bugün

Köftesini bosverip ekmeği için yemeniz gereken yöresel lezzet.
(bkz: budizme kofte) *
adapazarı'nda yenebilen tek yemektir.
az yağlı çok lezzetli yapmak zordur, başaran yerler de vardır elbet sakarya'da.
nefis ekmeğiyle birlikte güzel bir köftedir. neresiyedi bilmiyorum ama Sakarya da ana cadde üzerinde ozanlar dan gara doğru giderken sağda eski bir dükkanda yemiştim. adam süper yapmıştı yaw.
olası adapazarı sözlük zirvesinin adıdır.
adaparzına gidildiğinde yaklaşık 5dükkandan biri ıslama köfte yapar.amagüzel bir yerde yenildiğinde gayet de hoştur.
memleketimin en meşhuuuuuuuurr yemeğidir, sadece ekmeğiyle bile karın doyurulur. *
ekmeği için köftesine deliler gibi para verilebilecek yemektir. kadıköyde bunu yapan aşmış bir yer vardır ama geçen sene ustaları öldü içimden bir parça kopar gibi oldu, eski havası kalmadı azizim dedim kendime.
"acaba nasıl bir şey ki bu" diyerek yediğimiz ve hüsrana uğradığımız yemek.
gelenekseldir ama çok da fazla bir ekstra özelliği yoktur. gerçek tadını almak için, kadıkoy/istanbul gibi şubeleri yerine gelip adapazarının göbeğinde yemeniz şiddetle önerilir.
güzel lakin bildiğin köftedir.
istanbul kadıköy de bir restaurantda yapılmaktadır. o restaurant oldukça meşhurdur. bilenler bilir.

fena değil bir lezzettir. ekmeği de güzeldir.

lokanta ilginç enstantanelerle süslü. duvarlarda ünlülerin o lokantada çekilmiş resimleri var. bir de oturduğunuz her masada (masa camının altında) daha önce gelmiş müşterilere ait kısa hikayeler, şiirler ve ıslama köfteyle ya da o restaurantla ilgili düşüncelerini yazdıkları küçük kağıtlar bulunmakta. siz de yazabilirsiniz.
köftesinden cok ekmeği mutlu eden yıyecek.
köftesinin vasıtı geçemediği ekmeğinin hallice olduğu adapazarının yöresel yemeği.
bu köfteyi yemek için kalkıp kadıköy'den adapazarı'ndaki mustafa'nın yeri'ne gitmek kadıköy'deki restaurantta yemekten daha mantıklıdır.

çok acıktığım bir gün karşıma çıktı o lanet olası kadıköy ıslama köftecisi. belki adapazarı'ndaki eşsiz tada az da olsa yaklaşmışlardır diyerek daldım içeri. kıtır kıtır olması gereken ekmek dilimleri musluk altında ıslatılmış gibi yumuşacıktı. köftenin tadı berbattı. bari piyazdan yiyeyim dedim onun da içinden bir sinek, iki de karınca ölüsü çıktı.* o günü hatırladıkça hayret ediyorum kendime. piyazdaki leşleri çatalımla kenara itip piyazı yemeye devam etmek bir yana, hesabı öderken çemkirmek yerine* bir de üstüne çok memnun kalmış gibi 2 lira bahşiş bırakmıştım.*

hâlâ o restaurantın önünden geçerken içeriye öfke dolu bakışlar atıyorum.
sakarya ya 2 defa gidipte bir türlü arayıpta bulamadığım yiyecek türü. birde burada ünlü diyorsunuz, nerede satıyorlar la bunu?
sakarya nin ünlü köftesidir. ıslama köfte deyince aklınıza sulu yemek gelmesin, bu öyle bişey ki yemeye doyulmaz. sakarya ya gelipte yememek ahmaklik olur.
tereyağlı ve salçalı sıcak suda bekletilmiş ekmeklerin üzerine döşenmiş köftelerle meydana getirilen yemektir.
iyidir, hoştur. belirli yerlerde yenmesi gerekir, her yer güzel yapamaz.
arkasından da Sakarya'nın meşhur bol cevizli kabak tatlısı boğulur.
doymanın verdiği mutlulukla beraber şişkin karın sıvazlanır.
Biraz ağir ama iyi...
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
bütün iş ekmeğinde olan yöresel lezzet.

yerken bayıla bayıla yerim, doymam adeta.

1 saat sonra mide bulantısı kaçınılmazdır. tabi bu ben de böyle.
sakarya'nın meşhur köftesidir. mutlaka denenmesi gereken tatlardandır.
Bir nevi iskender varyantı. Doğuda restoran aç bunun porsiyonunun yanına bide yoğurt bulgur közlenmiş acı biber koy. Bir seneye paraya para demezsin.

Yatırım tavsiyesidir.
bursa'nın pideli köftesi buna her türlü basar.
1 yıldır adapazarında olmayışım sebebiyle uzak kaldığım lezzet.
olsada yesek.
t:yenicami de köfteci mustafada yenmelidir.