bugün

adamlar kalkmış ciddi ciddi bayburt'taki adamla benim oyum bir mi diyor.
ve arttırıyorlar; büyük şehirde yaşayan biziz, söz hakkı bizim, dağ başında olanların değil, köylüler ölsün falan filan.
o zaman sana demezler mi; sen büyük şehirde oturursun, ama ülkenin geleceğini dağ başındaki köylü belirler.
ve yine demezler mi; 'büyük şehirde oturuyorsun diye adam sayılmazsın, bu düşüncede biriysen eğitimli sayılmazsın, ordasın diye bu ülkenin ipi sende değil' diye.
ve en son şunu da demezler mi; 'sen onları aşağılamaya, küçük görmeye devam ettiğin sürece bu ülke senin istediğin gibi bir ülke olmayacak.
boşuna hayal kurma' diye.
bu düşünceye sahip hiçbir kimse kalkıp 'neden bu haldeyizzzz' diye ağlamasın.
%51 evet, %49 hayır ile sonuçlanmış referandumdur.
Ekonomik ve nüfus olarak ülkenin yarısını oluşturan, biri başkent olmak üzere öteki ekonominin başkenti illerden hayır çıkarak sonuçlanmış referandumdur.

bu şekilde yeni anayasa işlemeyeceğini hepsi farkında, kendileri de biliyor. suratları bu yüzden asık.

Biz ne halt yedik, emin olun keşke yapmasaydık diyorlar şuan.
Türkiye'de yüzde yetmiş sağ oy potansiyeli var. Uç sağ parti birlik oluyorsun, Osmanlı diyorsun, islam diyorsun, cami diyorsun, ezan diyorsun. Karşısına terörist koyuyorsun, hristiyan ve Yahudi alemini koyuyorsun. iki ay tam tekmil devlet gücü ve medya desteğiyle bu propagandayı yapıyorsun. Yüzde elliyi zor geçiyorsun.

Zaferiniz kutlu olsun. Cücük beyinliler.
kötünün iyisi bir sonuca gebe olmuş referandumdur. halk 'al tamam, ülkeyi tek başına yönet, sen de kurtul, biz de kurtulalım.' demiştir. onca büyük şehirden hayır çıkmış olması da hayırlıdır, o kadar da bilinçsiz değilmişiz. mantıken bu sonuçlar kutuplaşmayı azaltmalı, ben şimdi komşuma daha bir umutla bakar oldum.

şimdi çözülemeyen her problemde parmağımızın işaret edeceği tek bir adam var. aslına bakarsan büyük cesaret, adam elini taşın değil kocaman bir kayanın altına dün gece itibarıyla koydu. üstelik bu defa krizin dibini görmüş bir ekonomi devralmıyor, krize girmek üzere olan, hatta belki de krizde olan bir ekonomi devralıyor. işi daha zor.

ülkede milli gelirin yüzde 77'sini üreten ilk 20 büyük kentin, yüzde 62'lik kısmı üreten 13'ünde çoğunluk hayır demiştir. bu sonuçlarla erken seçime gitmek bilekleri dikine değil de enine kesmek gibi olur, yani hayatta kalma şansı var, eyvallah, ama bunun riski ortada ki dün ancak idam konusuna atıfta bulunabilmiş ve başkanlığa geçiş için 2019'u işaret etmiştir. iki buçuk yılda hazırlanılacak seçimde senin işsizliği, enflasyonu, haliyle sevmediğin faizleri düşürmen lazım, dolar'ı stabil hale getirmen lazım. öte yandan oy kapabilmek için uygulamak durumunda olduğun büyümeyi destekleyici genişlemeci maliye ve para politikasıyla iyice bütçeyi bozmaman da lazım. zor.

ben muhalefetin yerinde olsam hiç erken seçime falan zorlamam, atı alan hayır'ın daha çok çıktığı Üsküdar'ı geçmiştir, 'buyur başkan, yönet bakalım ülkeyi' derim. zaten askıya alınmış bir anayasayla tek adam olan bir adam, şimdi resmi olarak tek adam olmuş ve belki de iktidarının sonunu kendi getirmiştir.
ülkemize ne getireceğini bilemem ama ne götüreceğini zamanla göreceğiz.
referandum yurt genelinde salt çoğunluğun ifadesidir.
il ve ilçeler temelinde bir değerlendirmeye tabi tutulamaz.
genel seçimlerde il ve ilçeler; barındırdığı vekil sayısı bakımından tayin edicidir.
bu gün referandum için verilen karar siyasi partilerin onaylanması veya reddiyesi değil; kalabalıkların önüne getirilen bir teklifin onaylaması veya reddiyesidir. kalabalıkların salt çoğunluğu teklifi onaylamıştır.
karara saygı esastır. vesselam.
sonuç evet çıksa da, önümüzdeki yıllarda çok zor şeyler yaşayacak olsak da en azından gelecek için umut var.
oy kullanan 45 milyonun 35 milyonu tayyip erdoğancı, anti tayyip erdoğancı mantığıyla oy verdiler..

iyimser bir rakam olacak belki ama 10 milyonu bilinçli evet ya da hayır dedi.

Halbuki bilinçli bir toplum olsaydık, evet de çıksa hayır da çıksa oy oranı %75 civarı olurdu..

ülkemize hayırlı uğurlu olur umarım.
hababam sınıfından bir sahneyi hatırlattı bana.

bilgi yarışmasında kopya ve hile ile galip gelinince mahmut hoca sınıfa girip 'bilgi yarışmasında gösterdiğiniz yüksek sahtekarlik ve zorbalıktan dolayı sizi kutlarım' demişti.

evet cephesine söylenmiş bir sözdür bu.
%51 Erdoğan icin basarisizliktir sonuç da başkanlık sistemi onaylanmıştır ama artık milletin gözünde Erdoğan erimeye başladığının göstergesidir.
herkesin söylediği şeyi biz de tekrarlayalım- bahsi geçen bilinen ( ve bilinmeyen) şaibe taktikleri olmasaydı, hayır çıkacaktı.

evet , hayırlı falan olmaz. mühürsüz seçim pusulasının kabul edilmesi ne demektir amk? seçim günü , yeri, pusulası, sandığı, zaten sadece o mühür için var !!! o mühür olmayacaksa, ki o mühürdür seçim gününü " seçim günü "yapan" şey, internet üzerinden bi sayfa açarsın, herkes kimlik numarasını yazar, bi hafta da süre verirsin, herkes evinden oy verir...

ama o zaman sen bi gece vakti,herkes uyurken, evdeki herkesin kimliklerini toplarsın, onların haberi olmadan, ev ahalisi adına, onların kimlik numaralarını girerek, evet- ya da hayır oyu verirsin. o mühür, o seçim sandığı, o okul, o seçim gözetmenleri olmadan. ertesi sabah onlar kalkarlar,oy vermek isterler, ekranda " sizin oyunuzu zaten kaydettik, iki kere oy veremezsiniz !" yazar !

o mühür, senin şahıs olarak, 3 boyutlu bi şekilde oraya gittiğinin, seçim gözetmenlerinin seni şahıs olarak gördüğünün kanıtı olan bir mühürdür.

ysk nın mühre dikkat etmek için kurulmuş bir kurum olduğu açıktır.bunun için kurulmuş bir kurumun bu mührü hiçe sayması, seni soyanlara karşı çağırdığın polisin soygunculara yardım edip soygundan pay kapmaya çalışması gibi bir şeydir.

16 nisan seçimi şaibeli bir seçim olarak tarihe geçecektir.
Muazzam bir netice ile sonunda geçip gitmiştir. Yazılanları okudukça ayrıca bir mutlu oluyorum. inşallah vatana millete hayırlı olur.
Hayır verenlerin içi rahat olsun. Bundan yıllar sonra ,(şuan oldugu gibi) biz bunun yanlış olduğunu, memlekete faydadan çok zararı olacağını o zamanlar soylediydik dersiniz. Birileri gibi kandırılmışız demezsiniz.
görsel
YSK sağolsun yine istediklerini yaptılar. Devlet işgal edilmiş gerçekten de. Son anda kural değişikliği yapılıyor. Ki yasa ihlali düpedüz. Kendileriyle celisiyorlar. Sonra bir de önceki seçimlerde de uygulandı diyorlar. Bu kurallara 2010 yılında geçilmiş , söyledikleri tarihler 2010dan önce zaten. Hani Akp ülkeye en iyi şunu yerlestirmis: Kara mizah. Seçimle ülkenin geleceğiyle oynadıkları yetmiyor, bir de umutlarimizla , hayallerimizle oynuyorlar. Bazı insanlar chp hayır oylarının peşine düşmesin, hayira oy kaybettirir diyor. Hayır ülkede rejim değişikliği var, neyin kafası bu anlamış değilim. Bir egoistin peşinden sürükleniyoruz. Evetcilerden ama hiç ses yok çünkü kazandılar. Bu onlara olsaydı YSK Fetöcu ilan edileli 26 saat olmuştu. Yazık gerçekten. Hülya Sen adlı 25 yıllık hekim mesleğini bırakıp Ankara'ya yürüyüşe geçmiş. Ilk kez bu kadar ağır bir darbe aldılar zaten biz de katılalim bu yürüyüşe. Yoksa bir sonraki hedefleri belli "idam referandumu"...
görsel
bugün mudurumuz eğer seçim adil olsa hayır çıkacaktı dedi. her seçimde iktidar 2 veya 3 puan gibi avantaj sağlar. geçersiz oyları alır, boş oyları lehine yazar dedi. Allah hakkımızı kimsede bırakmasın. kim düzenbazlık yaptıysa Allah belasını versin diyorum.
ysk'nın yaptığı düzenbazlıkla meşruluğunu iyice yitirmiş olan referandumdur. kafasına göre yaptığı değişiklikle kendisini fazlaca açık etmiştir. o mühür olmadan oy pusulası sadece bi kağıt parçasıdır ve geçerliliği yoktur. yaptıkları hareketin hak ettiği isim de '' mızıkçılık''tır ( başka isimler de geliyor tabi insanın aklına. ). kısaca hemen çocukluğumuza dönelim. yakar top oynuyoruz. baştan denilmiş ki topu yakalayınca can kazanma olmasın, top eline de değse yanmış sayılınsın. oyun böyle oynanırken, bi noktada top, sahibinin suratına doğru hızla fırlatılıyor ve canının yanmasından korkan ve kaçamayan çocuk ister istemez onu yakalıyor. heh tamam yandın sen geç kenara diyorlar. '' yok, diyor, yanmadım. aksine can kazandım. ''. lan oğlum, diyoruz, konuştuk ya can almak yok, madem kaçamadın geç kenara. çocuk geçmiyor, topuna sarılıp '' top benim değil mi ? can kazandım diyorsam can kazandım. yoksa oynatmam. ''. durum aynen bu. bu kadar keyfi ve sebebi belli bi hareket. şimdi n'apalım ? Top onun diye bu haksızlığa boyun mu eğelim yoksa topuyla beraber çocuğu oyundan atalım mı ? tek başınayken bir değil on topu olsa ne yazar ! bizim yapmamız gereken budur. gerçeğe, akla, yol ve yönteme uymayan kurallarının takipçisi olmak zorunda değiliz. biz halkız. yönetici olmadan da oluruz, ama biz olmadan yöneticinin anlamı da yoktur.
memleket için ne iyiyse o güzel olsun. hükümet sistemi değişti, şimdi ne olacak sorusuna. sonuçlara göre kazanan da yok kaybeden de yok. her şey eşit; ak parti pek çok kalesinde golü gördü 5 büyük il gitti elinden eğer anadolu ve doğu olmasa şuan farklı bir neticeyle karşılaşmış olurduk. öte yandan bahçeli bitmiştir keşke hiç bu toplara girmeseydi diye düşünüyorum hele ki son andaki açıklamaları pek olmadı ve istifa etmezse mhp diye bir parti kalmaz. halk partisine gelince seçmen kaybetmedi ama kemal kaybetti, eğer chp kemali bünyesinden atmazsa, kendine çeki düzen vermezse, iktidar ile birlikte yönetmeye talip olmazsa chp'den de bir şey olmaz. binaenaleyh birde bu sistemi deneyelim canım, yüzde 51 ile yüzde 49, herkes uzlaşı içerisinde olmalı milletimizin iradesi buna işarettir, ülkemiz için yararlı olsun inşaallah.
görsel
http://www.mynet.com/habe...tm_campaign=haberwallpost
+
https://pbs.twimg.com/media/C9npM2hXUAEbDE9.jpg
http://www.dha.com.tr/cag...u-iptal-edin_1494129.html
9. Maddedeki değişiklik "tarafsız" kelimesi umarim içinden çıkılmaz kargaşalara sebep olmaz.
ismet özelin dediği gibi bu değişiklikle Anadolu da yeni bir saddam oluşturuluyor.Adamin tespit doğru Amerika NATOnun müdahale ettiği ülkelere giriş bahanesi demokrasi getirmek tek adamlığı bahane ediyorlar.
osmanlıyı kuracaklardı ama osmanlının başkenti düştü, cumhuriyeti yıkacaklardı ankara dimdik ayakta. yozgatla, bayburtla en baştan beylik olarak başlayın bence
Demek ki siviller de askerler kadar bu anayasa işinden anliyormuş.

Gece darbe yap sonra Menderes i as ve milletin önüne yeni anayasa koy. Silahların gölgesinde Oylat. Bu adilane olsun. Her şeyin cok seffane olduğu bu seçim adil olmasın. Oldu canım. .
Yıllar sonra bile hatırlanacak lekedir.

görsel

nasıl ki chp'nin 1946 seçimlerindeki müdahalesi ortadaysa burdaki akp müdahalesi de kabak gibi ortada.