bugün

Verilen iz haritasına göre Türkiye haklı olup Rus su-24 ün defalarca uyarılmasına rağmen hava sahamızı ihlal ettiği için sıkıntı olmayacak olaydır kaldı ki uzun zamandır rus uçakları türkiye hava sahasını ihlal etmekte olduğundan bi dur güzel kardeşim de denmiştir. Eğer haritada yanlışlık varsa işler değişir *.
Uçağın kimliğini kime ait olduğunu bilmiyomuşuz sıkıntı yok beyler bilmiyoduk dicez.
http://img03.blogcu.com/v...kirblog_1340867212139.jpg

"bütün türkler bir gün ansızın delirecektir! o zaman tanrı türk'ü değil, sizi korusun"
evet şansal söz sende.
(bkz: uçağın sınırı geçip geçmediğinin piero görüntüsü)
(bkz: Russian is cooming)
Bu işin sonu kötü.
2 soruyu akla getirir.

1- rusların suriye de ne işi var?

2- türkiye'de rus savaş uçakları ne arıyor ?
amerika anında satmıştır yazık oldu bizim ülkeye.
Ardından, 5 hastaneyi bombalayan rusya'nın, pilotları arayan arama-kurtarma helikopteri de muhalifler tarafından patlatılmıştır.

Ölen pilot paraşütle inerken vurularak öldürülüyor. Esir alınması daha güzel olurdu ama olan oldu.

Bunlardan önce Türkiye obüslerle zaten esed mevzilerini bombalamıştı. Birkac gündür acziyet sergileyen hükümet bölgedeki itibarını biraz olsun yükseltti.

Savas çıkmaz merak etmeyin. Hoş soğuk savaş gibi bir savaş var zaten. Bütün dünya suriye üzerinden savaşıyor.
Böyle bir olayın yaşanmadı tabikide iyi bir durum değil. Türkiye ye ambargolar gelicektir. Sonuçta yine zararlı biziz adamların 4. Nesil bir uçagı düşmüş çok da umurlarında pilot zaten uçurma yastıgıyla kurtulmuştur. Vurmasak diye de bi yorum yapılamaz sınır ihlali var 10 kez uyarmışız yapıcak birşey yok. iki ucu boklu degnek yine zararlı biziz. Elimizi kolumuzu baglamışlar olaydan olaya çekmeye çalışıyorlar ülkemizi.
Bir çiçekle bahar olmaz misali bir uçakla savaş çıksa daha önce rus füzesi ile uluslararası sularda uçan f4 vurulduğunda savaş çıkardı.

Bunlar uzun vadeli bir oyunun başlangıç hamleleri. Eğer türk hükümetinin dediği gibi ise zaten sorun yok ama rus genelkurmay başkanlığı ihlal yok diyor.

Rusya bize bir hamle yapmaz ama esed-esat kimse artık o bizi vurmak için rus desteğini arkasına alabilir. Böyle olursa suriyeye asker sokmak bile gündeme gelebilir. Hükümet belki bahane bile arıyor olabilir.
Rus uçağının uçaksavarla düştüğünü sanmam. Uçak 6000 metre yüksekteki uçağı düşürecek ne uçaksavar var, ne de o kadar becerikli asker. kesin uçak vurmuştur.
(#30314463)

üç gün önce türkiye, rus uçaklarını vuramayacağı için karada örtülü bir gizli savaş yaşanabilir demiştim fakat bugün türkiye rus uçağını düşürdü. sınır ihlalinden düşürülmüş uçak fakat, sınır ihlali bugüne kadar epey bi olmuş. bugün düşmesi, bölgedeki karışıklığı iyice tırmandıracak gibi görünüyor. rusya işi iyiceileri götürüp bir çatışma noktasına getirir mi, emin olmak zor çünkü bu adamların nerede ne yapacağı belli olmuyor, çok saldırgan açıklamalar yapmışlar gördüğüm kadarıyla. fakat bence kesin olan bir şey varsa, o da türkiye'nin suriye'de kesinlikle rusya'nın karşısına çıkmayı göze aldığıdır. türkiye, suriye'deki politikalarından vazgeçmeyeceğini gösteriyor. muhalifler üzerinden ilerde ülkenin yeniden tesisi konusunda bir politikası var türkiye'nin suriye'de fakat olaya rusya'nın dahliyle türkmen bölgesine kadar yoğunlaşan rusya-iran-suriye saldırıları, türkiye'nin sınır güvenliğini tehdit eder boyuta geldi. pyd'nin bir yandan itibar kazanıp sınıra yerleşmesi, diğer yandan esad'ın ilerlemesi türkiye'yi iyice bölgeden izole ediyor. rusya'dan ve dünyadan gelecek tepkilere göre ilerleyen günlerde türkiye, suriye'ye askerini sokabilir. rusya, türkiye'yi sıkıştırıyordu fakat, bu uçak düşürmeden benim anladığım tükiye beklendiği gibi çaresiz kalıp geri adım atmadı. daha ne kadar ileriye gideriz bilemiyorum ama bölgeden kolay vazgeçilmeyeceği görünüyor.
pkknın eline bir kaç uçaksavar füzesi geçeceğini tahmin etmek güç değil.

bu kadar sorun varken bir de rusya ile gerginlik yaşamak siyasi basiretsizliğin daniskasıdır.
türkiye'nin dünyaya verdiği mesajdır.

evet,
günlerdir türkmen dağında katliam yapan suriye ve rusya bu uçak vesilesi ile uyarıldı.

yoksa, angajman kuralları, sınır ihlali falan hikayedir arkadaşlar.

yani rus uçakları, suriye uçakları defalarca sınırlarımızı ihlal etmediler mi?

bunlar olağan şeylerdir.
keza bizim uçaklarımız da başka ülkelerin hava sahasını ihlal edebiliyor zaman zaman.

ama kimse birkaç dakikalık, hatta saniyelik hava sahası ihlali için uçak düşürmez.

burada türkiye'nin verdiği bir mesaj var, kırmızı çizgilerimizi belli ettiğimiz bir mesaj.

türkmen dağı ve bayırbucak türkmenleri bizim yumuşak karnımızdır.
bizler bu devleti kurduğumuzda, bayırbucak türkmenlerini türkiye'ye getirmeyi, türkiye'ye yerleştirmeyi biliyorduk pekala, onları özellikle orada bıraktık.

şu yazımda bu konuya ayrıntılarıyla değinmiştim;
(bkz: kürt ve arap mültecileri alıp türkmenleri almamak/#30315562)

burada vermek istediğimiz mesaj net.
"bayırbucak türkmenleri'ne dokunmayın, onların bölgedeki varlıklarını tehdit ederek onların bölgeyi terk etmesine sebep olmayın..."

gayet basit.
sen benim kırmızı çizgilerimi çiğnersen, ben buna kayıtsız kalamam.

evet, rus uçağının düşürülmesinin hadisesi budur.

ha, bu mesaj alınır, alınmaz.
rusya bize savaş açar, açmaz.

çok da önemli değil. savaşacaksak da savaşırız kanımızın son damlasına kadar evelallah.

kafamızın tası atmaya görsün.
malum biz baltacı mehmet'in torunlarıyız. bir gece yine kıstırıveririz prut bataklığında.
Al sana bayırbucak türkmenleri.

görsel

Türkmen canım Türkmen. Işid le alakası yok.

Rusya bunları vuruyor. Akp lilere göre bunlar Türkmen.

Ulan bu akp ye yüzde 49.5 verenler beter olsun diyecem de Rusya bombayı atarsa sadece yüzde 49.5 ölmeyecek maalesef.
Ulan hala bazi angutlar diyor ki: yok rusya bizi sikermis, yok isid i desteklemek icin vurulmus ucak. Turkiye sinirini ihlal etcek, 10 kez uyarilcak ve vurulunca yanlis karar olcak, bir turk ucagi rusya sinirina yaklassa bile vurup sonra da turkiye ye patriot u atarlardi, siz hala neyin kafasindasiniz.

Vuranlarin ellerine saglik.

Ayrica rusya nin ortadogu da isi ne?
sadece bir nükleer başlıklı balistik füzesi ile senin gotunu patlatabilecek rusyanın ucagını dusurmektir. Gotumuzden kan alacaklar walla.
yakında bayır-bucak bölgesini düz-bucak olarak adlandırmak gerekecek.
(bkz: rusların amına koyim sana bişe olmasın)
Ne orospu var bu ülkede. Uçağı vurmasa taşk oğlanı oldunuz ,uçağı vursa vay rusya götümüzü siker...
rusya ile yakınlaşsa, batı bloğunda uzaklaştık ,türkmenleri ,kırımı sattı .
Rusyadan uzaklasa ABD kucağına oturdu. Bu ülekenin düşmanı belli en büyüğü içede.
bop denen projede amerikaya esad'ın düşme sözünü veren bir zihniyetin son işidir.
amerika rusya'ya diş bilediği zamanda bunun olması tesadüf olmasa gerek.
neymiş türkmenleri bombalıyormuş rusya. türkmen dedikleri de eline silah alıp, dağa çıkan ve suriye, esad'a karşı; arkasına amerika ve el-nusra tarzı terör örgütlerini alan bir takım terörist.
bu halda; kandil'deki kürtleri de tsk bombalıyor mı demeliyiz bu zihniyete göre. hoş yakında derler. kandil'dekiler dağa çıkmış, eline silah almış, türkiyeye karşı diş bilemiş teröristler ise o dağdaki türmnelerde en az o kadar teröristtir.

masum türkmenler kürtlerin amerika ile katlettiği türkmenler idi veya el-nusra'nın, işid'in şehirlerde katlettiği türkmenler idi.
nerede idiniz o zaman. ??
youtube'da dolanırken şöyle bir videoya rastladım:

https://www.youtube.com/watch?v=wetYtKfUlHM

adam "what the fuck is goin' on here" modunda şaşkın bir şekilde türkiye'nin neden böyle bir hamlede bulunduğunu anlamaya çalışıp yorumda bulunmuş. katıldığınız ya da katılmadığınız noktalar olabilir o ayrı bir konu. mesela şahsen world war 3 olayına katılmadığımı söyleyebilirim. neyse. halihazırda dünyanın büyük bir kısmı artık direkt sorgulamadan türkiye eşittir işid ruh haline büründüğü için aralarında en azından böyle mantıklı düşünüp olan biteni sorgulayıp anlamaya çalışan adamlar da şimdilik var diyelim, buna sevinilir mi bilemedim bile. aslında hepimizin mantıklı düşününce sorabileceği soruları sormuş ve cevap aramış. çok şeyler dönüyor dünyada gerçekten. yani biri çıkıp dese "tüm bildiklerin yalan şu şu şu falan aslında şöyle" dese şaşırmam ve kendimi buna hazırlayabilirim. bu yüzden politika konularında çoğu şeye inanmayı istememek en doğrusu gibi geliyor. yani akıl ve mantığı kullanıp düşünmek, gerçekler bambaşka ise bir işe yaramıyor. o zaman renk ve dans mı desem ne desem bilemedim gerçekten.

şu an üşendim lakin reddit'te de bayağı bir tartışması dönüyor. dünya'nın bize karşı nasıl bir tutumda olduğunu bilmek isteyenler yine oradan bunu görebilirler. önyargının gerçekten de dili, dini ve ırkı yoktur. adam bizi bir kere terörist olarak algıladı mı sittin sene fikrini değiştiremezsin. "değiştirmeye ne gerek var bize ne" diyebilirsin belki. olmaz. hepimiz bu yer kürede yaşıyoruz ve çoğunluk bu fikri kabul ederse bu önemli ve üstünde durulması gereken bir şey haline gelir. dünya'da yalnızlaşan bir ülke haline gelmek hiç de iyi bir şey değildir.

neyse hiç yazasım kalmadı artık, cem yılmaz'ın dediğinden yola çıkarsak "azıcık da biz gülelim ne olur ki" demek istiyorum ve noktayı koyuyorum.
klavye vatanseverlerinin hemen savas stratejilerini konusmaya baslamasina sebep olan ucak.

'adamlar iki tane atom bombasi atar seni dumduz eder aga'

valla kusucam artik su muhabbetten, bu nedir ya sinirden kendimi parmakliycam artik yeter.
mahalle kahvesine cevirdiniz sozlugu.
aq asalak abazanlari.
siz ne anlarsiniz savastan falan.
kafasi anca kizli basliklar acmaya yeten tiplerin boyle bir anda general kesilmesi kadar gerzekce birsey yok aq.
uluslararası camia'da ki görüntümüzü iyice boka sardıran olaydır. politik anlamda demiyorum. düşünün şimdi siz bir Fransızsınız yada danimarkalı yada her hangi bir ab vatandaşısınız. haberleri açıyorsunuz ve , türkler paris'te hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunu ıslıkladı , tekbir getirdi. bir kaç gün sonra bir haber daha , ışid güçlerini bombalayan rus uçağı türk f-16'ları tarafından düşürüldü. ne düşünürsünüz ? ama onlar da türkiye'nin hava sahasını ihlal etmiş gibi bir cümle kurmazsınız herhalde.
çeşitli kompoların dönmediği askeri olaydır. buna hayret ettim. bu ülke de bu olmaz. sanırım medya artık işi iyi biliyor. * abd basınından eğitim alıyorlar sanırım. haber düz verilmiş türk basını tarafından "türkiye rus bombardıman uçağı su-24 ü, sınır ihlali gerekçesi ile düşürdü."

henry kissinger demişti ki, abd ve müttefikleri bir askeri harekatı bir değere (komploya) dayandırmadan operasyon yapmaz... anlayan anladı.

gerçeği buraya yani uludağ sözlüğe yazmak ne kazandırır ya da kim anlar orası muamma ama. bu sözlüğün bir çok siteye göre bir farkı olmalı bazı konularda. burada en azından günde 100entry düzgün girilmeli derim.

amerikan istihbaratı ortadoğu da olup biten her şeyi dinliyor. dolayısıyla rusların nereye operasyon yapacağını da. ama kesinlikle müdahele söz konusu değil. çünkü ona ırak tan çekilme baskısı yapılmasını ve orada göze batmayı istemiyor. zaten artık ırak onun. o iş bitti. dün cnn international da amerikan savunma bakan yardımcısı ırak tan telekonferans ile bağlanıyor? senin ne işin var orada? hadi gittin, bu düzeyde mi?

bir diğer konu, türkiye nin uçağı düşürmek için kullandığı uçak havadan havaya füzesi xm9 dur sidewinder dır. bu füzeyi türkiye 2 ay önce yeni versiyonunu abd den aldı...

ve son olarak vurulma gerekçesi. rus istihbaratı türkiye sınırına yakın bölge de işid silah deposu olduğu haberini aldı. ve o uçağı bunun için görevlendirdi. abd bunu öğrendi. türkiye ye üfledi. türkiye de gaza gelip yaptı. ardından abd rusya ve türkiye arasında dedi. abd savunma bakan yardımcı ırak tan brifing mi verdi?

ayrıca tv de gördüğünüz ve peşmerge kıyafetine benzer sakallı türkmen olduklarını söyleyen kişiler işid askerleridir. türkiye nin gönderdiği silahların gardiyanlarıdır. o uçağın oraya düşmesi ve ilk onların müdahelesi bu yüzdendir..

nereden mi biliyorum? bunlar deve de kulak...

agresif edward izmir den bildirdi...