bugün

az sayıdaki kuvvetiyle, işgalci fransızlara karşı ciddi bir savunma sergileyen, cephanesi bittiğindeyse ne yazık ki daha fazla dayanamayan milli mücadele kahramanı. antep yolu üzerinde hayati önem taşıyan bir köprüyü uzunca bir süre kahramanca savunmuştur. fransızların, şahin bey ve askerlerinin naaşlarına akla hayale gelmeyecek işkenceler yaptığı söylenir.
Şahinbey düşmana ilk kurban oldu
Fransız kuvveti Anteb'e doldu
Analar babalar saçların yoldu
Uyan Şahin uyan gör neler oldu
Sevgili Yurdumuz düşmanla doldu

Uyan Şahin uyan uyanmazmısın
Diz çöküp düşmana dayanmazmısın
Al kızıl kanlara boyanmazmısın
Uyan Şahin uyan ah neler oldu
Yaralı Vatana düşmanlar doldu

Şahini sorarsan otuz yaşında
Süngüyle delindi köprü başında
Çeteler toplanmış ağlar başında
Sevgili Anteb'e Fransız doldu

Uyan Şahin uyan yaran çokmudur
Düşmandan intikam alan yokmudur
Saplanan bağrına yoksa okmudur
Sevgili Anteb'e Fransız doldu

Şahinbey vuruldu yollar açıldı
Antebin üstüne matem saçıldı
Bir çok minareler topla biçildi
Uyan Şahin uyan ah neler oldu
Yaralı Vatana düşmanlar doldu

Kimi yaralanmış kanlar saçıyor
Kimi süngülere bağrın açıyor
Kimi yavrusunu almış kaçıyor
Uyan Şahinim uyan gör neler oldu
O Güzel Antebin düşmanla doldu.
Antep'in dusman isgalinden kurtulmasi icin cok calismis milli mucadele kahramanlarindan biridir. 28 mart 1920 tarihinde son kursununa kadar mucadelesini surdurmus ve sehit dusmustur.
Birde Cüneyt Arkın'ın bir filmi vardı bu isimde.
bi yaz günü gitmek zorunda kaldığım ama insanlarının çok sıcak kanlı olması ve yemeklerininde bi o kadar leziz olması hasebiyle bende iyi bir izlenim bırakmış olan ilçemizdir.
asıl adı mehmet sait'tir. grup yorum'un "mehmet sait'in türküsü" isimli türküsünde bahsedilen mehmet sait'in ta kendisi olur. bugün "birbirine" düşen bu toprağın insanlarının; zamanında işgalcilere karşı verdiği mücadelenin kahraman ve vatanı için canını seve seve veren evlatlarındandır. fransızlara yazdığı mektupta söylediği "sizler canı kıymetli insanlarsınız. çatmayın bize. bir an evvel topraklarımızdan savuşup gidin. yoksa kıyarız canınıza." sözleri kulaklara küpe olabilecek türdendir.

her halkın böyle "kahraman" evlatları vardır. ülkesi için, bağımsızlığı için, halkı için gözünü kırpmadan hayatını feda edebilecek evlatları... bir de yine her ülkenin "vatan, millet, sakarya" deyip cebini dolduran evlatları vardır. şahin bey'ler yüz yıl da geçse yaşar, şarkılarda, türkülerde... diğerlerinin ömrü ölümünden sonra 10 senedir...

mehmet sait'in türküsü

mehmet sait asıl adım
yırtıcı kuş adın aldım
bir atılgan şahin oldum
yuva tuttum yüceleri

çapalı’ya otağ kurdum
“beri hay”la gelir oldum
dört cephede cenge girdim
duman ettim niceleri

umut fidanını diktim
kan olup köküne aktım
karanlığa yıldız ektim
siperlerde geceleri

altıbin al yıldız aktı
bizim şafak böyle söktü
şehitlere ağıt yaktı
suna boylu bacıları

söz: ozan telli
müzik: grup yorum
antep te doğdu. asıl adı mehmet sait tir. şahan bey olarak da bilinir. rüştiyeden ayrılıp er olarak yemen cephesi ne gitti. alayını, mahsur kaldığı synelcebel kalesi nden kurtardığı için teğmen yapıldı. balkan savaşı ile 1. dünya savaşında çanakkale, romanya ve filistin cephelerinde görev aldı. mondros ateşkeş anlaşmasından sonra, nizip askerlik şubesine atandı. fransızlar antep i işgal edince, kilis kuva-yı milliye komutanı olarak işgal kuvvetleriyle çarpıştı. uzun süre, fransızların antep e destek kuvvet göndermesine engel oldu. bostancı sırtlarında fransızları antep e sokmamak için kahramanca savaşırken şehit düştü.
uyan şahin uyan gör neler oldu...
Antep'in girişinde bir köprü vardır. Bu köprüyü tam 11 ay tutmuş. 11 ay boyunca Fransızlar antepe girememiştir.
Köprü Kilis yolundadır.

Fransızlar Kilis üzerinden antep'e yürümüşlerdir.

Mehmet Sait'e şahin bey ismini Mustafa kemal vermiştir.

Uyan şahin'im uyan çete ve halk ozanı deli şerif'in antep'ten olay yerine ilk ulaşabilen kişi olarak geldiğinde saz çalarak okuduğu ağıttır.

ibrahim ethem aladağ şahin bey isimli çok değerli bir kitap yazmıştır.

Nihal atsız'ın "kahramanların ölümü" şiiri o'na yazılmıştır ve bu şiir "antep'li şahin bey'in türküsü" dür.

Mezarı Kilis yolu üzerindeki çatışma ve şehadetin olduğu köprüye yakın yerde ziyaret ve anıt mezar şeklindedir.