6

1. 466.
    öncelikle herkesin bilmesi gereken şey şudur internet nedir

internet evlerimizde kullandığımız ev telefon'un evrilmiş halidir.
    telefon sizin ses datalarınızı sizin istediğiniz bir kişiye transfer eder. internet ise bu işi yüksek kapasitelerde data gönderimi olarak güncellemiştir. yani internet ağı ve telefon ağı birbirinin aynıdır. çalışma mantıklarıda aynıdır.bir çift bakır kablo üzerinden veri transferi.
    internette data transferi yaptığımızı biliyoruz peki ne datası ?
    işte bu şekilde göndereceğin veri ise seninle alakalı bir şey. video,ses,görüntülü konuşma,program,oyun, aklınıza ne gelirse.

peki bu dataları nerden alıyoruz.

skype'ile görüntülü konuşma yaparken karşımızdaki kişinin bilgisayarından alıyoruz. ve o bilgisayara gönderiyoruz.
    youtube'den video izlerken youtube sunucularından.
    uludağsözlük'te yazarken de uludağsozluk sunucularından. gibi gibi uzar gider.

peki kim nereden nereye bağlanıyor. kim ne yapıyor. devletler ve özel firmalar insanların güvenliği ve kontrolleri için ve bağlantıların daha sağlıklı olabilmesi için internete bağlanırken sizin kim olduğunuzu nereden geldiğinizi tespit etmek için çeşitli şeyler kullanılır.

mesela telefonunuz çaldı. bir baktınız 0212 koduile aranıyorsunuz. bu demektir ki istanbul avrupa yakası.
    0232 kod ile aranıyorsanız bu da izmir demektir. sizin dns'leriniz de bu şekildedir. telefon numaralarının başındaki alan kodları dns telefon muranız ise IP adresleriniz gibidir. proxy dediğimiz olay ise santraldir.

eskiden filmleri izleyenler hatırlar. istanbul yeşilköy'de oturan bir zengin kızım bana ankara'yı bağla derker. eskiden santrallerin yerini insanlar yapardı. olay şöyle gerçekleşir.

adam telefonu açar ve bana ankarayı bağla der ve sonra beklemeye başlar.
    santral çalışanı öncelikle tamam efendim der. ve
    adamın telefonunu istanbul şirinevler'deki toplama merkezine gönderir.
    oradaki başka bir çalışan istanbul anadolu yakasına,
    istanbul anadolu yakasında çalışan kişi ankara merkez'e
    ankara merkezdeki çalışan etimesgut santraline,
    etimesgut santrali ise aranan kişiye bağlar.

proxy dediğimiz olay vekil tayin ettiğimiz sunuculardır. bu sunucular güvenli bir internet kullanımı için kendilerine indexlenmiş olan bilgileri alır size güvenli bir şekilde aktarırlar.

mesela google'ile arama yapmak benzer bir olaydır.
    google server'ına bağlanırsınız. ve şişe kelimesini ararsınız.
    google amca çat diye karşınıza aradığınız şeyler bunlar mı diye bir ton web sitesi çıkartır.
    peki google bütün interneti siz istediğiniz anda aradı mı ? tabiki hayır. google gibi firmalar internette sürekli olarak indexlenen siteleri kayıtlarında tutuyordu ve çat diye önüne getirdi.

şimdi gelelim deep web'e
    deep web google yahoo gibi firmaların gerek içeriğinden dolayı gerekse sitelerin talep etmemesinden dolayı indexlenmemiş sitelerin bütünüdür.
    şimdi diyorlar ki deep web internetin %95'ini kapsar.

hayır deep web internetin bir bokunu kapsamaz. çünkü deep web dediğiniz şey birbirinden kopuk bağımsız ağlardır.
    mesela ben evde otururken kendi modemim üzerinden bir ağ kurdum ve yan odadaki eşimin bilgisayarına dosya gönderdim. google,cıa,fbı,mit gibi hiçbir istihbarat teşkilatı bunu görmedi. göremezde zaten işte alın size deep web,
    kimsenin giremediği ağ.

şimdi olayı biraz daha açmak gerekiyor. deep web sitelerine girmek için google chrome,firefox ya da internet explorer kullanamazsınız çünkü bu browserlar sizin indexlenmemeiş yerlere girmenize izin vermez tor browser ise aman ne bok yersen ye der.

alın size deep web.

peki deep web neden var.

çünkü bazı insanların kötü, sapıkça ve yasa dışı eğilimleri var. ya da yasa dışı yollardan para kazanmak istiyorlar. peki sizce bir uyuşturucu satıcısı facebook hesabı üzerinden uyuşturucu satmaya çalışır mı ? tabiki hayır. kimliğini belli etmek istemez.
    bunun için gider normal browserların ve arama motorlarının ulaşmadığı ya da ulaşmak istemediği .onion sunucusunun birinde yada kendi kişisel bilgisayarından yayın yapacak şekilde bir web sitesi açar.

iskjffppp34.onion.com

sonra bu linki gider internette forum sitesinde paylaşır. işte bu deep wiki dir.
    al sana deep web. o foruma girmeyen ve bu bağlantıyı adres çubuğuna yazmayan kimse bu siteyi bulamaz. bulması da imkansızdır. site isimleri normal web siteleri gibi değildir kimsenin de aklına durup dururken adres çubuğuna iskjffppp34.onion.com yazmak gelmez. e nasılsa arama motorlarına da index göndermedim. al sana hacker oldum.

neyse devam edelim.

deep web katmanları denilen olay da şudur.

şimdi normal bir kaç onion sitesine girersiniz. ama daha pislik sitelere girmek için peşinizde olma ihtimali olan federallerden kurtulmanız gerekir. bunun için sürekli oynayan proxyler, değişken adresler, değişken uzantılar kullanırsınız. bu da bazı malların katman dediği şeydir.

yani ben evimde kendi kişisel bilgisayarıma kendi çektiğim vahşet görüntülerini yükledim. sonra da çok sevdiği arkadaşıma mesaj attım. o da internet üzerinden benim bilgisayarıma bağlanıp benim bilgisayarımdaki vahşet görüntülerini izledi. bakın arada google, yahoo, yandex vs yok.
    ben söyledim o da geldi girdi.

peki ben kendi bilgisayarımdan kendi işlediğim bir cinayet videosu yayınlarsam ne olur. polis 3 gün içinde eve gelir. peki polisin beni bulamaması için ne yapmam gerekir.

sunucuyu kendi evim değil sürekli değişiken ve sürekli farklı yerlere taşınan, bir zeminde oturtmam gerekir.

bir polise şu evde bomba var derseniz polisin müdahale etmesi çok kısadır. ama bir polise beyaz bir toros'un içinde bomba var derseniz sokakları aramak zorunda kalırlar. hele hele bu beyaz toros hareket halindeyse bulunması daha da zordur.

şimdi gelelim abartılmış deep web'e deep web gençleri biraz daha özendirmek için bir de deep web'e girenler çok zeki demek için uydurulmuş saçma salak hikayelerle doludur.

deep web'te hacker'lar tarafından ele geçirilmiş devlet sırları olabilir, bomba yapım videoları, kiralık katiller olabilir.

şimdi size deep web'i daha farklı bir yolla açıklayayım.

normal internet vatan caddesi,istiklal caddesi, bağdat caddesi ise
    deep web tarlabaşının ve sarıgöl'ün arka sokaklarıdır.

insanlar bağdat caddesinde yol üzerinde uyuşturucu satmazlar.
    ama tarla başında yol kenarında adamlar bilgiğin tezgah açıyorlar.
    sarıgöl'de toptan satıyorlar.

kısacası arkadaşlar deep web dediğiniz öyle çok elit bir şey değil. deep web bilakis yasa dışı iş yapan kişilerin polisten ve diğer kurumlardan kaçmak için yasa dışı işler yapmak için kullanılan bir ağdır.

he birde yok 9 katmana inmek için yok şunu yapmak lazım yok kuantum bilgisayarı lazım.

hassiktir lan. oğlum kimle taşak geçiyorsunuz siz. yok öyle bir şey.

deep web'in en derin noktası benim internete bağlanmadan evde sadece modem üzerinden diğer bilgisayarıma veri göndermemdir.
    bu verinin içeriği hiç önemli değil ama bu katmana ulaşmanız için deep web 1298. katmana gelmeniz gerekir. çünkü internete bağlı değilim. iki bilgisayarı bir modem üzerinden kablo ile birbirine bağladım. alın size bir ağ. herhangi bir sunucu yok. bu bilgisayarlardan biri sunucu diğeri kullanıcı. istediğim içeriği yayınladım. öbür bilgisayar da gördü. hatta kendi çılgın videolarımı yayınladım. kim benim bu ağıma girebilir ? kimse. alın size deep web'in dibi.

deep web yalanına inanan insanlar için şunu söylemek itiyorum (bkz: hay aklınız sikeyim sizin).
    yahu normalden biraz daha bilgili bir bilgisayar kullacısının oluşturduğu siteye girmek için kuantum bilgisayarı gerekiyor ne demek aq.
    #30218629 :)