bugün

yakında hepsi dağılacak birbirinden farklı bir toplumu bir arada tutamazsın.
Amerikanın avrupa birliği dolayısıyla almanyayı bükme planı sonucunda gerçekleşmiştir. Zira Ab bölgede aktif rol oynuyordu.
dünyanın en değerli parasını* kullanan bir ülke olarak garip karşılamadığım olaydır. zaten mali bir bağımlılıkları yoktu, diğer avrupa ülkelerinden farkları olsun istediler ve çıktılar işte.

önemli olan artık vize işlemlerinde eskisi kadar katı olurlar mı, yoksa biraz daha az mı yorarlar budur benim için. hiç gitmedim orası ayrı.
görsel
ilgili referandumda iskoçya, kuzey irlanda ve cebelitarık birlikte kalmak isterken; ingiltere ve galler birlikten çıkmak için oy kullanmışlardır. ayrılık kararı çıktığına göre yakın bir gelecekte referandumlarla iskoçya bağımsızlığına kavuşabilir; ab'de kalmak isteyen kuzey irlanda irlanda'ya, cebelitarık ta ispanya'ya katılabilir. son olarak premier league ab vatandaşı futbolcular için cazip olmaktan çıkabilir ve birleşik krallık sporcuları ab statüsünü kaybettiklerinden yurtdışına sıradan yabancı futbolcu olarak transfer olmak zorunda kalabilir. kısacası bu referandum birleşik krallığa pahalıya patlayabilir.
#brexit...konu twitter´da enine boyuna tartışılıyor.
1 günde kapalıçarşı altıncılarını milyonlarca tl zarara uğratan , dünya ekonomisinin altını üstüne getirecek, faşist ingilizlerin şımarıklığı.
Mehmet Şimşek' in de dediği gibi pandoranın kutusu açıldı yatırımcılar bile piyasaların bir günde bu kadar kötü hale geleceğini tahmin bile edemiyorlardı. Global etkisi ingiltere' yi zora sokacağı gibi avrupa birliğinde yankıları daha kötü olacaktır. Kredi derecelendirme kuruluşları aaa olan notunu kırmakla tehdit bile etti bu global krizin ne denli büyük olabileceğini gösteriyor şimdiden. Avrupa birliği domino etkisiyle öngörülen 2019 yılında dağılma sürecine girecek kehaneti böylelikle daha da öne çekilmiş oldu. Şimdi ise ülkeler kendi ekonomilerini düşünerek ufak ufak gemiyi terkedeceklerdir.
Erol evgine Tayyip Erdoğan kızsada ingiltere başkanı cameroon haklısın vallaha bak cahil seçmen ne karar verdi dedirtir.
Lise yıllarımda dershanedeki coğrafyacımın anlattığı hadisedir. Tam olarak şöyle demişti:"Bizi avrupa birliğine alırlar sonra o birlik dağılır." Üj bej üyesi kalırsa bizi de alırlar. Şaşırtmayan hadise. Bakalım altından ne çıkacak.
avrupa birliğinin eşittir 1.dünya savaşından önceki alman imparatorluğu olmasına vesile olmuştur.
Gott mit uns
ingiltere hoşça kal AB demiştir. sonuçları, yansımaları ne olur?
bizde de ufaktan referandum dile geliyor. tamam mı devam mı? görünen o ki AB telafisi zor bir yara almıştır. gerçi avro bölgesinde değildi; lakin siyasi sonuçları ağır olacağa benziyor. sınırların kalktı kalkıyor "erken" ütopyası şimdi zorda.
Dün akşam itibariyle sayılan oylar sonucu kesin çıkmaz deyip sabah haberlerinde şaşkına döndüğümüz olaydır. AB nin prestiji açısından kötüdür. ingiltere gibi vasfa sahip ülkelerin de çıkma olasılıklarını arttırmıştır. pound'dun gidişatı ise aşağı yönlü olacaktır fakat enfazla 3,80 lere kadar gerileyecektir.
darısı isveç ve danimarka'nın başınadır. almanya eski doğu bloğu üyeler ve suriyeli mülteciler için tek adres olarak kaldığı zaman ab zırvasından vazgeçmek isteyecek ama çok geç olacaktır.
buckingham palace böyle istedi.
ingiltere artık başına buyruk kararlar almak istiyor. ab sadece bir süreçti. kimsenin de ingiltere ab'den çıktı diye ingiltere'ye saldırma cesaretinde bulunacağını sanmıyorum.
vakayı hayriye. tek dünya, tek devlet, tek dil, tek din, tek zikim ütopyasının ingilterede, kendi evinde çökmesidir. haşırt the illuminati çöküş süreci.
görsel
ne bekliyordunuz ki?

schengen'e üye değil, eurozone'a üye değil, göçmen istemez, çoğu ab yasasını istemez. o zaman ne gereği kaldı ki?

iskoçya, cebelitarık ve kuzey irlanda kalma yanlısı ama ingiltere'nin kurbanları oldu (ve galler'in).

keza hayır diyenlerin geneli yaşlılar, yani evet yanlısı gençler bu işin kurbanı oldu.

peki sonuçları denir?

britanya-avantaj:
%60. yasalarının %60'ı ab'ye bağlı. artık ayrıldıklarına göre istedikleri gibi düzenleyebilirler yasaları. göçmen konusunda ise avrupa'dan kişi gelemez, ama hindistan, bangladeş, hong kong, pakistan gibi eski britanya kolonilerinden göçmen gelir. kıbrıs, irlanda ve malta tek istisnalar avrupa'dan. ayrıca ticaret gibi birçok dalda bir ab ülkesi değil, büyük britanya muamelesi görecekler.

britanya-dezavantaj:
donald trump, marine le pen, geert wilders gibi sağcıların ayrılığı desteklemesi ve öldürülen milletvekilinin zanlısının ayrılık yanlısı olması tehlikeli. daha ucuz ticaret ve tatillerin kaçması da cabası. ekonomik bölgede kalacaklar ama isviçre ve norveç gibi para ödeyecekler.

ab-avantaj
genelde britanya ab'nin çoğu yasasına karşı. britanya'nın çıkması demek, yasaların yürürlülüğü için daha iyi. entegrasyon ve göçmen yasaları daha kolay yürüyecek.

ab-dezavantaj
belki sıra başka ülkelerde. erdoğan bile türkiye'nin oylama yapacağını söyledi. ayrıca ingiltere'de çalışmak daha zor olacak göçmen için ve ab'ye büyük para veren ingiltere olmayacak.

kimse nasıl olacağını bilmiyor ama ab ülkesi sayısı 27'ye indi. umarım britanya tekrar dönebilir birliğe. yani iskoçya ayrılıkçı britanya için, ama britanya değil avrupa için?
Millet çıkmaya çalışıyor, biz zorla girmeye çalışıyoruz dedirtir.
kıyamet yaklaşmış.
uzun adamın başarısıdır. yürü be aslanım. aslan burada hayvan anlamında değil güçlü anlamında kullanılmıştır. yaşasın taayeaap.
Referandum sonuçlarına göre olandır. Son dakika haberiyle gelmiştir. Evet.
Ben sok ben wefad.

Yalniz bu buyuk sansasyon farkinda misiniz?

Bilemedim.
oy kullanan insanların çoğunun bir boktan haberi olmadan verdikleri ayrılıkçı oylar ile gerçekleşmesi olacak gibi duran olay. bizde ki kahvehane muhabbetleri gibi, pub' larda yaptıkları saçma sapan tespitler ile, cahilce verdikleri oylar. adamların çoğu bugün oylama sonuclanip yarın çıkacak sanıyor amk, ne pazar' dan, ne aradaki anlaşmalar' dan, ne iskoçya' nin tekrar bağımsızlık isteyeceginden haberleri bile yok. sanıyorlar ki, ülkelerine yarından itibaren yabancı giremeyecek. devlet yardımları çoğalacak, bedava evler guzellesecek, hayat bayram olacak ve bunlar bütün gün çalışmadan pub' larda icerken devlet bunları ölene kadar daha iyi besleyecek. yok öyle bir dünya amk.