bugün

çok ucuz bir gol, tecrübesizliğe bağlıyorum bu hatayı . yakışmadı.
tam bursaspor dişe diş mücadele ediyor diyecektim ki naismith'in golü geldi. kötü şeyler olacak gibi, bursaspor'un işi çok zor bu grupta. yazık.
Bursasporun büyük ihtimal kaybedeceği maç. * *
gökçek vederson ne işe yarar yahu. bu adamı görünce keşke futbola devam etseydim diye üzülmüyor degilim.
spikerin sesinin bir saniye erken geldiği futbol müsabakası. düzeltin şunu lan.
ilk yarısının berabere bitmesi halinde, türkiye'ye dönüşlerinde bursaspor kafilesini taşıyan uçağa "amına koyduk ertuğrul baaaaşkan" diyerek koşacağım.
ilk yarıda bursaspor'un yine tecrübesizliği yüzünden yediği bir gol izledik . fakat bursaspor bu gole kadar idare ediyordu maçı . yine de devam ettirdi bunu ataklara çıktı , pozisyonlar buldu ama etkili olamadı . ikinci yarı 60'a kadar rangers baskısı olursa belki kontradan bir gol bulabilir .
diğer takımın bursa dan iyi oynamadığı dandik bir golle ilk yarısını yenik bitirdiğimiz maçtır.
çok değil takımımı ali sami yen'de 2-0 yendiği karşılaşmadaki kadar istekli oynasa bursa maçı alacaktır. çünkü glasgow sahada herhangi bir şey yapmamaktadır. başlangıç golü kabul edilebilir, yıllardır ilk dakika fobilerini istanbul takımları da yaşıyor. ikinci yarı gelebilecek golle çıkarılacak 1 puan ve bursa'da oynanacak maçta gelecek 3 puan uefa'nın kapısını açabilir bursa'ya.
bursaspor'un gol organizasyonu olarak kaptan ömer'in arka direkten vurduğu kafalardan (son haftalarda ve milli takımda son zamanlarda yaptığı gibi) başka medet umabileceği bir ofansif organizasyonu yok. oyunu öyle gösteriyor bizlere. defans oyuncularının fizikmen ezdiği bursaspor ofans hattı, kanatlardan oynama konusunda galiba asla öne geçememek adına bir uğraş içerisinde. 100 top atılıp da içeri, birine bile bursaspor vuramaz mı arkadaş? madem vuramıyosun nedir o doldur boşaltların amacı?
yabancı oyuncularından insua, stephanov gibi oyuncuların da oyuna ağırlık koyacak kalitede olmadığı apaçık ortada. türkiye liginin ritmine alışmış, takım olarak oynayan ve bireysel yetenekleriyle göze çarpmayan takım bursaspor, gol yediğinde ne gibi bir karşılık verecek veya oyun taktiği nasıl şekillenecek diye soruyor insan kendine. bakıyorsun, gol yenmiş, hala eski tas eski hamam. ofansif anlamda umut da yok en ufak bir değişiklik de. bunun yanında gol öncesi gökçek vederson'un verdiği tehlikeli sinyalleri zaten bazı şeyleri anlatır nitelikteydi. adam yanında geçerken izleme konusund son derecce başarılı doğrusu. en güzel yaptığı iş. yenen golde de topa kendisinden daha yakın 2 bursasporlu oyuncu varken arkadan gelip de 2 oyuncunun arasına naismith'in rahatça girip, ayağının ucuyla dokunması ve kaleci ivankov un o topa anlamsızca ayakla müdahale etmeye çalışır tavırları gibi anlamsızlık abideleri arasında beklentiler zaten sıfıra yakın oluyor haliyle. bursaspor şampiyonlar liginde 2. maçına çıkıyor ve acı ama gerçek bir şey var ki o da şu:

"2 maçta gol pozisyonu bulamayan bir takım" görünümünde.

ofansif anlamda yetersizlik desem kafi gelmez buna. küfür etsem nolacak bilemedim... defansif anlamda yeterli desen, o zaten tam bir facia. kaleci de hiç güven vermiyor, bütün pozisyonlarda sektirip, gelen ilk ciddi pozisyonu içeri alıyor. soruyorum o zaman:

"siz neye çalıştınız lan maç öncesi? neye?"

bu maç 3-0 biter. aşikar...
k.miller'ı ilk yarı itibariyle hiç göremedik sahada,onun yerine naismith iş başındaydı,iyi yıprattı savunmayı.bursaspor savunmasında stepanov kötü,ömer erdoğan iyi bugün ilk yarı itibariyle.

maça,korktuğum gibi yine tutuk başladı bursaspor.valencia maçını da bu yüzden kaybetmişlerdi(en başta psikolojik olarak).ama yenilen saçma sapan golden sonra bursaspor,adeta istediğim bursaspor olma yolunda aşamalar kaydetti.pozisyon üretmeye çalıştı,başarılı olamasa da şut girişimlerinde bulundu.

volkan şen çok hareketli,tebrik etmek lazım.sercan bence daha iyi olmalıydı.insua girdikten sonra usta ayak olduğunu belli etti,bence takımın bankosu olmalı.ömer erdoğan'ı zaten alkışlamaktan avuçlarımız kanayacak.svensson'un da iyi futbolcu olduğu belli.hüseyin'i falan rahat keser bence.

yan toplarda tüm türk futbolu zayıf,tabii ki bursaspor da acizlik derecesinde zayıf.bizim halı sahada vurdurmayacağımız toplar vurdurdular.hele 41 yaşındaki adamın,stepanov'un üstünden kafa vurması beni bile utandırdı.yan toplarda biraz şanslı olsalardı maç 3-0 olabilirdi çok rahat.

ikinci yarıda bursaspor'a sonsuz ve yürekten başarılar...
bursaspor son dakikalarda yaptığı baskı ve oyun tarzı ile yenilse dahi seyircinin beğenisini kazanmış durumdadır.
üzerinde titizet yazan bir bursaspor bayrağı vardı seyircilerin * *
batalla denen kazma çıkmıştır.
sercan'ı çıkararak büyük hata yapan ertuğrul hoca'nın ozan ipek'e nasıl katlandığını anlayamadığımız müsabaka .
bursaspor kötü oynadı diyen de art niyet ararım. onlardan çok daha iyi oynadık. ama golü bulamadık. onlar da bi gol attılar. başka da bir numaraları yoktu. ne yapalım olmadı sağlık olsun.
bursaspor'un çıkıp delikanlılar gibi oynadığı ama gol bulamadığı, dolayısıyla da yenildiği maç.

(bkz: canın sağolsun kardeşim)
hakeminden de seyircisinden de rangersında da nefret ettiren maçtır. her boka yere atlayan topcular, her şeye böğüren seyirci; yemin ederim param olsun özellikle gitcem rangers celtics maçına böğüre böğüre ben bağırcam bu sefer. bu 6 hakem ne boka yarıyor biri bana anlatsın; geçen yıllar gs'nin penaltısını atlayan tipler bu sefer de bursanınkini kaçırdılar.
bursaspor'un kesinlikle alkışlanması gereken maç!
sanıyorum ki glasgow rangers'ın türk takımlarına karşı ilk kez galip geldiği maç olmuştur. daha önce (sanırım 2000'de cl'de) galatasarayla 2 kere karşılaşmış. ibrox stadium'da oynanan ilk maç 0-0 bitmiş, ikinci maçı da galatasaray istanbul'da 3-2 kazanmıştır.
ayrıca rangers maç'ta pek de ahım şahım top oynamamıştır. gol haricinde hep savunmalarını ön plana çıkarttılar. bursaspor bunları bursa'da yenecektir diye tahmin ediyorum.

edit : ankaragücünü çok uzun zaman önce yenmişler 2 kez. galatasaray ve fenerbahçeyle oynamışlar ve 2 kez yenilip 2 kez berabere kalmışlar.
bursanın balonunun yavaş yavaş inmeye başladığının göstergesidir. Orada maçı tatil etmezler zırt diye, oynarsın adam gibi kazanırsın ya da puan alırsın. liverpooldan 8 yiyen ertuğrulla mı avrupada başarı gelecek.
bursaspor'un ikinci yarıda tek kale oynadığı , beraberliği kaçırdığı karşılaşma . yazık oldu .
bursasporun daha iyi oynadığı maçtır.
ama sabaha kadar oynasak gol atamayacakmışız gibi oynadığımız maçtır aynı zamanda.
be ertuğrul hoca allah aşkına son 15 dk.kaybedecek bir şeyimiz yok niye ileri yüklenmiyorsun?
hani "yazık oldu" derler ya, işte öyle bir maç. en azından 1 puan alabilirdi bursaspor. şahsen böyle bir performans beklemiyordum bursaspor'dan. aslında lig başlamadan önce beklentilerim çok yüksekti ama valencia karşısında hiçbir varlık gösterememesi beklentilerimi epey aşağıya çekti. ama bugün güzel oynadı bursaspor. bu açıdan tebrik ederim.

tek diyeceğim şudur; ertuğrul hocanın bu takıma özel olarak şut çalıştırması gerekir. hem de ciddi bir şekilde. son vuruşlar çok zayıf takım olarak.
wederson'un zaman zaman kahraman olmaya çalıştığı, anlamsız anlamsız şutlar çekmeye çabaladığı ve güzelim atakları berbat ettiği maç. o volkan,insua,turgay filan it gibi koştukca bu ibne geldi geldi vurdu gitti ya, gel de dellenme.