna olmak istiyorum. 12 sene boyunca bir toplama çıkarma işlemini kavrayamamış öğrencilerin 12 seneleri ziyan mı olmuştur. acımasız olmayalım, mutlaka hayata dair bir şeyler öğrenmişlerdir deyip polyanna olalım bence. plato'nun da dediği gibi matematiği zerre bilmeyen bir insan nasıl düzgün düşünebilir ki...
(bkz: 40 yapar)
önce parantez içlerinin yapılacağını bilmeyen öğrencilerin yapamadığı sorudur.
birilerinin 'önce parantez içindekiler hesaplanır yavrum' demediği öğrencilerdir.
liseden mezun edilmemesi gereken insanlardır bu soruyu çözemeyenler.
(bkz: iyi bakın lise değil kreştir o)